O jedne věci se zde nemluvilo, do kompostu muže přijit i stara omitka nebo stavebni vapno, ALE NIKDY hydrat nebo dusikate vapno.
Já bych nebyl tak rezolutní. Jistě, dusíkaté vápno nikdo do kompostu dávat nebude - už kvůli jeho ceně. Nakonec by si s ním kompost taky poradil. Vždyť se dusíkaté vápno přidává přímo do půdy před výsevem a půdní organizmy je nakonec zvládnou. A hydrát? Sám nevím, jaký je rozdíl mezi stavebním vápnem a vápenným hydrátem, snad jen v množství vázané vody. Samotné přidávání vápna do kompostu je diskutabilní někteří jej přidávají, jiní zakazují - urychluje rozklad organické hmoty, ale na některé pochody v kompostu nepůsobí příznivě. Proto je možná lepší přidat vápno až do hotového kompostu nebo vápnit zvlášť. Ale doporučovat stavební vápno a zakazovat hydrát - v tom nevidím vůbec žádný smysl.
A pozor kompost je živym organismem s mnoha obyvateli, takže na zahonky s kompostem raději zapomente s herbicidy, a připravky proti mravencum, mnohonožkam a podobnym obyvatelum.Mrtvy kompost neni kompostem.
To je samozřejmě pravda, ale opět bych trochu polemizoval. Herbicidy mohou ovlivnit některé mikroorganizmy v kompostu, ale skutečně jen některé. Přípravky proti mravencům a mnohonožkám se nezamíchávají do celého kompostu, nýbrž aplikují na povrch, takže jejich ovlivnění kompostové mikroflory je minimální. A nakonec, i kdybyste zničili veškerý život v kompostu, zůstanou tam fulviové a huminové kyseliny, biogenní minerály i strukturu půdy vylepšující materiál. Ostatně většina substrátů prodávaných v pytlích bývají ošetřeny teplem, tedy zbaveny života a přesto si je rostliny pochvalují.