Dobrý den.
Jde o to, jak si vlastně svojí novou zahradu představujete. Buď to pojmete jako celkovou obnovu včetně likvidace přeživších rostlin, nasadíte potřebnou mechanizaci a zaměstnáte možná i zahradního architekta.
Z Vašeho příspěvku ale cítím úctu k těm rostlinám, co tam zůstaly po celá léta bez péče a přesto prospívají. Navíc u selského stavení zřejmě nehodláte vyrobit zelenou plochu jak pravítko s modrým bazénem uprostřed a thujemi okolo plotu...
V tomto případě bych volil postup - nejdříve lehká mechanizace, potom promyšlená obnova. Tím myslím - vysekat křovinořezem plochy, které jsou zarostlé buření a ruderálními rostlinami, odstranit stromy a nálety, které tam nemají co dělat a hlavně se proboha vyhnout v této fázi jakékoliv chemii - zničí co nechcete a to co by zničit měla přežije. Chemie je velice dobrá např. k vyhubení ostřice a bršlice v nově zakládaném trávníku, lokální postřik mezi rostlinami co nemají přijít k úhoně je plýtváním peněz a času - buď plošně a všechno a nebo raději postupně a bez chemie.
Píši záměrně pouze obecné rady - pro přesné určení postupu rekultivace bych oslovil odborníka a konzultoval přímo na místě.
S pozdravem J.K.