Vážení příznivci pivoněk.
Rád bych přispěl do debaty na téma přesazování pivoněk. První otázkou je, proč je vlastně chceme přesadit. Jedná-li se o architektonické rozhodnutí nebude zřejmě vyhnutí . U ostatních důvodů je to složitější rozhodnutí a mnohdy k tomu není opravdový důvod. Dříve než se rozhodnete rostlinu(y) přesadit je třeba si uvědomit, že „pivoňka“ je něco co čítá cca 60 druhů a tisíce kultivarů se svými odlišnostmi a nároky. Přesněji to říci nedokáži, je to předmětem výzkumu, který není zdaleka ukončen a skuteční odborníci se o zařazení jednotlivých taxonů stále neshodli. Co se jeví jako nesporné je to, že je můžeme zařadit do třech sekcí.
Sekce Onaepia pochází ze severní Ameriky a není mi známo, že by v ČR byla zastoupena. Nebudeme se ji tedy zabývat (byl by to oříšek snad i pro botanické zahrady). Další dělení je potom v praktickém zahrádkaření „snadné“.
Sekce Mountan zahrnuje všechny dřevité pivoňky . Sekce Paeon všechny bylinné pivoňky. Aby to nebylo ale tak jednoduché, existují i zahradní kříženci těchto sekcí. Obávám se ale, že tyto poměrně drahé rostliny nebudou na našich zahrádkách příliš časté (na našem trhu se ale již objevují). Nyní k vlastnímu přesazování: Rostliny sekce Mountan (tedy keřové, dřevité…) na podzim shodí listy a zůstane v nadzemní části „holé“ dřevo, které na jaře opět obroste listy. Uvádí se, že životnost rostlin je v našich podmínkách až 100 let a rostliny není z pěstebních důvodů třeba přesazovat. Zkušenosti z Číny a Japonska hovoří i o více, ale s veškerou úctou k evropským pěstitelům jsme proti těmto většinou pouhými začátečníky (mají tak 2000 let náskok) Tyto rostliny můžeme přesazovat, podobně jako jiné dřeviny, v době kdy listy ztratily podstatně svou asimilační schopnost. Osobně doporučuji od poloviny září do konce října , možná i trochu později. Při přesazování jim dopřejte kvalitní výživnou, mírně zásaditou zem a nebojte se je zasadit i hlouběji (cca o 10cm). První roky po přesazení jim věnujte náležitou péči ( než se „usadí“) . Pokud by se Vám podařilo přesazení s větším kořenovým balem, bylo by to jen dobře.
Rostliny sekce Paeon (tedy bylinné ) na podzim zaschnou v celé své nadzemní části. Na jaře ze země opět vyrazí z podzemních pupenů celá nová nadzemní část. Přesazování těchto rostlin se doporučuje po cca 10 až 20 letech. Prostě, když již na původním stanovišti neprosperuje a to ani když ji přihnojujeme tak ji přestěhujeme . Tyto rostliny přesazujeme od poloviny srpna do konce září. Sestřihneme listy na cca 5 cm a rostlinu zasadíme stejně hluboko, jak byla na původním stanovišti, tedy pokud to bylo správně tak je to tak, že pupeny jsou 4 cm pod zemí. Pokud by jsme ji přesadili hlouběji, nepokvete nebo nepravidelně a špatně. I zde jim dopřejeme kvalitní zem. U druhů evropských ( např. p. lékařská-P. officinalis) zem mírně zásaditou, u asijských neutrální. P.čínská (P. lactiflora ) ale snese i zem mírně kyselou, některé i trochu té kyselosti uvítají (P.japonica, P.obovata). Při přesazování rostlin této sekce bych zvážil, zda je nerozdělit. I přes dočasné zmenšení rostliny se zmladí a jen ji to prospěje. Kořeny bylinných pivoněk jsou křehké a tak opatrně. Když se již něco ulomí , a tomu se sotva vyhnete, tak u rostlin na kterých vám opravdu záleží proveďte ošetření proti houbovým chorobám (zpravidla stačí dřevěné uhlí ) . Vše co je poškozené a nemocné odstraňte.
Ještě bych reagoval na jednu z předešlých rad ohledně hnojení dusíkem. Říkám ano, ale velice opatrně. Při přehnojení především u rostlin sekce Mountan špatně vyzraje dřevo a poté dochází k poškozování mrazy. Pro běžné a málo rizikové hnojení vystačíme s kompostem Hodně zdaru
JP. Paeonia@tiscali.cz