Vydláždění jezírka



                     
lotusek - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (78) - 44.59 (?) 
25.11.2011 12:21
moc hezke a koukam ze i kvalitni chvalim libi se mi to :)
  
                     
Pavluša - (4) - 68.238 (?), 7.1.2012 21:50

Nezdá se mi, že by budilo jezírko přirozený dojem. Navíc pochybuji, že bude mít dlouhé trvání pokud není vrstva betonu dostatečně silná a není v ní zabetonované armování. Hrozí popraskání jezírka mrazem.  

                  
Jarda Slatinany - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (275) - 4.163 (?), 25.11.2011 22:41

Nebylo to mazlavé mýdlo?  Pomocí mazláku se dělá vodotěsný beton, tak proč by nebyl nerozpustný? Takhle to ale vyzkoušené nemám.

                     
host - 5.123 (?), 2.12.2011 19:57

tak stím mydlem bych tak vytiral ale ne betonoval!!! Vodní sklo se použivalo do betonu na vodotěsnost ale dnes jsou jine prostředky na vodotěsnost.

                     
Jarda Slatinany - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (275) - 209.88 (?), 4.12.2011 22:26

Jasně. Dnes je už naštěstí jiná doba, ale když jsem předělával baráček, o nějakých plastifikátorech a odbedňovačích se nám mohlo jen znát. Osobně jsem mýdlobeton vyzkoušel v mokrém sklepě a mohu potvrdit, že funguje. I když je všechno kolem mokré a sákne z toho voda, mýdlobeton je naprosto suchý. Je nepropustný i pro tlakovou vodu.
Vodní sklo jsme používali na zrychlení pevnosti a pochůznosti nových betonů a pro povrchovou úpravu, rychlé zatažení, které částečně nahrazovalo určitou penetraci.
Uvedl jsem to jen proto, že ze surového neošetřeného betonu se postupně uvolňuje vápenná složka, která dosti ovlivňuje PH vody a její složení ale jelikož vím, že každá cementárna je v současné době také hlavně spalovna pofidérních odpadů, mohou se do vody v takovém jezírku uvolňovat i jedovaté látky. Povrchová úprava betonu i kamene, případně celoobjemová plastifikace, která ten sajrajt v betonu uzavře, je pro jezírko s rybami nutností.
Já osobně bych jezírko nikdy nebetonoval. Je to drahé a pracné. Snad jen okrajové části do určité hloubky zpevněné pěkným kamenem mají své kouzlo i dobrou funkci. To je ale věc názoru a nijak to nikomu nenutím.

                     
host - 239.132 (?), 29.12.2011 13:49

Trochu to popíšu pro podobné šílence jako jsem já aby věděli do čeho jdou.Nejdřív jsem nechal vyhrábnout základní  díru.Pak už jsem jen kopal a kopal.Víkendy a po práci.Asi tři měsíce.Kdo má zem jako u nás (jíl s břidlicí)ten ví.Vzhledem ke spodní vodě a vydatným deštím byla díra pořád plná vody.V létě bylo sucho a spodní voda a deště zmizely ale díra pořád plná, Jíl je dokonalá izolace.Usoudil jsem že všechny dobré rady ohledně folií a ostatních super materiálů asi nevyužiju.Jednak ušetřím nemalé peníze, a za druhé případný průsak mě neškrábe protože mám vody dost.Jeden přítok z cca 100 m trativodů a druhý přepad z vrtané studny.Když jsem si chtěl odpočinout od nekonečného kopání, jezdil jsem do lesa na šutry.Po zhruba pěti měsících bylo připraveno.Díra vykopaná, terasy vymodelované a šutráky navozené.Narostly mi svaly a zmizelo břicho.Žena po mojí dřinou vymodelované postavě obdivně pokukovala, a snad by i byla šťastná kdybych nebyl-POŘÁDJENUTOHOBLBÝHOJEZERA- a večer nepad do pelechu jako mrtvej sob.Přišel den D.Ráno v sobotu jsem nechal přivézt úplně plnou multikáru písku a dvacet pytlů cementu.Až jsem se lekl kolik toho bylo.Přemýšlel jsem co udělám s tím co mi zbyde.Cha cha, v průběhu měsíce přijeli ještě 5x.No nic.Dopil jsem kafe a pustil se do díla.Natáhl jsem do jámy geotextilii.Takovou pevnou, sehnal jsem ji za flašku ferneta 8x 12 m.Radost našich dvou kocourů, kteří to pochopili jako príma hru-běhat po ní sem a tam jako prdlý-neznala mezí.Na to jsem natáhl starou folii co se používala na silážní jámy.Ta byla od jezeďáků za rum.Na vrch zase geotextilii.Začal jsem betonovat.Kocouři utekli-asi jim začaly vadit betonové bačkůrky na ťapinách.Až do výšky prvního ochozu (cca 1 m hloubky jezera)jsem betonoval bez kamenů.Beton jsem dělal asi dvacet čísel tlustý.Říkal jsem si že to bude lepší bez kamenů a spár kvůli čištění.Za víkend bylo hotovo.Po týdnu přesto že nepršelo, byl betonový lavor plný vody.Začala se tlačit spodní voda přes okraje lavoru-skrz folii.Nevím jestli soudruzi z JZD udělali chybu schválně,(TAFOLIEJEDOBRÁPANEDÁTERUM?)nebo za to mohly kočií drápky?nicméně moje představy o hezké práci v suchu vzaly za své.Nevzdal jsem se.Začal jsem znova betonovat a usazovat kameny.Když mi mezi krásně vyspárovanými kameny sem tam začal prosakovat pramínek vody a bral sebou čerstvý beton, dno lavoru se začalo plnit betonovou kašičkou, došlo mi že jsem v řiti.Naštěstí byl už večer a tak jsem marné práce zanechal začal hledat inspiraci v dobře vychlazené jedenáctce.Žena s odevzdaným pohledem poznamenala-JDUSPÁTSITOTADYUŽIJ-a já věděl že jediná šance jak odčinit půlroční absenci v ložnici je---vymyslet to a dodělat to!!Nápad přišel po pěti pivech!!!Pokaždé když se objevil pramínek, uřízl jsem pet flašku, udělal v betonu místo a nechal ji koukat hrdlem ven.Samozřejmě tak aby to pak šlo zamáznout a nebylo to vidět.Pak už jsem jen pokračoval, štípal kameny na správnou tloušťku a betonoval.Z hrdel petflašek(asi dvanácti)tryskala voda jako z fontány.Vždy po týdnu jsem petky v příslušném patře uzavřel víčky a zamazal betonem.Ať to zní jakkoli blbě tak to funguje!!!Dílo roste a síly docházejí, říkám si kdybych tohle věděl tak se do toho nikdy nepustím.Vyčítavé oči mé ženy mě utvrzují v přesvědčení že musím vytrvat.Vytrval jsem.Je začátek září, poslední míchačka, poslední šutr a je HOTOVO!!

Malá rekapitulace:  120 pytlů cementu,15 tun písku, šutry z lesa cca 10 tun,-11kilo špeků pryč.


                     
host - 224.35 (?), 29.12.2011 16:13

To, čo ste napísali je skoro literárne dielo. Prajem Vám, aby jazierko slúžilo čo najlepšie. Nepíšete o ploche ale na základe toho množstva piesku sa to dá tušiť. Nedali ste do betónu nejaké železo? Ja som dával pletivo, no neviem, či to pletivo v tom bazéne prežije a nezhrdzavie. Robil som polosuchú zmes, aby sa betón dal ubyť. U mňa to bolo na fóliu s gotextíliou ale len nejakých menej ako 10 cm. 20 mi príde ako naozaj veľmi veľa. Robil som šikminy spôsobom omietky do svahu bez šalovania. Malý breh bez problémov, prudký išlo spraviť do malej výšky a postupne. Podarilo sa mi to, že betón neprepúšťal vodu. Mám schodík, kde mi trčí z vody suchý kus betónu (nesaje) a tak som sa tešil, že mi tam narastú machy. Tiež som kúpil vodné sklo aby zreagovalo so zbytkom vápenatých solí a dobre uzavrelo povrch betónu. Je dobré jazierko zčasti spláchnuť s vodou a tú potom vypustiť.  Vymyje sa čsať voľných solí vrátane fosforečnanov. Betónové sa na rozdiel od fóliového klepšie udržuje. Nie je problém ísť do vody a bez obáv z pádu na šmyklavej ploche. 

                     
host - 239.132 (?), 29.12.2011 16:31

Jezírko je taková šišatá elipsa 5x7m.Je pravda že jsem lajdák a do betonu jsem nedával ani železo a ani žádné přísady.Párkrát jsem ho vypláchl vapkou a napustil.Voda je průtočná a i bez filtrace čistá.Od září tam mám 40 karásků a ještě to žádný nevzdal.Dokonce se tam i zabydlela rodinka skokanů hnědých, tak to snad s těmi solemi nebude tak zlé.Zima to vše prověří.

                     
host - 224.35 (?), 29.12.2011 19:15

Vy máte neustálu obmenu vody takže to máte ideálne. Skokani v znečstenej vode nezostanú...

                     
Jarda Slatinany - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (275) - 209.88 (?), 3.1.2012 20:57

Zajímavá odtučňovací procedura. Nechte si to rychle patentovat. Čekám, kdy začnou reklamy na hubnutí v televizi, tak by se to na jaře dalo dobře prodat, jako inspirace pro tlouštíky lačnící po postavě sexuálních atletů.
Zajímalo by mě, jestli jste měřil PH a jestli nebydlíte u lesa. Dost pochybuju, že by se Vám jinak v jezírku sami usadili skokani hnědí. Ti totiž z mé vlasní zkušenosti i z toho, co o nich píšou na netu a v knížkách, využívají takováto jezírka jen v době rozmnožování, stejně jako ropuchy a jiné žáby. Pak prostě zmizí. Jediné žáby, které jsou věrné mému jezírku jsou skokani zelení. Ti se ale dost často mezidruhově páří i se skokany hnědými a skřehotavými, takže pak nezřídka vznikají neurčité rody těchto věrných žab. Nás tady dokonce matou různým zbarvením, měnícím se podle období a počasí. Moje nejstarší máma žába je u nás už minimálně 6 až 7 let a pozoruju u ní během roku dost výrazné změny zbarvení. Teď je černá, jako moje služební bota. Když se oteplí, zhnědne a v létě je zelená s hnědými pruhy. Její stejně starý věrný přítel je stále stejně zelený, nebo alespoň převážně. Verbálně se projevují jen velice zřídka, což je mi docela líto. Rád je poslouchám. Teď se asi naježí odpůrci kvákání s opačným problémem že? Spíš než hlasový projev používají moje žáby posunkovou řeč. Párkrát jsem si všiml jejich tichého dorozumívání, bohužel se mi ještě nikdy nepodařilo natočit.
No nic. Ať se daří a ať po té dřině nemusíte řešit úbytek rybí populace vlivem svačení domácích miláčků. Jarda-Slatiňany.

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika