host - 104.78 (?), 12.4.2007 22:36
Na zahrade, v bezprostredne blizkosti domu by se z rodenticidnich pripravku meli pouzivat jenom ty s obsahem fosfidu zinecnateho (vhodne jen proti mysim a hrabosum, nikoli potkanum) a z tech antikoagulacnich pokud mozno jenom:
-warfarin (KUMATOX) a
-bromadiolon (LANIRAT G a jine);
jine antikoagulanty 2. generace nez bromadiolon (difenacoum, brodifacoum = NORAT, TALON a j., difethialon = BARAKI, flocoumafen = STORM) by meli byt pouzivany jen uvnitr obytnych a skladovych prostor, nikdy venku;
kupte tzv. jedove stanicky pro potkany (jsou to boxy z cerneho masivniho plastu, uzamykatelne, s prostorem pro ulozeni nastrahy a dvema otvory pro vstup potkanu a krys, chranici ptactvo, domaci zvirata a deti pred jedovatymi nastrahami), pocet podle rozlohy pozemku,
na 100 m² je vhodne nastrazit 2 - 4 jedove stanicky.
jedove stanicky umistnete v bezprostredni blizkosti nor hlodavcu, popri zdich staveb a v mistech kde jste potkany spatrila, meli by byt vzdalene od sebe ca. 5 - 12 m. pokud je potkanu mnoho, meli by ste nastrazit vice stanicek (alespon 4 na 100 m² plochy).
Co se rodenticidu (jedu na potkany) tyce, doporucoval bych vam skusit nejdrive pripravek KUMATOX, bud hotovou granulovanou nastrahu (KUMATOX G), do kazde jedove stanicky alespon 200 -300 g (budete potrebovat min. 10 - 15 maloobchodnych baleni KUMATOX G po 300 g) nastrahy. Stanicky kontrolujte kazdy den a pozranou nastrahu doplnujte podle potreby az do ustani pozeru
(obvykle to trva 10 - 20 dni, je mozne, ze prve 2-4 dny bude pozer nastrahy minimalni, nebo zadny, potkany jsou mimoradne ostraziti).
Pokud ani po tydnu vylozeni nastrahy KUMATOX G nezacne jeji pozer, pres vyskyt potkanu, pravdepodobne neni nastraha dosti atraktivni. v tom pripade muzete zkusit ruzne smesi krmiv (napr. kukuricni srot s cukrem, vanilkou, cokoladovymi konfetami nebo skvarkami, obili apod.). Kdyz nalezete krmivo, ktere potkany poziraji, zacnete k nemu primichavat pripravek KUMATOX S (praskovy koncentrat) v pomeru 1:8, tj. jedno maloobchdni baleni po 130 g pripravku zmichate s ca. 1 - 1,04 kg krmiva/navnady.
modry prasek dukladne s navnadou promichejte pomoci ciste drevene spatle nebo stare lzice, kterou uz nepouzivate v kuchyni nebo na michani krmiv. Takto otravenou nastrahu umistnujte do jedovych stanicek v mnozstvi 200 - 300 g/kus, denne pozranou nastrahu doplnujte cerstve pripravenou, dokud trva jeji pozer.
Trva-li pozer dele nez 20 dni, jsou pravdepodobne potkani odolni (rezistentni) vuci KUMATOX-u; v tom pripade zacnete vykladat do jedovych stanicek nastrahu s ucinnou latkou
BROMADIOLON (napr. LANIRAT G), v mnozstvi 100 - 200 g nastrahy na stanicku. pozranou nastrahu v tomto pripade doplnujte ca. jednou za tri dni, do tri tydnu pri pozeru nastrahy vyhubi i odolne kmeny potkanu.
Uhynule potkany a zbytky nastrah likvidujte pokud mozno dokonalym spalenim, anebo se informujte u likvidace odpadu, kde odevzdavat nebezpecny odpad ke spaleni.
Pri jakekoli manipulaci s rodenticidmi dusledne dodrzujte hygienicke pravidla, pouzivejte vhodnou ochranou rukou (rukavice), pri manipulaci s koncentrovanym jedem (napr. KUMATOX S) by jste mela pouzivat i ochranu dychacich cest (protiprachovy respirator, jako pri manipulaci s prasnym stavebnim materialem). Po manipulaci s rodenticidmi si dukladne umyjte ruce a tvar.
Rodenticidy pouzivejte jenom pri velkem vyskytu potkanu, malo pocetne smecky nebo jednotliva zvirata zlikvidujt radsi velkym poctem vhodnych pasti, usmrcujicich potkany uderem, vylozenych najednou. (i tyto muzete nastrazit do jedovych stanicek, do kazde jeden kus). Rozsahlejsi akce s pouzitim rodenticidu radeji pronechejte expertovi (specializovane DDD firme).
|