SULKA postřik - jak moc narašené můžou být pupeny?



                     
host - 168.103 (?) 
28.3.2021 10:29

no a to ten namíchaný Kuprikol nemůžete uschovat na příští zimu? Já to tak dělám, uložím ho do kanystru od vody do ostřikovačů, měď se sice usadí na dně, ale důkladným protřepáním se znovu rozpustí. Walter

  
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
host - 50.226 (?), 28.3.2021 12:21

Aha, tak pokud je to takhle, tak to samozřejmě můžu. Někde jsem právě četl, že se to má spotřebovat do několika dnů, tak jsem myslel, že ho pak musím zlikvidovat, protože ztrácí účinnost. A jak je na tom prosím naředěná sulka? Ta se dá taky dlouhodobě uschovat? Děkuji. 

                     
Geronimo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (388) - 1.200 (?), 28.3.2021 14:26

Evidentně příbalové létaky nečtete.Postřiková kapalina se má spotřebovat v den aplikace a to beze zbytku.Pokud Vám něco málo zbude má se podle doporučení rozmíchat 1:10 a vystříkat na již ošetřené porosty.Nebo nalít do uzavíratelné plastové nádoby a manipulovat s tím jako z nebezpečným odpadem.Na snímku jsou nalité květní pupeny broskvoně, právě v tuhle dobu stačí jediný postřik mědí.

ideální stav
ideální stav
                     
host - 7.188 (?), 28.3.2021 15:12

Sulka není nebezpečný opad! SULKA je primárně HNOJIVO, takže nespotřebovaný zbytek postřiku můžete rozlít kolem stromků, o žádný nebezpečný odpad se nejedná.

                     
Geronimo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (388) - 1.200 (?), 29.3.2021 5:54

Sulka je opravdu hnojivo, ale my jsme se bavili o Kuprikolu a jak naložit se zbytky postřiku.Pro míchání tekutých hnojiv platí obdobná pravidla.Nemíchat je do zásoby a roztok spotřebovat do 24 hodin.

                     
host - 7.188 (?), 29.3.2021 10:25

Dotaz, na který jste reagoval (viz příspěvek těsně nad tím vaším), zněl:

"A jak je na tom prosím naředěná sulka? Ta se dá taky dlouhodobě uschovat? Děkuji."

Proto taky oponuji, že Sulka je v pohodě a lze ji vylít do země.

                     
host - 168.103 (?), 28.3.2021 17:25
v bezpečnostním listu jsem nenašel nic zasadního, kvůli čemu by namíchaný roztok nebylo možné použít s odstupem času.Walter
                     
mino BA - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (150) - 142.232 (?), 28.3.2021 21:08

Zdravím, mikrobiálne pomnoženie v roztoku nezastavíte. Ani chladom uvedeného roztoku. Množenie začína postupne už po 6 hodinách. Síce pomalé, ale začína. K tomu produkcia nežiadúcich toxínov, ako výsledok metabolizmu baktérií. To už potom z postreku ostávajú v rastlinách nielen reziduá postrekovej látky, ale aj bakteriálneho procesu. Ja by som to na strom nedal.      mino BA

                     
host - 210.186 (?), 2.5.2022 13:15

Peter

niekoľko poznámok ku aplikácii Sulky, na trhu sú dva základné typy, Sulka Ca, tá je vápnikom a Sulka K, tá je s draslíkom9obsahuje aj určité množstvo močoviny), v ďalšom sa vyjadrujem ku Sulka K, i keď z hľadiska účinku(nie hnojivového) sú rovnaké.  Primárne je sulka kvapalné hnojivo s vysokým obsahom síry a draslíka v rozpustnej forme. Účínok Sulky voči patogénom je daný mechanizmom je účínku, po aplikácii kvapalného roztoku, dochádza ku rozkladu prítomnej zlúčeniny síra a draslíka a vzniká elementárna síra v rozmeroch mikro až nano. Tento proces prebieha pri kontakte so vzdušným CO2, za vzniku karbonátu draslíka, ktorý je po aplikácii na list ľahko vstrebateľný do rastlinného tkaniva. Vzhľadom na rozpustnú formu síry, táto je ideálna pre dokonalé zmáčanie rastliny, čo je len ťažko možné pri postrekoch disperznými formami síry. 

Sulku pri postrekoch v predjarnom prostredí môžete používať v koncentrácii 3 - 4% objemové (na 10 l vody 3 - 4 dcl Sulky) až do kvitnutia, či už kôstkovín, viniča, alebo jadrovín, či napr. ruží. Účinkuje voči roztočom, kučeravitosti či monilióze. Netvrdím že je to 100%, ale podľa mojej skúsenosti, je to dostatočné a nemám s poškodením problémy, ani na višniach, marhuliach, broskyniach či čerešni. pri postreku je dobré uskutočniť ho v suchom počasí pred dažďom, je to dané tým, že pôsobí prevetnívne ak, sa choroba rozvinie, tak účinok sa nedostaví.  

Sulku používam aj v prevencii hubových chorôb(uhorky, zemiaky, rajčíny, ovocné stromy)  a zároveň draselné hnojivo počas vegetačného obdobia, postrekom na list v koncentrácii 1 - 1,5 obj. %. Ani vyššie koncentrácie rastliny nepopália, ale prítomná síra sa na listoch vyzráža v takom množstve že obmedzuje fotosyntézu.

Elementárna síra sa pri kontakte s pôdou oxiduje a prechádza do formy, ktorá je prijateľná rastlinami. Sulka Ca z hľadiska hnojenia nemá až taký význam, je aj menej stabilná a pri dlhodobom skladovaní dochádza ke jej rozkladu. 

Na prípravu nie je vhodné používať velmi tvrdú vodu, ani robiť zásoby dopredu, lebo sulka sa začné rokladať a vyzrážaná síra zakalí pripravené roztoky. Po aplikácii je potrené postrekovač ihneď prepláchnuť čistou vodu, inak môže dôjsť ku upchatiu trýsk, či vnútorných kanálov postrekovačov. Zostaky postrekov je možné použiť na priame hnojenie.

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Velký stůl z překližky10.4.2025
Velký stůl z překližky7.4.2025
Velký stůl z překližky7.4.2025
Velký stůl z překližky7.4.2025
Řezání zahrandních obrubníků5.4.2025
Řezání zahrandních obrubníků3.4.2025
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2025
DŮMACHALUPA.cz
statistika