Díky za radu, zelí sice budu dělat podruhé v životě, protože poprvé mě odradilo, že špatně kvasilo, ale možná to bylo letní, tak chci letos po osmi letech naložit si vlastní zelí. Takže ještě jednou dík.
Dobré je taky s červenou řepou. Mám otázku, vždycky jsme již ukvašené zelí kolem vánoc s nálevem deko zavařili. Jde to udělat nějak jinak bez převaní? Např. nacpat jenom do sklenice a zamáčknout? Ale již ukvašené. Děkuji Jarda
Zelí s nálevem DEKO obvykle vůbec nevykvasí.
Vykvašené zelí je možno sterilovat ve sklenicích podobně jako okurky. Zelí s DEKEM sterilovat netřeba, konzervuje se benzoanem obsaženým v sáčku.
Zdravím všechny co milují kysané zelí.Základem úspěchu je čistota nádobí kvalitní pozdní zelí a velká chuť po kvalitní zdravé pochoutce Dělal jsem 20 kg zelí 2kg cibule a 2kg jablek Pro jdnodušší pochopení.napíši 100% vyzkoušený recept na 10 kg zelí.Možná někdo nebude souhlasit ale je to pravda.Po odstranění vrchních špatných listů se vykrájí košťály.1 kg čistě oloupané cibule caa 1.3 kg jablek po vykrájení jadřinců a stopek (slupky nechám) a mám1 kg.Na každý 1kg zelí dávám 14 g obyčejné soli celkem (140 g)1 malý balíček kmínu (můžete si dát podle svého)Vše se pokrouhá a smísí v nějaké větší nádobě.caa2 hod se to musí občas zamíchat aby to pustilo dostatek šťávy.Nechá se to další 1 hod odpočinout.Tak a teď ty výpočty kolik zelí na kolik litrů nádob.Jelikož nakládám zelí do zavařovacích sklenic 0.7 tak mám takový výpočet který je jen orientační ale já jsem se spletl pouze o 1 sklenici která mi zbyla z 36 ks vypočítaných(24 kg).12 kg směsi děleno 0.7= caa 17 ks sklenic.Do soudků (nedávám) je podle výpočtůi.Příklad 10 kg zelí (směsi) děleno 0.7´=14.3 litru nádoba.14 kg /0.7=20 l 21 kg/0.7= 30l. 30 kg /0.7=42.8 l Berte to prosím jako hrubý výpočet.Do řádně vymytých sklenic pěchuji zelí 2-3 cm od okraje.(ty 2-3 cm na každé sklenici mohou při plnění do soudků zkreslit moje výpočty).Kupte si zelí o 2-3 kg více proti mým výpočtům a zbytek můžete natlačit do sklenic.Nic nebrání tomu dát zelí i do menších sklenic.Nechte pár sklenic na zkoušku při vykvašení po 2 měsících a td 1 sklenici si nechte až do vyprázdnění soudku a porovnávejte.Myslím že další nakládání bude do sklenic kde odpadávají činnosti jako zakrývání zahnívání dolévání vody a pod.Řádně vypařenýmy osušenýmy víčky pevně uzavřeme sklenice a dáme na podnos na teplé místo.po caa týdnu se víčka vypouknou potom se vše přenese do chladna a po caa 3-4 týdnech se může konzumovat.Další moje vychytávka je vážení soli a pragandy(solící směs na klobásy a uzené maso).Balíček Pragandy má 250 g hmotnost. Abych nemusel vážit tak jsem použil polévkovou lžičku na odměřování.Lžičky jsem zarovnával rovnou hranou nože a vyšlo mi 25 lžiček tj. 10 g.Sůl je v 1kg balení tak jsem to musel také podstoupit.(vím že se to dá rozvážit a ušetřit čas ale chtěl jsem mít jistotu)1000g děleno po lžičkách mi vyšlo 71.4 lžíce po 14 g soli.Na 10kg zelí 10 lžiček soli je 140 g.To si musí každý odměřit sám podle svojich lžic.Základ úspěchu je 100% čistota hlavně zbytečně nepřesolovat. Jo a na závěr co když mám načatou a nedojezenou sklenici zelí?Nasadím nebo zašroubuji víčo a dám do lednice.Jarda.
Pokud nakládáte do 5-ti litrové sklenice, je problém vložit dovnitř na zelí "pokličku". Ideální je k tomu ohebné víčko z jídlonosiče. Má průměr přesně odpovídající vnitřku sklenice (15cm).