O jakou jde chorobu slivoně?



                     
host - 182.5 (?) 
15.6.2016 13:42

Napadení po Hálčivci vypadá přece takto.

Napadení po Hálčivci
Napadení po Hálčivci
  
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
host - 66.18 (?), 15.6.2016 15:08

To je hálčivec švestkový-celkem neškodný, hálčivec višňový je jiný level :)

                     
host - 210.42 (?), 15.6.2016 19:46

Myslím si, že máte s tím háčlivcem višňovým pravdu. Mám to již na všech šlechtěných stromech, které jsem kupoval. Jen na odkopcích Durancie a Špendlíku se ten zametek navyskytuje. Jinak mám všechny konce letorostů zaschlé. Asi si o víkendu udělám brigádu a konce větví ostřihám a spálím. Následně všechny stromy postříkám nějakým akaracidem a za tři dny znovu. Chutnají jim hlavně Toptasty, Čačanská rodná a Gabrovská. Nejdou jen po odkopcích. Asi jsem si ty zmetky přinesl již se stromky z prodejního místa.

                     
Poool - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (52) - 115.144 (?), 15.6.2016 21:02

Podařilo se mi doufám přesně identifikovat ty parazity. Jde o roztoče - Prunus rust mite (český ekvivalent neznám).

Vyskytují se na rubu mladých listů švestky, kde kusadly napichují epidermis a sají štávy. Pokud se přemnoží je brzy celý rub listu pokrytý jejich výměšky, který pod mikroskopem vypadá jak zářící sliz. Díky tomu pak list zespodu získá charakteristické stříbřito-bronzové zabarvení. Protože je tento roztoč velmi malý a prostým okem neviditelný, lidé si někdy tyto projevy mylně vykládají jako znak choroby.

Ve starší literatuře je uváděno, že není příliš nebezpečný a jeho populace se dá kontrolovat. V posledních letech se ovšem přemnožuje a když se vymkne kontrole, dokáže nadělat pěknou paseku. Některé akaricidní postřiky účinné proti sviluškám na něj prý nezabírají. Účinné by měli být sirnaté prostředky a draví roztoči.

P.S: Pro přispěvatele nademnou - nejsem si jistý jestli odstřihnutí zaschlých letorostů je dobrý nápad. Na zaschlých lístečcích oni už nemají co sát. Pokud je odstřihnete, vyraší opět nové čerstvé výhonky a poskytnete jim jen další potravu. Se zatřihnutím bych počkal až si budete zcela jist, že jste je zlikvidoval.

Prunus rust mite (roztoč)
Prunus rust mite (roztoč)
Zaschlý list, dílo zkázy dokonáno.
Zaschlý list, dílo zkázy dokonáno.
Prunus rust mite
Prunus rust mite
                     
host - 210.42 (?), 15.6.2016 21:14

Myslíte si tedy, že mám raději posříkat Sulkou? Díky pro mne za cenné informace.

                     
host - 66.18 (?), 16.6.2016 11:07

Teď už s tím asi moc nenaděláte, Sulka se nedá používat na slivoně po vyrašení, jen před rašením-tzn. v předjaří. Určitě bych konce nestříhal. Žádný postřik mi na ně nezabíral, jedině síra v předjaří účinkuje na 100%. Dokáží slušně potrápit i hrušně, jsou celkem úporní a težko zničitelní a poslední dobou se rozšiřují hlavně v nových výsadbách.

                     
Poool - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (52) - 115.144 (?), 16.6.2016 11:36

Mohu se podělit o výsledky svého snažení o likvidaci těchto roztočů. V úterý ráno jsem provedl postřik Nissorunem. Ten je primárně určen proti sviluškám, působí dlouhodobě a dospělce sterilizuje. Ve středu ráno byli roztoči ještě živí a čilí. Provedl jsem další postřik, tentokrát přípravkem Spruzit (účinná látka pyrethrin).

Ve středu večer to na kontrolním vzorku listu vypadalo jak na bitevním poli. Roztoči byli v křeči, nedokázali se pohnout z místa, jen kopali nohama. Bylo vidět že se snažili uniknout z povrchu listu, spousta jich vylezla na vlásky trčící z listu. To by měla být reakce na pyrethrin.

Dnes ve čtvrtek ráno, většina roztočů zmizela / opadla. Ti co zůstali jsou mrtví. Přežilo jen několik málo dospělců, kteří mají nyní hnědo žluté zbarvení. Snaží se hýbat, ale je vidět že jsou otřeseni. Jestli je Nissorun skutečně sterilizoval to nedokáži určit. Přeci jenom dopělá sviluška vypadá úplně jinak, než tento roztoč Prunus rust mite. Každopádně populace je řádně zdecimovaná. Za několik dnů provedu pravděpodobně ještě postřik sirnatým přípravkem - Sulkou nebo Kumulusem.

Snaha o únik z plochy listu
Snaha o únik z plochy listu
Přeživší dospělci
Přeživší dospělci
                     
host - 182.5 (?), 16.6.2016 12:08

Mo výborně, jdu tedy koupit Spruzit. Dnes ráno jsem se byl dívat jak to vypadá a musím říct, že na stromcích není jediná větev, která by nebyla napadená a seschlá.  Snad to už pomůže. Díky

                     
host - 35.93 (?), 16.6.2016 12:20

"Prunus rust mite" - by mel byt "Hálčivec višňový", latinský název: "Aculus fockeui", anglicke názvy: "peach silver mite", "plum leaf mite", "plum rust mite", nemecky "Pflaumenrostmilbe".

Jak jste prisel na přípravek Spruzit?

                     
Poool - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (52) - 115.144 (?), 16.6.2016 17:21

S tím pojmenováním máte pravdu. Český ekvivalent Hálčivec višnový. Je to myslím trochu neštastné označení, protože evokuje tvorbu hálek a ty přitom u tohoto roztoče nejsou patrné. Podrobněji se o něm píše např. zde.

V minulosti na něj zde na foru upozornil např. rost&slav. Ve svém příspěvku mimo jiné uvádí, jak na nově kupovaných stromcích rozeznat příznaky napadení tímto roztočem.

Co se užití Spruzitu, to byl pokus. Je to jed, který který působí na nervovou soustavu savých škůdců. Pravděpodobně tedy nemá účinek na vajíčka roztočů a proto chci udělat další postřik Kumulusem.

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Jak je to s kvalitou Red Einhell?22.11.2024
Inspiraci pro zahradní domky22.11.2024
Obsyp zapuštěného bazénu22.11.2024
Jak je to s kvalitou Red Einhell?21.11.2024
Jak je to s kvalitou Red Einhell?21.11.2024
Jak je to s kvalitou Red Einhell?21.11.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika