Uskladnění jablka vs brambory v jednom sklepě



                     
host - 130.2 (?) 
17.5.2008 4:43

Vážený pane,

           máte-li trochu prostoru, nedoporučuji společný sklep ani oddělené prostory se společným vstupem. Ovoce - jablka silně "načichnou" a všechny budou mít takřka stejnou "bramborovou" příchuť. Přesto, že budete mít se stavbou více starostí, jen dva sklípky s vlastním vstupem!   Můj sklípek byl vykopán v silně jílovité půdě s opukou do hloubky cca 170 cm. Na této podlaze, která je díky velké desce opuky šikmá, byl na obvodu vytvořen jednoduchý vyrovnávací betonový základ. Bez jakékoli izolace bylo provedeno obvodové vyzdění jen na tloušku 15 cm - ze starších, ale kvalitních plných cihel cca 20 až 60 cm nad terén. V nejvyšší stěně nad terénem je jednoduché otevíratelné okénko 40 x 60 cm, opatřené drátěným sklem. V bočních stěnách cca 30 cm nad terénem jsou větrací otvory 15 x 15 cm s hustou mřížkou. Tyto otvory po příchodu prvních větších mrazů zakrývám 3 cm polystyrenem. Strop byl zhotoven ze starších hurdisek, zalitých betonem na celkovou tlouštku cca 13 cm. Vstup do sklípku je z vnitřku jednoduché dřevěné kůlny na nářadí stropem po žebříčku. Otvor o rozměru 50 x 75 cm je zakrytý dřevěnými fošnami o tlouštce 40 mm.   Při dlohodoběji trvajících silných mrazech je na vnitřních stěnách nad terénem námraza. Tato však za cca 15 let nikdy neměla vliv na kazivost ovoce. Je polovina května a já se ještě mohu mj. pochlubit jablky Starkingson, která sice nejsou plně šťavnatá, ale zdaleka nejsou suchá. To je odrůda s použitelností běžně do ledna, výjimečně do února. O Idaretech nemusím ani mluvit. Sice mi už také dochází, ale při větší úrodě mi vydrží do poloviny prázdnin. Sklípek má stěny neomítnuté, nebílené ani nesířené. Jediným záporem v této době, je slabý - jakoby plesnivý povlak na plodech.  Kazivost mám minimální. Brambory uskladňuji ve sklípku druhém, pod zastřešenou, ale otevřenou pergolou.   Přeji šťastnou volbu při stavbě a dobré zahrádkářské zkušenosti. 

           Srdečně zdraví J.B.

  
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika