Modrá skalice ano či ne?



host - 20.42 (?)
15.4.2009 14:47

mírně vrchovatou kávovou lžičku na 5 kubíků vody. PM

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

host - 225.193 (?), 13.4.2009 17:47, zobrazeno: 808298x
Zdravím všechny bazénáře, myslím a i moji známi mi to potvrdili, že úplně nejlepší je modrá skalice. Jen nevíme jak ji dávkovat.Poradí te nám někdo? Díky
   
host - 20.42 (?), 15.4.2009 14:47

mírně vrchovatou kávovou lžičku na 5 kubíků vody. PM

      
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 244.15 (?), 16.4.2009 7:11

přesně je to 5-7 gramů na kubík vody. Větší množství nemá smysl, je to pak jenom zbytečná zátěž pro ŽP.

pro PT: modrá skalice brání rozvoji řas.

         
sarkamala - (6) - 14.13 (?), 11.6.2011 23:25
5-7 gramů skalice na kubík vody je jistá cesta na kožní. Max je dávat 1gram na kubík vody.
            
host - 92.108 (?), 2.1.2015 16:57

Skalice modrá je výborná jako doplňující desinfekční přípravek (biocid/aligicid) a s ohledem na její cenu (cca 120kč 1kg stačí i pro velký bazén na sezónu) a zřejmě i bezpečnost (viz. níže), není asi nikdo, kdo by racionálně zdůvodnil, proč ji v nějakém bazéně nepoužívat alespoň pro jistotu jako záložní nerozpadající se biocid.

Skalice modrá (síran měďnatý) obsahuje 25% mědi. (Např. 4g skalice obsahuje 1g mědi.)
Skalice modrá je levný a dobrý způsob jak dostat měď (měďnaté ionty) do bazénové vody.
Měď funguje jako biocid (látka tlumící růst nežádoucích organizmů) a specificky dobře funguje jako algicid (proti řasám) na rozdíl od chloru, který má s již rostoucími řasami problém při běžných "lidských" koncentracích chlóru.
Dostatečně účinná a zároveň bezpečná koncentrace mědi je 1-2 mg/l. Tomu odpovídá 4-8mg/l skalice modré (resp. 4-8g/m3).
Měď nelze používat samostaně, protože kromě dezinfekce bazénové vody (dávkování nějakého biocidu) je bazénovou vodu a v ní obsažené nečistoty nutné zoxidovat. Oxidaci lze provádět dvěma způsoby - chlórem nebo kyslíkem (peroxid, ozón). Chlór někdy nemusí být dostatečný biocid (algicid - na řasy) a kyslík (peroxid) nelze bez dalšího biocidu používat vůbec.
Měd je výborným, bezpečným (při 1-2 mg/l)  a levným doplňujícím biocidem/algicidem ke chlóru případně kyslíku nebo ozónu.

Skalice modrá (síran měďnatý pentahydrát) je obsažen v mnoha "kombinovaný" chlorových pomalou rozpustných tabletách obvykle 2%. Hledejte v etiketě podle registračního čísla chemické látky CAS 7758-99-8 nebo evropské ES 231-847-6. Obsah skalice je tak malý, že významné předávkování skalicí modrou je z těchto tablet prakticky nemožné. Spíše naopak. A navíc na počátku po napuštění vody je obsah mědi při použití těchto tablet velmi malý a účinek mědi žádný, proto je vhodné před pravidelným používáním těchto tablet na začátku do nové vody nadávkovat startovací dávku skalice modré viz. níže a aspoň občas změřit obsah mědi viz. níže.

Dávkování :
Prvotní dávkování skalice modré je 8g/1m3. Tím se dosáhne horní hranice požadované koncentrace mědi 2mg/l.
Dále je potřeba udržovat koncentraci mědi v rozsahu 1-2mg/l.
Toho lze dosáhnout jedině dávkováním podle měření obsahu mědi v bazénové vodě.
Naštěstí na českém trhu existuje dobrý  "Kapičkový tester Cu" od firmy DUKE z Jablonce za cca 300Kč, který vystačí na 120 měření.
Při poklesu obsahu mědi pod 1mg/l se dávkuje 4g/1m3 skalice modré (1/2 prvotní dávky), aby se koncentrace dostala do rozsahu 1-2mg/l. Pokud používáte kombinované pomalu rozpustné chlórové tablety, které obsahují skalici modrou je možné, že tablety pokryjí podstatnou spotřebu mědi. Tablety obsahují typicky 2% skalice.
Opakované dávkování skalice "podle oka" "tak nějak" "jednou za x dní" nelze doporučit bez získání několikaměsíční zkušenosti ve vašem bazéně. I po získání zkušenosti je vhodné občas (1x měsíčně) obsah mědi změřit. V případ problémů s vodou s podezřením na "přílišný život" je potřeba měřit často třeba i denně. V běžných podmínkách když voda "nežije" se obvykle dávkuje 1x za 2-4 týdny, ale je možné že nebude potřeba přidávat skalici celou letní sezónu.
Měď se ve vodě samovolně nijak nerozkládá ani z vody neuniká - na rozdíl od chlóru nebo peroxidu.
Spotřeba mědi je úměrná množství zahubených mikroorganizmů. Z vody se dostává společně s kalem z filtru. V krásně čisté vodě (mrtvé vodě) se nespotřebovává. Naopak ve vodě, kde je již problém se životem (již začala zelenat, slizovité stěny, zvýšení zákalu vyvolané růstem mikroorganizmů) je spotřeba mědi enormní a počáteční dávka může být spotřebována prakticky ihned po nadávkování skalice modré do vody a je potřeba dát další dávku např. hned další den. Větším problémem než předávkování mědi je její nedostatečné dávkování, protože v době kdy začínají problémy, ještě jste na problém nezareagovali, voda začíná ožívat, spotřeba mědi vzroste a bez dodávkování velmi rychle klesne koncentrace mědi na nulu, voda se zkazí, poté uživatel bazénu začne dávkovat zvýšené dávky, voda bude krásná, ale bude v ní zase nadbytek mědi. Pozn: Životu ve vodě obecně svědčí jakékoliv zákaly a nečistoty. Dobře fungující filtrace podpořená přidáváním vločkovače (flokuantu) a nízký obsah všech solí a především nízký obsah vápníku/hořčíku ve vodě (tvrdost) naprosto zásadně omezují život ve vodě a tím i spotřebu dezinfektčních látek (biocidů) a tedy i mědi.

Bezpečnost:
Měď je biogenní prvek. V malých koncetracích je nutná pro život. Doporučená denní dávka mědi pro člověka je 1mg/den (v některých zdrojích 2,5mg/den). Ve vysokých dávkách je měď toxická.  Jednorázová toxická dávka mědi (těžký průjem) je 500mg (2g skalice modré). Smrtelná jednorázová dávka mědi je >2g tzn. >8g skalice, jeden zdroj tvrdí 50g skalice. Měď je z těla průběžně vylučována ledvinami a nedochází k její kumulaci v těle. Je zřejmé že měď v bazénové vodě při udržování koncentrace 1-2mg/l je pro člověka bezpečná (pro dosažení toxicity by bylo nutné vypít nebo jinak vstřebat více jak 100l bazénové vody a dálší pohled na bezpečnost je, že 1l bazénové vody "pokryje" doporučenou denní dávku mědi). Měď a skalice modrá jsou vysoce toxické pro všechny vodní organizmy včetně ryb - smrtelné dávky jsou 1mg/l a méně při době působení řádově desítky hodin.

Problémy při předávkování mědi:
Při předávkování hrozí zbarvení povrchů,  zbarvení vody a při vypití bazénové vody průjem.
Bezpečnou hranici obsahu mědi ve vodě já považuji do 5mg/l  (20g sklalice modré na 1m3).
Tuto hranici lze pohodlně během sezóny překonat pokud se bude do krásné čisté (mrtvé) bazénové vody přihazovat "pro jistotu" pravidelně skalice, zvýšená koncetrace totálně umrtví žitot ve vodě, její spotřeba klesne k nule a skalice se bude ve vodě "pěkně" kumulovat.
Při dávkách 20mg/l (80g sklalice / 1m3 tzn. 10x více než je uvedená prvotní dávka)  se objevuje žluto-rezavý zákal (moje zkušenost v mé vodě).  Při vysokých koncentracích skalice modrá funguje jako vločkovač (flokluant) stejně jako síran hlinitý, který se pro vločkování běžně používá. Samozřejmě že skalici modrou nelze používat jako flokuant, ale ukazuje to na její další podpůrnou flokuační funkci.

Poznámky k mědi:
"Mědí" se zde pro účely bazénové dezinfekce rozumí měďnaté ionty Cu++ rozpuštěné ve vodě. Kovová měď Cu0 je stálý kov a biocidní schopnost měděných povrchů je minimální, resp. velmi rychle se ztratí jakmile se měď pokryje oxidy.
Koncentrace mědi pod 0,5mg/l asi už nemá praktický biocidní význam.
Komfortním způsobem dávkování mědi do vody jsou elektrolyzéry s měděnými elektrodami, které se působením elektrického proudu postupně rozpouštějí do vody. Princip účinku je stejný jako při dávkování skalice modré - vnesení měďnatých iontů Cu++ do vody. Elektrody navíc obsahují stříbro případně zinek. Tím se dosahuje synergický efekt (silnější spolupůsobení). Koncentrace mědi se pak prý může udržovat nižší 0,5-1mg/l. Zinek je stejně jako měď biogenní prvek (tedy zřejmě taky bezpečný), ale stříbro biogenní není a hodnocení bezpečnosti/toxicity stříbra pro člověka jsou velmi různé (od absolutní bezpečnosti koloidního stříbra až po vysoce problematické kumulování stříbra v těle).  Aby měl elektrolyzér měděných elektrod význam musí obsahovat měření koncentrace mědi a regulaci. A pak se jedná o zařízení v ceně 15-30 tis.Kč s elektrodami za tisíce na rok a měřící sondou v ceně několik tisíc, která má omezenou životnost jednotek let. A zařízení neřeší oxidaci vody (nutný chlór či kyslík). Celkově se elektrolyzér zdá být spíše pochybné zařízení.

               
host - 152.136 (?), 25.6.2015 18:57

Dobrý den. Moc pěkný článek. Zajímalo by mě, čím se dá dostat ta měď z vody, pokud se to předávkuji na vyšší hodnoty. Víc jak 2mg/l. Děkuji

                  
fanatix - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (256) - 209.79 (?), 25.6.2015 20:35

vločkovačom, ten okamžite meď vyzraža

                     
host - 12.253 (?), 25.6.2015 21:09

ak myslite hlinitu sol, tak by bolo proti chemii aby ste s nou vyvlockovali rozpustenu med. Skuste vyskusat, ale mam pochybnosti. Skor nejakym uhlicitanom sodnym a zvysenim pH hore.

                     
host - 152.136 (?), 25.6.2015 21:53

Ještě se zeptám. Za jak dlouho po přidání vločkovače se smí do vody. Na obale to není napsáno. A jak často ho dávat?  

                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6578) - 9.135 (?), 25.6.2015 22:11

Kdykoliv. Triplex nebo čtyřtablety taky obsahují vločkovač a jsou v plováku pořád. Při použítí kapalného by se měl nadávkovat, rozmíchat cirkulací a pak nechat bez filtrace v klidu, nejlíp přes noc. Druhý den pustit filtraci, vysát kal a vyprat písek. Jak často  - když za sluníčka žbluňknete rukou do bazénu a na dně nevidíte duhové odlesky, je potřeba zachlorovat a vločkovat. Doporučuje se jednou týdně. Údržba vody je popsána na webech které prodávají bazény.

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Jak je to s kvalitou Red Einhell?22.11.2024
Inspiraci pro zahradní domky22.11.2024
Obsyp zapuštěného bazénu22.11.2024
Jak je to s kvalitou Red Einhell?21.11.2024
Jak je to s kvalitou Red Einhell?21.11.2024
Jak je to s kvalitou Red Einhell?21.11.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika