rozmnožování pelargonií



Daniela. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1262) - 204.208 (?)
30.9.2008 23:05

Já odebírám řízky na množení v polovině až koncem září.  Krom truhlíků a květináčů mám vždycky pár rostlin volně na záhonu a z těch nařežu nejvíc řízků. Bylo mi totiž vždycky líto odrbat ty krásně rozkvetlé truhlíky.  Nepoužívám žádný speciální substrát ani stimulátory a úspěšnost mám vysokou. Z padesáti sazenic jich mám vždy tak 46 až 48.  Zdravím - Daniela.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

host - 53.186 (?), 26.8.2008 11:11, zobrazeno: 50527x

Velmi prosím, zakoupila jsem takzv. jiffi a pokouším se v nich namnožit pelargonie a to anglické, pnoucí i zonalky. Zdá se mi však, že nebudu úspěšná. Doufala jsem, že rychleji zakoření. Nemá s tím někdo zkušenost? Děkuji.

   
host - 143.205 (?), 26.8.2008 12:36

asi nemá nikdo zkušenosti a já navíc netuším, co je jiffi? PRozradíte?

      
host - 53.186 (?), 26.8.2008 14:36

jIFF - název pro slisované malé květináčky, které vypadají jako velké knoflíky. Když se namočí do vody, za několik minut nabobtnají a nejméně 5-ti násobně zvětší obsah. Jsou vyrobeny z rašeliny, obohacené živinami. Používají se většinou pro semena vzácnějších rostlin. Semena všechna vzejdou. Ale řízky muškátů  jsou asi problém.

   
host - 22.31 (?), 26.8.2008 14:55

Já myslím, že není důvod si myslet, že vám pelargonie zakoření v jiffy rychleji než v čemkoli jiném. Vše potřebuje svůj čas. Snad by se dalo mluvit o úspěšnosti zakořeňování a tady se nabízejí hned tři důvody, které jsou proti jiffy. JIffy, aby "vyrost" musíte pořádně zalít a vysoká vlkost substrátu není v tomto případě žádoucí. Dále s pomocí Jiffy řízek v jeho substrátu neupěchujete a v neposlední řadě, aby byl řízek stabilní, musíte jej zasunout hlouběji, což je zase špatně.
Já řízkuji zcela klasicky, bez speciálního substrátu, bez stimulátorů a úspěšnost mám vysoce nad devadesát procent. Vy sice nepopisujete, jak řízkujete, ale v podstatě se dělají dvě základní chyby. Přílišná vlkost. Dle vlhkosti substrátu zaleji pouze po nařízkování, pak již pouze nejméně 4 týdny pouze zvlhčuji postřikovačem. Druhou chybou je přílišná hloubka výsadby. Délka stonku pod očkem, bez listů i palístků musí být co nejkratší (cca 0,5mm) a celý řízek musí být v zemi maximálně 10 mm, proto ta důležitost upěchování. S velkým úspěchem používám k zakořeňování skládací policový miniskleníček, umístěný ve stínu. Ten mi zaručuje vhodné podmínky, bez nebezpečí přemokření deštěm, či přílišnou teplotou ve skleníku.
Ale Jiffy není vůbec špatná věc. Velice dobře se v něm zakořeňují např.surfinie. A je docela možné, že stejně dobře by šly i netykavky či fuchsie, ale v tomto nemám vlastní zkušenost.

      
host - 53.186 (?), 26.8.2008 16:56

velice děkuji za radu, jdu přesazovat do množitelského substrátu z jiffů

      
preclik - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (129) - 175.134 (?), 26.8.2008 20:55

Já s množením pelargonií nedělám vědu, ani s anglickými. Řízek asi se třemi patry listů zbavím nespodnějších listů a zapíchnu do zeminy asi 4-5 cm hluboko. Zalívám, ale s mírou, opravdu se nesmí přemokřit. A úspěšnost je minimálně 90%. Lepší je,  když na konec řízku naberu trochu stimulátoru, pak zakoření opravdu skoro všechny. Přeji hodně úspěchu.

Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
         
host - 53.186 (?), 26.8.2008 22:34

  Vaše pelargonie jsou nádherné. Je poznat, že to umíte. Děkuji. Libuše

         
host - 165.86 (?), 30.9.2008 22:04

V jakém období odebíráte řizky? Děkuji.

            
elfka - (47) - 221.2 (?), 30.9.2008 22:19

Najlepšie je vraj odoberať výhonky na množenie v auguste. Nakoľko sú však vtedy muškáty najkrajšie a mne je ľúto prísť o akýkoľvek kvet, tak ich odoberám až v tomto období. I keď už ujateľnosť v substráte nie je vyše 9O %, s množstvom úspešne  zakorenených odrezkov som spokojná.  Odrezky zakoreňované v JIFFY sa mi ujmú aj teraz takmer všetky.

               
Daniela. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1262) - 204.208 (?), 30.9.2008 23:05

Já odebírám řízky na množení v polovině až koncem září.  Krom truhlíků a květináčů mám vždycky pár rostlin volně na záhonu a z těch nařežu nejvíc řízků. Bylo mi totiž vždycky líto odrbat ty krásně rozkvetlé truhlíky.  Nepoužívám žádný speciální substrát ani stimulátory a úspěšnost mám vysokou. Z padesáti sazenic jich mám vždy tak 46 až 48.  Zdravím - Daniela.

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Zkušenosti se střešní krytinou Capacco a střešní krytinou Tři pyramidy27.9.2024
Puchýřky na sklolaminátovém bazénu - osmóza gelu24.9.2024
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika