Rajčata 2024



   Předchozí příspěvky  |  <  31,  32,  33,  34,  35   
         
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (741) - 95.82 (?) 
21.4.2024 7:19

Myslím, že fyziologická porucha - INTUMESCENCIA - pozrte ešte rub listu. Niektoré odrody sú citlivé na vlhkosť vzduchu aj substrátu+ nevhodné prihnojovanie. Častejšie vetrať zabezpečiť prúdenie vzduchu medzi rastlinami, neprelievať a neprehnojovať. Po výsadbe von pri dobrom počasí sa stav upraví. Eva T.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
            
kubais - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (120) - 242.213 (?), 22.4.2024 15:06

Děkuji mnohokrát za reakci. Intumescenci znám z paprik, kde mám většinou pouze několik odrůd "poškozených" - nikdy jsem si jiného projevu naž malých výrůstků na spodku listů nevšiml, tj. žádné zpomalené růstu oproti nepoškozeným rostlinám.

Zde u zmiňovaných rajčat právě žádné podobné výrůstky nevidím, pouze malá očka, která jsou stejná jak nahoře, tak i dole. Zaráží mě právě ten zakrslý růst oproti ostatním sazenicím, zejména když Delikano patří k těm u mě nejrychleji a nejbujněji roustoucím odrůdám. Nyní nedosahují ani poloviční výšky, jako zbytek sazenic.

Např. zde popisují intumescenci jako zdeformované listy plus výrůstky na spodku listů, tj. podobné jako u paprik.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1773) - 168.103 (?), 23.4.2024 10:25
dozrávají první rajčátka.
Aztek
Aztek
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2781) - 6.138 (?), 23.4.2024 21:45

V dubnu.yes No nestojí to za tu námahu, která je vlastně zábavou přes zimu? A teď, když už se v sadu netkví jara květsad, je to alespoň malinká náplast.

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3253) - 61.227 (?), 27.4.2024 7:45

Včera jsem vysel nějaká stará semena (nejstarší z roku 2009) abych zjistil jestli jsou ještě klíčivá. Odrůdy Medovaya Kaplya, Dikovinka, Trip L Crop, Sweet Crunch, Manitoba, Sibirskie Cherry, San Marzano nano a Napoli.Pokud něco vyklíčí, tak pro pár rostlinek jistě najdu na zahradě místo a obnovím zásobu semen. Pokud nevyklíčí, tak se zbytku semen zbavím.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Santar - (8) - 195.34 (?), 27.4.2024 15:19

Tak denska jsem dal rajčata už do skleníku. Letos jsem je zase nasel moc brzy, takže jsou sazenice zase přerostlý (30-40cm). Zasadil jsem je ale hluboko, aby ještě prokořenily ze stonku, takže nad povrch kouká asi tak 20-25cm. Letos mám odrůdy Toro, Tornádo, Tipo, Aprikola, Goldkrone, Taiko, Odat, Delikano, celkem 12 rostlin.

Toro je velmi rané a plodné rajče. Při výsadbě na přelomu dubna / května a dobrém počasí začínám sklízen na konci června. Jeho nevýhodou je tvrdý zelený límec okolo stopky plodů.

Tornádo začínám obvykle sklízet v polovině čevence. Známé praskání plodů není při domácím zpracování takový problém.

Tipo mám letos poprvé pro srovnání s prvními dvěmi odrůdami, jak jsou na tom s ranností a výnosem.

Aprikola je oranžové třešňové rajče velmi dobré chuti. Před dozráním má ale více kyselinek, takže se nesmí podtrhnout. Při plné zralosti je naopak vynikající.

Godkrone je žluté třešňové rajče. Nemá tolik kyselin, takže při plné zralosti je moc sladké až mdlé. Radši ho sklízím dřív.

Taiko a Odat mám letos poprvé. Nechal jsem se nalákat na dni otevřených dvěří Moravoseedu v Lednici.

Delikano je velmi rané a dosti bujné rajče. Má kratší vijany (cca 8 plodů), méně šťávy a velmi rychle dozrává.  Na konci léta ho nechávám nahoře větvit a vedu ho vodorovně pod střechou skleníku. Z květů vykvetlých na začátku září ještě bez problému plně dozrajou rajčata.

V březnu jsem do skleníku zapravil Cererit Gold. Později, když už rajčata silně přirůstají a plodí tak hnojím Hoštickým hnojivel na rajčata a papriky do zálivky 1x za 14dní. Minulý rok se rajčatům moc nelíbilo studené jaro, snad to letos bude lepší.

Sadba rajčat
Sadba rajčat
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3253) - 61.227 (?), 27.4.2024 21:38

Včera jsem na zahradě odkryl všechno, co bylo zakryté NT od 17.4. Nic ze zakrytého nebylo poškozeno mrazem. Měl jsem také pařeniště s rajčaty chráněné ještě NT 50 g/m2. Opravdu jim to prospělo. Partenokarpická rajčata v hlubokém pařeništi bohatě kvetou a dokonce jsem mohl ochutnat jedno zralé. Bylo docela dobré, velikost většího cherry (30 g), ale bylo to rajče, které bylo zelené už když jsem sazenice dával do pařeniště, což není účelem tohoto pěstování v pařeništi. Dnes jsem tam nainstaloval ventilátor připojený na solární panel. Vždy když svítí slunce, tak ventilátor mírně fouká, pohybuje s rostlinami, což by mělo pomoct při opylování.

           Vladimír

Obr.1
Obr.1
Obr.2
Obr.2
Obr.3
Obr.3
Obr.4
Obr.4
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2781) - 6.138 (?), 29.4.2024 23:19

Vítej do klubu dubnových rajčatářů (tedy těch, kdo již ochutnali svá vlastní rajčata).

Jen se ptám, proč by to nemělo být účelem, či jen příjemných vedlejším efektem, pěstování v pařeništi? Ta Tvoje si v pařeništi vedou velmi dobře. Pokud bys jich tam dal víc už s opylenými květy (u partenokarpických ani to není třeba) či malými plody, kde je chyba?

Hůř zakořeňují? Na tom něco je, soudě podle řízků. které dělám každý rok. Je ale ten rozdíl markantní?

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3253) - 63.43 (?), 30.4.2024 8:04

Chyba je v tom, že chci vyzkoušet tu partenokarpii. Momentálně to vypadá tak, že předpověď počasí předpokládá většinu nocí s teplotou nad 11 °C, takže asi všechny ty květy v pařeništi se v pohodě opylí. Nic se nedá dělat a tak jsem okna z pařenišť včera oddělal.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2781) - 6.138 (?), 4.5.2024 18:47

To je podobné jako když já chci ověřovat odolnost odrůdy proti fytoftoře. Dva roky už jsem neověřil nic. Ale Matce Přírodě za to nelaju. A jít tak daleko jako Lysenko, tedy úmyslně pěstovat kulturu plísně a pak porost tou kulturou kontaminovat, opravdu nechci. wink.

Holt se letos pravdu o partenokarpii nedozvíš. Ale zato budeš mít rajčata dřív a v hojném počtu.smiley

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  31,  32,  33,  34,  35   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika