Osvětlení jezírka



   
host - 123.17 (?) 
7.8.2009 12:15

Díky za info, ale potřeboval bych trochu jiné rady (bezpečnost mám pořešenu - fíčko, IP 68,...).

- LED nebo halogenový reflektor (bylo zmíněno chladné světlo u LED, je to opravdu velký rozdíl ve vodě. Zkoušel jsem to při realizaci osvětlení zahrady, LED nebylo špatné, ale barva rostlin byla jako ze záhrobí, takzte mám klasiku).

- jak silný (W) do jezírka 3 x 1,5 m - stačí jen cca 10 W

- osvětlení okolí mám sloupcovým světlem, chci jen nasvítit kaskádku - jaký tam zvolit reflektor - nebo spíše zdroj - 10 --20 --30 W? Předpokládám osvětlení z cca 1 metru

- jakou barvu osvětlení kaskádky - když tam dám třeba modrou, jak se chová voda v takovém světle?

- pplánuji cca 5 - 7 karásků, nevadí jim osvětlení celou noc?

- jak namontovat reflektor pod vodu - kam směrovat lkužel světla? Jak se to řeší - zhora dolů, nebo rovnoběžně s hladinou, nebo naopak přímo nahoru a hladina paprsky nějak láme

Zajímají mě konkrétní rady jak to někdo doma řešil, pokud bude ochota svěřit se.

Díky moc.

  
      
host - 243.20 (?), 7.8.2009 12:49
Záleží pouze na vás a vašem estetickém cítění, protože z hlediska funkce jezírkového ekosystému jsou reflektory zcela zanedbatelné. Někteří akvaristé (většinou z kategorie tzv. "kýčařů") je používají k osvětlování různých "uměleckých" scenérií (umělohmotné vraky lodí, truhly s pokladem, trosky hradů a další "krásy"), k čemuž s oblibou využívají i různé barvy světla, ba dokonce i reflektorky s proměnlivou barvou LED diod. Rybám to vcelku nevadí (zvyknou si), řasám se to velmi líbí, takže reflektor samotný i jeho okolí je nutné neustále čistit. Počítejte s tím, že klasická jezírková voda s rostoucí hloubkou rychle pohlcuje červené (dlouhovlnné) složky světla, takže světlo na dně působí mnohem "chladněji" než na souši.
      
morrison - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (228) - 30.67 (?), 7.8.2009 16:01

Osobně si myslím, že s umístěním reflektorů můžete experimentovat před jejich stálým upevněním podle libosti, různé barvy můžete vyzkoušet pomocí barevné fólie jako filtru a výkon reflektoru bude dán pouze Vaším osobním vkusem (tím chci říct, že i těch 10W z 1 metru tu kaskádu nasvítí, záleží jen, jak hodně ji chcete mít nasvícenou).

         
host - 232.98 (?), 7.8.2009 23:32

Díky za odkaz, budu se asi inspirovat + trochu zkoušet. zatím stále váhám, zda LED, nebo halogen. Možná až uvidím obě světla v reálu, tak se rozhodne.

            
jiřikz - (26) - 209.64 (?), 9.8.2009 9:10

ja osobně sem šel do LED osvětlení, ma to několik vyhod mála spotřeba energie a jasne světlo, vyzkoušel jsem několik variant nasvětleni ale osvedčilo se mi jich mit na okraji jezirka a směrovat paprsek po hladině vypada to užasně.Když ho ponořite do vody tak ho budete čistit co 3 dny.

               
host - 232.98 (?), 9.8.2009 20:37

Díky za radu. Mohu se ještě zeptat na konkrétní typ reflektoru, jeho výkon, kolich jich tam máte?

                  
HoldingInfinity - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (167) - 47.182 (?), 9.8.2009 22:13

já osobně bych šel taky do LED, halogen je stará technologie, překonaná... jen je škoda, že jsem u nás neviděl ještě ty nové HD LED někde o tom psali, že jsou mnohem lepší než halogeny, vyšší svítivost... a přitom spotřeba normálních led... a taky se samotné reflektory nehřejí :/ no snad se to k nám taky dostane :)

                     
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 7.210 (?), 9.8.2009 23:20

HD led jsou běžně na trhu, nicméně halogeny rozhodně mrtvé nejsou, jen nám je soudruzi z EU chtějí za pár let zakázat...

Na rozdíl od led mají halogeny spojité spektrum, Ledky nabízejí "spojité spektrum" v lepším případě vytvořené několika čarami, Spektrální charaktreristika tedy nevypadá jako stolová hora, ale jako několik ostrých hrotů.

Ledky se mi líbí, ale z hlediska fyziologie vidění mají mnoho limitů.

                  
jiřikz - (26) - 209.64 (?), 9.8.2009 22:16

najděte si LUMINIS 3 set.A pokud byste chtěl nasvitit vic vodní prvky tj.vodopad, rostliny atd. tak chych doporučil mit jedno baleni navic

                     
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 10.8.2009 7:34

Obávám se, že Luminisem vodopád nenasvítíte, na to je zdroj světla příliš slabý, a není možné jej příliš učinně nasměrovat. K tomu by jste potřeboval nejméně Lunaqua 3, lépe pak Lunaqua 10 - ale to jsme zase u těch halogenů

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika