na zahájení růstu a tím i vyšeptání zásobních látek mají vliv v zásadě tři aspekty :
1) vlhko = skladujeme v co nejsušším prostředí (bytová vlhkost 40%rel. vyhovuje v ledničce 80%rel. nikoliv). Pokud už tedy v garsonce bez balkónu se Vám ekluje skladovat česnek v botníku, tak je možné česnek zabalit do dostatečného množství papíru (absorbuje vlhkost vydýchanou cibulemi) a uzavření do mikrotenových sáčků (polypropylen nepropouští vlhko z vnějšku a pachy česneku ven). V tomto dvojobalu může pak přijít česnek do ledničky.
2) teplo = skladujeme při co nejnižší teplotě, která může klesnout i pod nulu (tedy i na balkóně nebo na nevytápěné půdě v sadě tří a více papírových krabic z vlnité lepenky vložených v_sobě při dodržení zásady, že do krabice nešaháme když je teplota nižší než +2°C). Uvědomte si, že český česnek se sází jako ozimý a na jaře po rozmrznutí pokračuje v růstu. Ve "zmrzlém" stavu je však náchylný na otlačení a rychlé teplotní změny. Z krabice tedy taháme jednotlivé papírové sáčky se zásobou na dva týdny (doba do následující oblevy). Při jarním oteplení přemístíme krabici na nejchladnější místo v bytě (např předsíň).
3) orientace = při orientaci podpučím nahoru a špičkou dolů je růst zpomalen. Pokud už se vytváří pravý list, snaží se prorůst podpučím a špička nepravého listu (tj. hmota určená ke kuchyňské přípravě) zůstává kompaktní neroztažená do šířky listovým svazkem. Palice ve váze v obýváku pak mají prokazatelně delší skladovatelnost než cop u sporáku v kuchyni.
Pokud tedy optimálně sladíte tyto aspekty s vhodnou odrůdou, pak lze mít čerstvý česnek i z předloňské sklizně.