Archivace slivovice



host - 40.193 (?) 
27.1.2010 19:11, zobrazeno: 63040x

Dobrý den, chci požádat o radu jak správně archivovat slivovici, jde mi hlavně o postup, jaké zátky použít, jak s voskem a poté jak je nejlépe slivovici skladovat. Zda je jedno, jestlli je na světle nebo v tmě? Předem díky za rady. 

           Tomáš

  
   
host - 212.121 (?), 30.1.2010 17:51
Zkusím přidat svoje poznatky, zvolil sem celokorkové zátky, jsou tedy dražší (u nás 7,-Kč) ale vyčetl jsem, že víc vydrží. Co se týká vosku, tak opět jsem četl, že nejlepší je pečetící vosk, ale je poměrně drahý. Mám to hotové tak uvidím jak to bude. Pokud někdo z Vás s tím má zkušenost, prosím napiště. Tomáš
      
host - 226.54 (?), 5.3.2010 16:30

zdarec!

Chtel bych jen poznamenat, ze korkovy spunt se mi jevi jako dobra uzavera, ale davat vosk je proti smyslu zrani slivovice. Z lahve se vytvori konzerva a lihovina jiz nepracuje... takze radsi viskem nezakapavat a nechat treba deset let zrat. Ze se trocha lihu vypari nebude jiste ke skode veci.

Honza

         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 61.6 (?), 5.3.2010 21:38

To, co píše p. Honza má svou logiku. Ale já nezakapávám hrdla kvůli hermetičnosti destilátu. V mém sklepě je tak vlhko, že zátky by za pár let sežrala plíseň durch.
  Pro p. Tomáše - pečetní vosk se mi osvědčil, jeho cena, ve srovnání s cenou pálenky není tak hrozná. Určitě by šlo použít i jiné moderní materiály -  silikonový, latexový či akrylátový tmel, ekologickou barvu, aj. Nezkoušel jsem to ale. Stejně jako nemám zkušenost s moderními plastovými špunty, kterými bývají zátkována i poměrně kvalitní vína.

            
host - 212.121 (?), 10.3.2010 8:26
Přátelé jsem potěšen, že se mi někdo ozval. Moc děkuji za rady, zavoskované mám jenom pár flašek, tak tuž to nechám a ten zbytek nebudu dělat. Uvidíme, pokud bude tato diskuze za pár let tak dám vědět:-) Jinak ohledně umělých špuntů jsem slyšel, že to nemusí s alkoholem dělat dobrotu, přece jenom víno není tak agresivní jak líh. Proto jsem volil celokorkové, neboť jsem opět slyšel (bohužel mám většinu z doslechu a ne z vlastní zkušenosti), že zátky z drceného korku dlouho nevydrží a drolí se. Každopádně ještě jednou Vám oběma díky za rady a typy. Tomáš
               
host - 212.121 (?), 29.3.2010 8:40

Přátelé, dovolím si přidat další teoretické poznatky, které se mi podařilo zjistit. Co se týče skladování slivovice, pokud někdo neupřednostňuje skleněné demižóny apod, dobré je slivovici dávat do zelených flašek (pravděpodobně z důvodu menšího prostupu světla) než v obyčejných bílých. A také je třeba flašku nenechávat volně položenou, ale tak jako víno, pod určitým úhlem (dle mé úvahy asi proto, aby nedošlo k usazení nějakého??? kalu na dně). Prosím však o pochopení v případě bludů, bohužel s tím nemám osobní zkušenost. Pokud někdo z Vás má, dejte prosím vědět.

Tomáš

                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 65.50 (?), 29.3.2010 11:43

Víno se skladuje naležato, aby navlhčený korek lépe těsnil a víno se neokysličilo. Pálenka se skladuje spíš nastojato - myslím proto, že líh dík menšímu povrchovému napětí by mohl zátkou prosakovat a taky nepatrné okysličení destiláítu přes zátku není na škodu, spíš naopak.

                     
host - 162.2 (?), 29.3.2010 12:49

U nás se slivovice  vždy uchovávala v tmavých malých (5 litrů)demižonech naplněných až do hrdla a uzavřených korkovými zátkami, ty byly zality kvalitním voskem. Byly ve sklepě ve tmě asi 9°C a to i několik generací. Pokud se znich stáčelo do lahví, tak vždy do bílých a zase až do hrdla. Do některých lahví se dávaly rozinky na silonu pro jemné dochucení, pokud byl kvas doplňován a po vypálení nebyla chuť čistá. Mohlo za to tehdy i nekvalitní pálení a nedokonalá technologie. Dnes v palírnách s digitálním řízení procesu se to nestává. I na teplém "výpalku" lze čichem i ochutnáním zjistit kvalitu kvasu i slivovice. To, že se destiláty dnes uchovávají jen v bílém skle je spíš moda a obchodní zvyk. Sluneční paprsky a světlo těmto tekutinám neprospívá .

Jarda  

                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 65.50 (?), 29.3.2010 17:49

Nemyslím si, že je rozdíl skladovat destilát v tmavém skle nebo v bílém skle. Obojí bývá beztak ve tmě.
  Řízených destilačních kolon přibývá. Porovnávat je s klasickým dvojkotlem nelze, neboť každý kvas je jiný a těžko posoudit, co má na svědomí ošetření mače a co vedení destilace. Slyšel jsem názory (sám si to netroufám posoudit), že moderní kolony dělají pálenku jemnější, ale na úkor slabší vůně po ovoci.

               
host - 117.66 (?), 8.2.2016 14:04

už uplynulo "pár let" tak som zvedavý na aktuálne skúsenosti.. :-)

z mojich poznatkov: zátky z drveného korku sa vyrábajú primiešaním lepidiel, aby drobné častice korku držali pohromade, takže názor na ekologický uzáver si môžeš urobiť.. celokorková zátka dýcha a teda sa cez ňu máličko etanolu odparí, ale ak zavoskuješ, neznamená to, že pálenka "v konzerve" nezrie. Keďže je to veľmi zložitý chemický roztok, chemické reakcie v ňom prebiehajú neustále, preto to "dozrieva".-) Ak si nechal po prinesení z pálenice pálenku odvetrať (ja ju nechávam v sklenenom demižóne naplnenom do výšky, kde je najširší, aby bola hladina styku so vzduchom čo najväčšia, navrch demižóna natiahnem kúsok ženinej silónky a zagumičkujem a raz za deň - dva premiešam, aby sa chemizmus zintenzívnil, po dvoch mesiacoch zazátkujem.), môžeš ju už zavrieť hermeticky.

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Jak je to s kvalitou Red Einhell?22.11.2024
Inspiraci pro zahradní domky22.11.2024
Obsyp zapuštěného bazénu22.11.2024
Jak je to s kvalitou Red Einhell?21.11.2024
Jak je to s kvalitou Red Einhell?21.11.2024
Jak je to s kvalitou Red Einhell?21.11.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika