Zakrácení brízy belokoré



gyustin - (1) - 224.59 (?) 
6.3.2010 13:59, zobrazeno: 30443x
Mohl by nekdo prosím pekne poradit, jestli by se dalo zakrátit nebo orezat asi 10-ti metrovou brízu? A jestli ano, tak nejlépe kdy a jak? Mám totiz obavu aby nepodlehla silnému vetru a potazmo mi tím nezpusobila nejakou skodu.Díky.
  
   
host - 235.249 (?), 6.3.2010 14:11

Pokud je strom v pořádku, není důvod aby větru podléhala. Pokud v pořádku není, řezem to nezachráníte a budete ho muset porazit.

   
RadekB - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1424) - 21.230 (?), 6.3.2010 15:02

Se zkrácením problém není, třeba v polovině. Pokud tedy koruna má nízko položený základ. Chtělo by to nějaké foto, protože vizuální efekt takové úpravy je často také důležitý. Z větru bych obavy neměl, pokud tedy nejste z hřebenů Krkonoš, či jiných hor, kde nárazy dosahují dnes běžně 130 km/hod.. Bříza je jednou z dřevin nejméně postižených polomy. Úpravu je třeba provést v době vegetačního klidu, tedy přibližně do konce března a pokud současné teploty vydrží, tak i do půlky dubna. Jinak potom až od listopadu. Následnou soustavnou každoroční péčí lze dosáhnout zastavení výškového růstu a vytvarování koruny do podoby "smuteční vrby". Bříza si nechá poměrně dost líbit. Poslední dobou se bohužel stále častěji setkávám s podobnou "úpravou " převážně jehličnanů, které trpí nepoměrně více. Jeden rok se "upraví " a druhý se kácí, neboť strom vysílený snahou vyrovnat rovnováhu kořenového systému a koruny, podlehne snadněji škůdcům, suchu, houbám.

      
Zahradník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (509) - 48.26 (?), 6.3.2010 20:58

Pokud je bříza opravdu zdravá, nechal bych jí být, jak již někdo psal.Zakrácení stromů je pouze krátkodobé řešení, hlavně u břízy, která má měkké dřevo a rychle podléhá hnilobě.Něvím, kde se vzal nešvar seřezávání stromů hluboko do větví, kdy vzniká řezná rána několik desítek cm (u nás na vesnici takto před několika lety,,upravili" jírovce a vypadá to hrozně).Tato ošetřený strom se podle míry poškození za kratší či delší dobu začne rozpadat.Je to vysloveně,,prasárna",jinak to nazvat nejde.U břízy, která má špatnou hojivou reakci, bych řezal větve o největším průměru do 5 cm, více uritě ne, pokud by to nebylo nezbytně nutné.Nikdy se neřeže na podzim a v zimě!!! (jabloně se řezají v sadech v únoru, protože by se to jinak nestihlo).Láďa.

         
host - 90.168 (?), 6.3.2010 23:41

Souhlasím, když se do břízy řízne trochu víc, tak spolehlivě shnije. Na jaře z ní poteče míza po kýblech, tak je lepší prořezávat až v létě. Větru břízy odolávají dobře, pokud je strom zdravý tak praskne jen vyjímečně, nejčastěji to je u velkých stromů v rozdvojení kmene. Problém je spíš při námraze - bříza se pomalu ohne až k zemi a praskne.   Gl.

         
RadekB - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1424) - 21.230 (?), 7.3.2010 0:35

Pane Douša, bříza není ovocný strom. Navíc jestliže máte poznatky o rychlé zkáze takto upraveného stromu, pak to nebyl ošetřený, upravený strom, nýbrž oškubaný pokus jak ho spolehlivě zničit! Popsal jsem to co dost dlouho dělám a zatím ani jeden strom neodešel! Souhlasím, že je nutné řez perfektně ošetřit a zajistit proti vodě, ošetření řezu dělám převážně Sanatexem VS a případně zavíčkováním balzámem a voskem, někdy i zaplechování, navíc 10 metrů vysoká bříza má většinou v 5 metrech kolem těch 5 až 8 cm průměr a jak strom správně seříznout si asi nemusíme psát. Moderní zahradnické, protože jinak se u dřevin ořezy tzv. na kůl, nazvat nedají, estetikou mnoho neoplývají, ovšem převážná část listnáčů má při dostatečném přísunu živin až obdivuhodnou regenerační schopnost. Zejména provede-li se seříznutí a úprava spodní části koruny v době vegetačního klidu, nebo začátkem vegetace. Co mne více zarazilo, je že se v okolí množí seřezávání jehličnanů vysloveně na kůl, který pak vypadá jako stojící pilařská kulatina a majitel je přesvědčován, "že se to znovu zazelená"!!! Ale co se dá očekávat od "zahradnických firem" bez základních dendrologických znalostí! Včera pěstoval mrkev, dnes je odborník na rizikové kácení a stromovou chirurgii! Proto mne u nich ani nepřekvapí zatření řezů syntetickou barvou, nebo vůbec žádné ošetření. Jinak ale proti letnímu řezu v rozumné míře nic také nemám. Ověřeno u vlastního ořešáku.

            
Zahradník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (509) - 48.26 (?), 7.3.2010 1:23

Souhlasím s příspěvkem od RadkaB.Ve vesnici, kde bydlí naše známá byly kolem silnice hezké exempláře jírovců.Nevím, koho to napadlo, ale asi před 8 lety všechny vzrostlé jírovce (průměr kmene sotva na obejmutí) seřízly na výšku 4-6 m a některé dutinky zalili betonem, pravděpodobně kvůli jejich výšce.Asi z 20 takto zpatvařených stromů uschly 4 exempláře, ostatní obrazily a během několika let vyhnaly několika metrové větve.Až budou větve trochu mohutnější, budou při větru padat jako hrušky ze stromu, protože nejsou pořádně vrostlé v kmeni, ale jen v několika posledních letokruzích, kdy vyrostly.Po upozornění starosty na obecním foru na katastrofální stav jírovců starosta odepsal, že pozemek vlastní Správě a údržbě silnic a tak s tím nic nemůže dělat.Nebo asi před několika měsíci jsem z auta viděl po celé délce jedné ulice, nevím už jaké, mladší lípy, průměr kmene tak cca 15 cm a všechny byly ve výšce cca 3 m uřízlé.Nevím, koho to napadlo, ale za takovéto,,ošetřování" stromů by měli být nějaké tresty.Láďa.

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Jak je to s kvalitou Red Einhell?22.11.2024
Inspiraci pro zahradní domky22.11.2024
Obsyp zapuštěného bazénu22.11.2024
Jak je to s kvalitou Red Einhell?21.11.2024
Jak je to s kvalitou Red Einhell?21.11.2024
Jak je to s kvalitou Red Einhell?21.11.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika