Jíl je poukázka na problém (jílů je fůra, s trochou smůly můžete svůj pozemek jílem naprosto znehodnotit), ideální je nechat navézt dobrou humózní ornici, obsahuje jak organické, tak anorganické součásti, přidáním kompostu nic nezkazíte.
Dobré je určit alespoň orientačně typ půdy - obsah písku a jílu, jednoduchá , ale jen hrubě orientační je "válečková zkouška" - pokuste se v rukách vlhkou půdu formovat dop válečku- výrazně písčitá se rozpadá, půda s obsahem jílů umožní vytvořit váleček, čím tenčí, tím větší je obsah jílů . Ideální je samozřejmě nechat udělat podrobný rozbor zeminy.
Trochu mne překvapil Váš popis - Voda se drží na povrchu, znamená to, že máte pod povrchem i po zálivce sucho? Nebo máte pocit, že voda proteče? To je důležitá informace.
S přidáváním jílu je to tak : přidáte trochu, nic se neděje, opět přidáte, zase OK, přidáte opět trochu a najednou chápete proč Jakub Krčín z Jelčan prováděl to co bychom dnes nazvali hydroizolací vodního díla právě jílem. Jíl jako takový vytváří těžké půdy, které mají tendenci k dalšímu a dalšímu zhutňování.
Při vyšším zhutnění půdy se omezuje zejména půdní mezoedafon (dešťovky, chvostoskoci, členovci aj.), kteří jsou spolutvůrci drobtovité struktury půdy - vytvářejí chodbičky, vylučují stabilizující látky pro tvorbu půdních drobtů. Tím zvyšují pórovitost a propustnost půdy pro vodu a vzduch. Mikroedafon, tvořený zástupci jednobuněčných organismů, především baktérií a prvoků, převážně patří mezi aerobní organismy. Jejich rozvoj je podmíněn nejen dostatečnou zásobou organických látek v půdě, ale i dobrou provzdušeností a vlhkostí. Půdní mikroedafon se podílí na důležitých procesech přeměn organických i minerálních látek, tj. humifikace, oxidace amoniaku, ale i železa, síry, manganu, rozkladu síranů, dusičnanů atd.
Biologicky činná půda je podmínkou intenzivního a vyváženého příjmu živin a jejich vysoké mobilizace rostlinami. Je zjištěno, že při nadměrném zhutnění půdy tj. při hodnotách objemové hmotnosti nad 1,6 g.cm-3 u středně těžkých půd se značně snižuje efektivnost hnojení, přičemž se zejména projevuje nedostatek dusíku.
Ze všech uvedených důvodů )Pokud si nejste skálopevně jist složením půdy) bych na Vašem místě nechal provést rozbor zeminy a pak bych postupoval dál. Njedná se pouze o obsah písčité složky , ale i o Ph a obsah dalších minerálů. Podle rozboru můžete postupovat přesně a cíleně v zhodnocování půdy.