Folia Aquaplast 805 alebo Fireston



ospaly - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (98) - 201.216 (?) 
1.10.2010 12:37, zobrazeno: 5959x

Zdravim. Prešiel som si znova celu diskusiu a neviem sa rozhodnut medzi foliou AQUAPLAST 805 hrubky 1,5mm cena cca 5,2€/m2, alebo EPDM Firestone PondGard 1,02mm 8,1€/m2. Cenovo sa mi samozrejme viac pozdava od fatrafolu, jazierko ma hlbku cca 2,5m, nepravidelny tvar (ledvina) cca 5x5m. Mnozstvo folie cca 140m2 (vela zahybov). Tu PVC foliu by som vedel zvarit na mieste na brehu a aspon trocha zmensit mnozstvo zahybov - zvarat priamo v diere nebudem vediet takze nejake zahyby ostanu. Manipulovat sa bude blbo s jednou aj druhou (EPDM je lahsia, ale musim polozit celu naraz, PVC tazsia ale cca 30% by som uz vedel zvarit aj priamo v jazierku - v plytsich zonach). Navyse poklada t sa bude iba raz a to si zavolam aj 10brigadnikov.  EPDM dobra zivotnost, pruznost (ale neviem porovnat so zivotnostou a pruznostou PVC) Foliu chcem chranit geotextiliou (na radu p.Hrkala polypropylen 600g/m2), preto mozno ta nizsia prietaznost a odolnost u PVC nebude problemom. Celkovo som skor nakloneny PVC, ale necham si poradit. Dakujem. P.S. cenovo mi to vychadza PVC120*5,2 624€, EPDM 140*8,09 1132 € co je uz dost velky rozdiel.

  
   
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 2.10.2010 14:02

Pokud budete jezírko dělat tak, že folie většinu nějak zakryjete (kačírek, kamenné zídky atd.) volil bych EPDM. Důvod je ten, že dokážete folii položit rychle, a bez nutnosti vaření či lepení. Vzniklé přehyby a faldy nebudou vidět, a tudíž Vás nebudou trápit. Na těsnost nádrže nemá jejich existence vliv. Předpokládám, že využijete velké formáty této folie.
Pokud je Vaše jezírko takového tvaru, že folii uvidíte (máte třeba hlubokou koupací část), šel bych do PVC, a svařil ho přesně podle tvaru nádrže přímo v nádrži. Aniž bych se chtěl nějak doktnout Vaší šikovnosti, píšete, že :
... Tu PVC foliu by som vedel zvarit na mieste na brehu a aspon trocha zmensit mnozstvo zahybov - zvarat priamo v diere nebudem vediet takze nejake zahyby ostanu...
Z toho usuzuji, že jste to nikdy nedělal, a proto bych Vám doporučil na toho najmout někoho, kdo už s tím pár zkušeností má. Možná to vyjde o pár korun dráž, ale šance, že někde nedovaříte spoj, by mi za to riziko nestála.
I když je rozdíl v cenách folií velký, myslím, že existuje spousta věcí, na kterých se dá při budování jezírka ušetřit - a folie to rozhodně není

      
ospaly - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (98) - 202.94 (?), 2.10.2010 20:16

tu foliu neviem zvarat priamo vo vykope, nakolko su tam dost strme brehy, a zle by sa to robilo (nemam dost miesta aby som to mohol mat steny v uhle 45st) v plytsich zonach by to uz bolo ine. Jazierkovu foliu som nezvaral, ale zvaral som bazenovu foliu, co by malo byt to iste. Skusil som oslovit nejakeho zivnostnika, ale ked chcel za zvaranie cca 10e na m2... mal som odporucanie na ineho za cca 5e na m2, ale bol totalne obsadeny. Z Vasho prispevku usudzujem, ze hodnotite obe moznosti ako rovnocenne. Je to tak?

         
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 4.10.2010 8:57

Co se týče o izolační vlastnosti folií, tak ano.  S tím vařením se do toho nepouštějte, jezírko má jiný tvar než bazén, spojů bude více, a nebudou vždy rovné. A Vy tam nesmíte udělat chybu.

zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika