Ibišek syrský - jak na něj?



host - 129.72 (?) 
5.7.2007 16:17, zobrazeno: 72336x
Měsíc mám dva syrské ibišky - Notwoodtwo White Chiffon a Lavender Chiffon a jeden Sanchoyo Purple Ruffles. Zaujaly mne tím, že jsou mrazuvzdorné. Máte někdo s jejich pěstováním zkušenosti? Zatím mají hodně květů i poupat a ráda bych, aby tomu bylo i nadále.
  
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 160.57 (?), 7.7.2007 9:41
Ibišky pěstuji na zahradě několik let, jsou na přímém slunci a daří se jim. Žádnou zvláštní péči nepotřebují, jen na zimu je přihrnu zeminou a přikryju chvojím.
      
morrison - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (228), 7.7.2007 12:13

Vaše zkušenost se zazimováním je překvapující, protože jiný dlouholetý pěstitel ibišků píše naopak toto: "Krajně škodlivým způsobem ochrany keře ibišku na podzim je přikopčení půdou, jak se provádí u růží. Dřevo ibišku je ve stagnujícím půdním vlhku náchylné na houbové choroby a silnější vrstva zeminy zabraňuje  pronikání kyslíku ke kořenové soustavě a má často za následek anaerobní hnití dužnatých kořenů ibišku a nekrózy."

         
host - 155.7 (?), 7.7.2007 19:39
Tak jsem se chvilku zaradovala, že s mou novou "investicí" nebudu mít takřka žádné starosti a hle - další názor, leč ke vší hrůze zcela jiný. Jelikož do zimy je ještě daleko, tak věřím, že se ještě nějaký pěstitel mrazuvzdorného venkovního ibišku vyjádří a pak se budu řídit dle většiny :-) A jen poddotaz - hnojit ano či ne? A čím? Jen tzv. Plod a květ?
            
jaraz - (17), 8.7.2007 8:52

Tyto keře jsem zakoupil asi před 10 lety a opravdu se o ně nestarám, pouze na jaře je pohnojím cereritem, a  v červnu solidně zaliji vodou. Mám u nich mulčovací kůru, později k nim vysypávám koš ze sekačky (mám ale zahradu jako malou "saharu"). Jednou jsem se pokusil je ostříhat - podle návodu zde na stránkách, ale je to zbytečné, přirůstají pomalu a kvetou stále stejně dobře. Na zimu s nimi nedělám žádné opatření a vydrží bez problémů i v zimách, kdy ostatní např.kiwi 2-3x zmrznou. Řekl bych, že jsou to bezproblémové ozdoby zahrady bez nějakého mého většího přičinění.

Bez názvu
Bez názvu
               
host - 112.115 (?), 4.5.2011 20:10
Chci se zeptat ohledne Ibisku syrskeho jak je to s tim zazimovanim? Ma se nejak zastrihovat nebo jen pouze nechat po tom jarnim strihu a prikryt jen koreny a kminek a vetve nechat byt? Honza
                  
host - 220.130 (?), 4.5.2011 20:16

Nedělám s ním nic, nepřikrývám, nenahrnuji, jen zjara odstřihnu konce s uschlými plody a pohodím záhon vč. půdy pod ibišky cereritem.      Lída           

            
host - 169.30 (?), 8.7.2007 8:59
Ibišek určitě nebude problémový a to, že se objevují různé názory to jen potvrzuje. Po řadě let vlastních zkušeností bych jej ale rozhodně ničím nechránil, ježto jeví se mi býti jakákoli přehnaná péče jen ke škodě. Pěstuji je na různých stanovištích od plného slunce až po polohy zastíměné, v půdě kyselé i alkaické, nic nehnojím a poze na jaře vytvarujui řezenm dle vlastního "vkusu" (nebo nevkusu- tvaruji jako keře,stromky ale i jako kořenový strom) a prostě rozdíly jsou jen trochu v době a bohatosti kvetení. Snad jsem jej akorát nezkoušel v půdě přemokřené (a ani bych to nedoporučoval), Jinak je to prostě vzor odolnosti. V tomto roce "díky" předčasnému příchodu jara se začaly zelenat velice brzy. Následné mrazíky některé "sežehly". Po krátké pauze opět obrazily a jediný rozdíl je v tom že ty neomrzlé jsou vegetačně o 3 týdny napřed. Pokud budete hnojit jistě získáte bujnější růst ale je otázkou zda o to stojíte. Já preferuji menší formy ale pokud vlastníte zámecký park tak jde i vytvarovat jako vysoký živý plot. Snad akorát pozor na pozdní hnojení dusíkem, to ale platí obecně u všech dřevin.
               
host - 143.11 (?), 8.7.2007 10:32
Děkuji za fotku jarezovi i za všechny rady. Fotky mi hodně pomohly, protože vidím, jak budou /klapne-li vše/ ibišky vypadat za deset let. Stále je totiž mám v původní nádobě a přemítám o jejich stálé domovské scéně. Jsou již teď poměrně velké - od 1,30 do 1,50 m a vidím-li, jak se rozkošatí, musím to vzít v potaz. Zámecký park opravdu nemáme :-), ale i tak půjdou k plotu,na jihovýchodní stranu, ale asi do trojúhelníku. Snad jim nevadí trochu větříčku...Malér je, že v zahradnictví mají ještě modrý, i když ne plnokvětý jako tyto tři, a nevím, zda se ještě neutrhnu, protože je fakt hezký. A hlavně, okamžitě přestávám zodpovědně zalévat, to bych tomu dala! I ona www adresa je dobrá, je tam toho až až. Tak zítra vezmu rýč do ruky a jdu kutat díry, kluci ibiškoví najdou domov :-). Fakt děkuji všem.
               
host - 215.8 (?), 8.7.2007 10:33
Mám dva keře - semenáče asi 7 let a prakticky vůbec se o ně nestarám, jen občas prostříhám. Zahrada je 550 mnm, mimo mrazovou kotlinu. Ovšem nevím, jak konkrétní odrůdy, jestli nejsou choulostivější.
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Zkušenosti se střešní krytinou Capacco a střešní krytinou Tři pyramidy27.9.2024
Puchýřky na sklolaminátovém bazénu - osmóza gelu24.9.2024
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika