Volba jezírkového filtru a čerpadla



Ladan - (1) - 12.171 (?) 
25.2.2011 14:25, zobrazeno: 18540x

Dobrý den,

mám zahradní jezírko 4,5m3 založené a osázené na podzim minulého roku. Na jaře ho chci osadit filtračním systémem. Váhám jednak mezi volbou tlakového nebo průtokového čerpadla, dále také u výkonu čerpadla. U tlakového mi vítězí jednodušší udržba, kompaktnost, možnost zapuštění do země a způsob čistění. Proto se chci zeptat, zda máte někdo s tlakovými filtry zkušenost.

Dále by mě zajímal váš názor na konkrétní produkty, mezi kterými váhám. Jedná se především o to, zda bude dostačovat výkon čerpadla na danou velikost jezírka. Z důvodu spotřeby elektrické energie váhám mezi následujícími.

1. Filtrační set AVA CPF 180 a čerpadlo CARETA 4500 

2. Filtrační sestava OMEGA CUV 218 s vestavěnou UV lampou 18W a čerpadlo CARETA 4500

Děkuji za názory.

  
   
host - 144.170 (?), 2.4.2011 0:22
Po vyzkoušení několika systémů už jedině tlakové čerpadlo, sestava č. 2 je dobrá volba, právě tu mám a u jezírka s 5 m3. Voda zcela čistá, ale je pravda, používám hodně chemie na řasy, ty žádná filtrace neodstraní. Elektrická energie, spotřeba stejná, rozdíl je nepatrný, když filtrace běží celý rok, i v zimě.
   
morrison - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (228) - 30.67 (?), 7.4.2011 10:13
Snad se autor původního dotazu nebude zlobit, když se připojím se svojí otázkou. Nechtěl jsem kvůli ní zakládat celé nové téma. Jedná se mi o výběr účinné filtrace pro moje koupací "bazírko" o objemu něco přes 40 m3. Už jsem v podstatě rozhodnutý pro filtr Biotec 18 se screenmaticem, ale hodily by se mi zkušenosti někoho, kdo tento filtr instaloval. Moje představa zapojení je taková, že bych dal čerpadlo s duálním sáním na jeden konec jezírka do hloubky cca 1m (je tam celková hloubka 2,2m), k druhému sání bych připojil skimmer AquaSkim umístěný na stejném místě (jenom samozřejmě na hladině) a hadicí by to šlo do filtru na opačném konci jezírka, kde by byl i výtok zpět maskovaný v bambusové trubce. O plovoucí nečistotu by se tedy měl postarat skimmer a zbývá mi jen rozvířený kal a samozřejmě nějaké to biologické zatížení. Dokáže si s tím Biotec 18 poradit? Co se vlastně zachytí na tom posuvném sítu? Jsou to jenom třeba dlouhé řasy nebo nerozložené zbytky vegetace, nebo to zachytí i takový ten jemnější kal, co se zvíří při koupání? Pořád si nejsem jistý, jestli by nestačil i Biotec 10.1, kde se mi zase moc líbí to masivní provzdušňování vstupní vody a samozřejmě je i levnější, než Biotec 18. Ještě dodám, že ryby tam nebudou, jen max. 2-3 nějaké čudly proti komárům. Moc děkuji za jakoukoliv radu. P.S. a ještě bych se rád zeptal, zda bude stačit čerpadlo 8500 l/hod (převýšení bude tak 0,5-0,8 m)?
Bazírko ještě nehotové
Bazírko ještě nehotové
      
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 7.4.2011 14:13

K Vaším dotazům k Biotecu 18:

  • k sítu - zachytí se zbytky rozmělněné řasy, části vodních rostlin, z části i jemný šlem. Toho ale část propadne skrze síto dolů k houbám. Přikládám foto, co je síto schopné zachytit - foceno dnes v poledne
  • k biotecu 10.1 a prokysličení - na Biotecu 18 provádíte totéž, jen ne tak vizuálně zajímavě - veškerá voda proprší skrze síto, a je dosaženo podobného efektu, jako u patic montovaných do Biotecu 10.1
  • k čerpadlu  - ten výkon mi přijde slabý, duální sání v tomhle případě moc neužijete, výkon je malý. Volil bych silnější. Vycházím z Vaší fotky, a stromů kolem. Totéž platí i o zvoleném skimmeru, volte nějaký typ s větším košíkem, listí ze stromů na podzim kolem Vám tenhle ucpou během pár desítek minut


         
morrison - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (228) - 30.67 (?), 7.4.2011 15:36
Vážený pane Hrkale, mockrát Vám děkuji za odpovědi, kterých si velmi vážím, proto doufám, že se neurazíte, dovolím-li si s Vámi nesouhlasit v jednom bodě. Konkrétně ohledně toho skimmeru, jezírko není nijak extra velké (4x10 m) a proto by tam velký skimmer celkem překážel, pokud bych jej vůbec nainstaloval (hloubka pobřežní zóny je max 40 cm). Minulý podzim jsem vypozoroval, že větší množství listí napadne na hladinu celkem v krátkém čase (většinou během některého z větrnějších dnů), takže není problém převážnou část listí vylovit ručně podběrákem. Možná bych měl dodat, že jsem téměř stále doma, takže na to mám čas. Navíc jsem nejbližší stromy skácel (špendlíky a podobná neužitečná "havěť"). Co se týče čerpadla, dám na Vaši radu a zvolím něco silnějšího než těch 8,5 kubíku/hod. S čerpadlem mám vůbec těžké rozhodování, co se týče provozních nákladů. Je jasné, že když se chci koupat v čisté vodě, tak to nebude zadarmo, ale přeci jen se mi zdá nonstop odběr větší jak nějakých 100-130W už trochu drahý. Není na trhu nějaké čerpadlo s regulací (nemyslím mechanickou), aby se to dalo alespoň na jaře a na podzim trochu vykompenzovat? Velmi se mi líbí čerpadlo Jebao JKP, které dává 16 kubíků při odběru 100W, ale na to bych asi zase nijak nenapojil skimmer. P.S. a také ještě děkuji za přiložené fotografie Biotecu 18 v akci.
            
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 7.4.2011 20:49

Ohledně skimmeru si zase nedovolím nesouhlasit já :)  Košík od Vámi původně plánovaného Aquaskimu má malý objem,. a pokud začne padat listí, ucpete jej v řádu desítek minut, možná hodin. Pak všechno listí, která na hladině skončí, nasákne vodou, a padne ke dnu.  Přijde mi, že snazší, než lovit listí síťkou ze dna a hladiny, je vybírat ho ze skimmeru rukou. To, že jste často doma, neznamená, že svůj čas musíte trávit v pozoru u jezírka se síťkou v ruce, a proto bych spíše zkusil nějaké systémovější řešení větším skimmerem. Mohu Vás ujistit, že i přesto sem tam nějaký list unikne, a na síťku ještě dojde řada :)

  • K čerpadlu - Váš skimmer bude tak výkonný, jak výkonné čerpadlo za něj připojíte. Uvedené Jebao, které jste zmínil, je myslím vhodné do samotížných, chcete-li gravitačních typů filtrů, a nebude si moc rozumět s převýšením, hadicemi, UV lampou atd.  Zohledněte nejen parametry spotřeby energie, ale i výtlačné výšky - ta mnohé napoví. Podobně nevhodný pro Vaše použití by byl z našich čerpadel Optimax, nebo třeba některé typy Messnera, problém není ve značce, ale v typu, konstrukci a použití čerpadla.
  • Ke kompenzaci výkonu čerpadla - některá čerpadla umožňují regulaci výkonu elektronickou cestou - tuším ta s asynchroními motory (elektrikáři prominou), řada Aquamaxů ECO má teplotní regulaci výkonu zabudovanou už přímo v sobě, ale je to věc, kterou většinou doporučuji nevyužívat, její přitomnost na čerpadle u skimmeru mi nedává vůbec, ale vůbec smysl :(
  • Ke spotřebě - nemáte úplně malé jezírko, takže spotřeba mi přijde celkem v pohodě. Porovnejte hodnotu příkonu vzhledem k objemu nádrže - třeba malé fontánové čerpadlo, co si lidé kupují do plastových 1000-litrových jezírek, bere nějakých 20-40W. Porovnejte to s Vaším objemem, třeba Vás to uklidní :)
               
host - 195.153 (?), 7.4.2011 21:39

Asi to sem nepatří ale vemte si jíná čerpadla např. kalová mají spotřebu 1000W a více myslím že nějakých 150W není hrozné vemte si jako spotřebu má televize která běží skoro pořád, počítač a další a další věci, které by šly také omezit takže čerpadlo nebude tak hrozná položka.

                  
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 7.4.2011 22:01

To máte pravdu, na druhou stranu běží čerpadla několik měsíců v kuse souvisle, a každých 100W se počítá.  Na konci to dělá tisíce, a ne každý má doma solární elektrárnu :)

                     
host - 195.153 (?), 7.4.2011 22:11

Myslím že to dělá u 200W čerpadla které by běželo 365 dní v roce cca 8700 a to neběží takže max 5000 kč za rok to si myslém že televize a ostatní spotřebiče "sežerou" víc takže těch necelých 500 měsíčně nabíc už není tak strašné aby se to muselo nějak zásadně řešit.

                  
morrison - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (228) - 30.67 (?), 8.4.2011 8:09
Když to je právě ten problém, že všechno, co jste vyjmenoval už tam je, navíc hromada dalších věcí - dvě klimy, okrasné jezírko, akvárka... takže už opravdu příslovečně obracím v dlani každý watt ;) No letos budu zateplovat barák a dávat novou střechu, tak snad alespoň ušetřím za topení (elektrokotel)... P.S. s tou kalovkou, to se nedá srovnávat, tu zapnu za celý rok tak na hodinku...
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika