Broskvoňový semenáč



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 92.38 (?)
12.5.2014 19:56

Jistěže to není nutné, štěpovat se dá i v korunce Ale v praxi je obvyklé, že místo štěpování těsně nad zemí (s výjimkou druhů, kde se kmínek pěstuje z podnože, např. kmenné třešně).

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
               
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 12.5.2014 9:17

Jak už jste na jiném místě uvedl, zašťipujete z důvodu zavadnutí vrcholového konečku po přesazení rostlinky.Někteří, jako já nepřesazují, proto odpadá efekt zavadnutí vršku.

Mám taky svoji teorii proč nyní, bez přesazování krátké rostlinky nezašťipovat...ani za účelem zesílení terminálku.Kořeny ještě nejsou dostatečně vyvinuty.

Myslím si, že rostlina bude více kořenit, čim větší má nadzemní listovou plochu-jakási rovnováha nadzemní, a podzemní části.V případě odstranění části asimilační plochy, která poskytuje svůj díl výživy, bude vytváření kořenové soustavy pomalejší.

Žadatel ale má rostlinky přes půl metru,tam by se dalo uvažovat o určitém zakrácení rostlinky,protože se už touto dobou rozvíjí boční obrost,který odstraněnou asimilační plochu nahradí.

                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 92.38 (?), 12.5.2014 12:37

Někteří, jako já nepřesazují, proto odpadá efekt zavadnutí vršku.

Jistě, to je taky možné. Já pecky a semena vysévám do truhlíků či květináčů, které zahrabu brzy zjara po okraj do skleníku. V tuto dobu je vysypu a rozesadím do školky do děr v mulčovací folii na takovou vzdálenost, aby se daly naštěpovat a nakonec vyrýt jako sadba. Vysít přímo na záhon by asi taky šlo, ale přijde mi, že ošetřování půdy a boj s pleveli by byl pracnější než to přesazení a zaštipnutí. Taky vysazuji jen ty semínka, které vyklíčila a rostou, což zdaleka nejsou vždy všechny. Navíc si myslím, že zaštípnutí kůlového kořínku (který u semenáčků výrazně dominuje),  prospěje rozvětvení kořenové soustavy podnože.
  Co by bylo asi nejlepší, vysít pecky přímo na místo, kde budem plánovat stromek.  To mi zas přijde jako ztracený čas

                     
happy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (115) - 255.170 (?), 12.5.2014 13:58

Dobrý den pane Vysloužil,  takže abych si to ujasnil. Pokud mam letos vyklíčený semenáček, mam ho ve větší látce, kde ho zalívám a přihnojuji, tak ho mužu v klidu nechat do léta růst, a v létě ho pak můžu zkusit očkovat. Ale kdyby to byl starší semenáč s bočním obrostem, tak tam provést očištění od bočního obrostu a připadné zaštipnutí vrcholku. Je to tak správně? Děkuji.

                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 92.38 (?), 12.5.2014 14:07

Ano, kletos vysetý semenáček (v látce?) můžete v létě naočkovat. Loňský semenáč bych zastřihl - ne jen zaštípl vrcholek - nýbrž co nejtěsněji u země, aby vyrazil silný letošní výhon (pokud možno jen jeden) a ten se dal opět v létě naočkovat. Místo srůstu očka s podnoží by nemělo být příliš vysoko nad zemí (ideálně 10 - 15 cm).

                     
happy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (115) - 255.170 (?), 12.5.2014 18:30

Ano v látce (kořenáči, květináči), omlouvám se pokud jsem omylem použil místní výraz, člověk ani nad tím neuvažuje. Jinak děkuji za vysvětlení, už se těším na očkování. smiley

                     
host - 178.235 (?), 12.5.2014 18:30

Přidám se s mojí praxí : nikde není určeno, že je nutné očkovat(roubovat) jen těsně nad zemí.Broskve klidně naočkuji  na kmínku semenáče(0,5m vysoko),aniž by to něčemu vadilo, dám nad sebe tři očka, aby mohla vytvořit současně korunku.Broskve rodí hned druhý rok a nikdo se nezabývá otázkou, zda je kmínek planý nebo šlechtěný.Podobně přeočkuji příp.i korunku starších semenáčků do mladých letorostů (po předchozím omlazení starého obrostu) .   AB

                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 92.38 (?), 12.5.2014 19:56

Jistěže to není nutné, štěpovat se dá i v korunce Ale v praxi je obvyklé, že místo štěpování těsně nad zemí (s výjimkou druhů, kde se kmínek pěstuje z podnože, např. kmenné třešně).

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika