Prosím umí někdo poradit, jak zlikvidovat komáří larvy, které mám na zahradě v nádrži s dešťovou vodou. Předpokladem zásahu je možnost dalšího využití vody na zalévání. Upřednostňuji chemickou likvidaci, přecezení z důvodu velkého množství vody není proveditelné. V okolí žádné další zdroje vody nejsou. Za dobře míněné rady předem děkuji. Jiří
Komáří larvy nesnášejí ionty mědi. Není-li nádrž železná, mělo by stačit pár zrnek modré skalice. Železné nádoby pak mají ovšem o něco větší sklon ke korozi. Jako trvalá ochrana před komářími larvami se doporučuje zavěsit do sudu pytlík s měděnými pilinami. Měď je pro rostliny potřebný stopový prvek, na zlévání se voda bez problémů hodí. Larvy taky nemají rády tmu, mnohdy stačí zakrytí nádrže.
Mi se na toto osvedcila lzicka vapna do 200 l sudu. Vzycky kdyz se larvy objevi, prisypu, do druheho dne jsou pryc. Mirny vapenity zakal vody zalivce samozrejme nevadi.
Výborný doplněk - u některých akvarijních rybek nutnost živé potravy :))). Teď si zajdu na zahradu a Skaláry už čekají, trvá to s propláchnutím pár minut a spojí se dobré s užitečným.
Dávám každoročně do sudů kádí a bazénků malé bazénové rybky, mohou to být i obyčejní karásci. Vše živé požerou, a občas je přikrmím. Je to jednoduché, a další se na příští rok v bazénku vytřou. VašekB
Ano, je to 100% účinné, stačí olej do auta, 1 - 2 kapky a roztáhne se do duhové blány a larvy se udusí. Komářice, které jdou klást vajíčka do vody, ty se nalepí navrch té blány a pojdou
Ionty mědi urychlují korozi ocelovýhc sudů několikanásobně. Měď se vyloučí na povrchu oceli a vytvoří galvanický článek, kde je železo rozežíranou "obětovanou" elektrodou.
Ve vláknu již uvedený Mosquitos nebo jiný biologický přípravek (Bacillus thuringiensis?) by snad měl bát i pro lidi neškodný. Zkuste si o tom více vyhledat ve vyhledávači. Josef.