Z hlediska ochrany přírody, respektive zachování určitých druhů rostlin a i živočichů je možné i u nás vypalovat trávu či organický matriál na pozemku. Ale jak jsem dřív psal lze tak pouze na základě mnoha povolení a za určitých klimatických podmínek. U nás vypalování je zakázáno ze dvou hlavních důvodů - vznik požárů a uhoření lidí při pálení a všeobecná ochrana organismů proti jejich poškozování a ničení.
Pokud porovnáváte vypalování stařiny v různých částech světa s námi, tak musíte hledat i historické důvody a hlavně proč se tak koná. V USA například právě došli k tomu, že nemá smysl hasit drobné požáry na malé vrstvě suchého organického pokryvu pozemku, protože potom když je ho moc, vznikají těžké požáry.
V Čechách není problém se stařiny zbavit kosou či sekačkou bez plamene. Mnoho ploch u nás bylo takto ošetřeno, bez potřeby vypalování.Takže dělejte jak myslíte, ale počítejte s tím, že velký bratr vidí všude. Jinými slovy v Čechách kde za každým keříčkem jsou dva páry očí nikdy nevíte kdo vás vidí. Výmluva, hasím - někdo to zapálil je marná. Hašouni mají svoje finty jak ás dostanou.
Jinak kdo zažil jak rychle se oheň v suché trávě šíří, tak neškrtne a neškrtne. Věřte, že neutečete když před ním chcete utéci, nedoběhnete, když se oheň dostane mimo vaší kontrolu.