Zmodrání hroznů



víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.15 (?) 
22.9.2010 21:30, zobrazeno: 3631x

Zdravím,

dnes jsem byl u známých, kteří mi ukázali podivnou věc. Na keři, kde jim 30 let rostly bílé hrozny letos vyrostly modré. Má to víc kuliček, ale menších a kyselejších. Jen z jednoho čípku jim vyrostl letorost s normálním hroznem. Vypadá to jako normální antokianové zabarvení slupky. Žádná plíseň, žádné poškození třapiny... Nemůže jít o reakci na chlad?

Podrůstání nepřipadá v úvahu. Čípky jsou na kulturní části.

  
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 3.63 (?), 23.9.2010 22:26

Dobrý den,

ušlechtilá réva bývá naštěpována na americkou podnož.  Místo štěpování většinou zduří a mezi vinaři se mu říká babka.  Někdy vyraší spící očko z podnože pod babkou a ehle, hrozny jsou malé a modré. To je nejvíce pravděpodobné vysvětlení, i když píšete že podrůstání nepřipadá do úvahy, ale co takhle foto?

Pokud se nepletete a inkriminovaný výhon sedí skutečně na ušlechtilé části keře, jedná se o jev zvaný mutace, neboli náhlé změna dědičné informace. Je to běžné u skupiny rulandských odrůd, kde mohou být mutace patrné dokonce na jedné bobuli, kde se objevují sektrory různě zbarvené.

Rulandké odrůdy totiž mohou být chiméry neboli srostlice několika různých genotypů a podle situace může převládnout jeden nebo druhý ve fenotypovém, neboli viditelném projevu.  Barevné mutace ovšem nacházíme na mnoha odrůdách - sám vlastním sbírku různobarevných Tramínů, dělá to také Portugalské, Sylvánské, Sauvignon, Ryzlink rýnský aj. odrůdy.

      
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 24.9.2010 10:42

Píšete zajímavě o výskytu a projevech barevných mutací. Chci se zeptat, zda tyto genové posuny mohou být doprovázeny také i změnou charakteru plodů (např. velikost, tvar, konzistence, chuť, doba zrání,...)? Pan tazatel totiž píše, že se u bobulí změnila nejen barva, ale i velikost a chuť (píše - "kyselejší"). Díky.

         
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.15 (?), 24.9.2010 22:38

Divné je právě to, že loni tam byly samé bílé a letos modré hrozny. Je to keř na pergole, kde z jednoho starého kmene ve 2m začínají první čípky. Pokud by se jednalo o pupenovou mutaci, projevilo by se to na jednom letorostu. Ne na 20 z 21.

Vím, že se u révy často vyskytují chiméry. Nevím, jestli se to může projevovat i takhle. Také se objevují nové choroby - fytoplazmózy. Prostě nevím.

            
host - 166.253 (?), 4.10.2010 22:51

Dobrý večer!

Nemyslím si, že by zfarbenie hrozna u Vašich známych bolo spôsobené mykoplazmami. Pozrite na stránku vinetumrezac.info. Na poslednej snímke dole je zmes farieb Rulandského sivého naštepeného na Malveríne, dokonca aj v rámci jedného strapca. Podobné snímky som videl aj na stránke traubenshow.de. Je to zrejme jeden z prejavov vzájomného pôsobenia dvoch rôznych genotypov po ich vegetatívnom skrížení. Niečo podobné vidím aj doma u jabĺčok Topaz navrúbľovaných na odrode Melodia. Majú výraznejšiu farbu ako na materskom strome skvelej sorty Topaz. Chuť a dozrávanie sú rovnaké.   S pozdravom   Paľo

zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2025
DŮMACHALUPA.cz
statistika