Při prvním pálení se úkap ani dokap neřeší, pálí se, dokud neteče nějakých 10-12%
Při druhé destilaci je třeba dbát na to, aby náběh nebyl příliš rychlý a nedošlo ke smíchání úkapu s jádrem. Pro správné oddělení úkapu je třeba, aby náběh byl pomalý a úkap jímat do jiné nádoby než jádro. Okamžik kdy přestat jímat úkap je závislý na kvalitě kvasu a osobně ho chutnám naředěný asi v poměru 1:10 s vodou, kdy pachuť hodně vynikne. Při náplní kotle 50l lutru je někdy úkap jenom 2dcl a jindy víc než litr.
Lutr ředím s vodou vždy, když je víc než 30%, dá se ještě naředit na 25%, ale níž nikdy nejdu. Důvod je ten, že pak má proces pálení velice dlouhý konec, a jádro má malý obsah alkoholu kolem 60-65%. Naopak při velké lihovitosti je zase dokap hodně krátký a velmi špatně se odděluje. To ovšem záleží na typu kotle a jeho zesílení.
Zbytek se může přidat do další várky, třeba klidně i v příštím roce, ale nepřidává se do kvasu, ale lutru. Má to ale za následek zdvojnásobení „svinstva“ v dokapu a musí se často skončit dřív. Tento zbytek se už pak taky nenechává pro další použití, může se tedy vždy použít jen jednou.Jinak by docházelo ke znásobení nežádoucích látek.