Jak ochránit stromky proti okusu



         
host - 143.242 (?) 
29.4.2014 12:32

Dobrý den.
Asi se budete mojí radě smát, ale vyzkoušet jí můžete i když meruňky a feferonky u nás nerostou. Nic totiž nestojí. Zvířata mají ráda pořádek a sama ho aktivně zlepšují. Jeden kmínek nebo prut na holém prostoru nesnesou a hned se o něj musí postarat, i když jim nechutná. Také v „terénu“ naroubovaný a očištěný kmínek hned „ošetří“.
Tak doporučuji pěkný svinčík. Třeba zapíchané suché větve kolem stromku. Nejlíp trnité. Já používám nejraději větve trnitého angreštu. K tomu účelu jsem se vrátil k angreštu Reflamba (a mám dva). Ale používám i větve černého rybízu a trnité ostružiny. Trnité větve angreštu používám celoročně také v borůvkách. Srnci, zajíci, kosi a drozdi pak borůvky úplně ignorují. Dobrý je také šípek. Trnka a hloh by asi také byly možné. JG

  
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
            
jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 16.231 (?), 29.4.2014 14:07

Nevyplatilo by se sad oplotit? J.

               
kema83 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (174) - 200.142 (?), 29.4.2014 19:21

Pane Jaroslave, to plánuju do budoucna, ale letos to nebude, takže stromky budu muset zabezpečit jiným způsobem, aspoň do doby, než trochu odrostou. Dnes jsem nadstavil pletivo i kolem korunek, tak doufám, že se k tomu nedostanou, nebo si asi budu muset vyřídit zbrojní průkaz a koupit flintu :-D

                  
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 29.4.2014 22:22

 Repelenty - postřiky a nátěry proti okusu zvěří

Repelenty - postřikové a nátěrové přípravky, které slouží jako ochrana stromků proti okusu zvěří a odpuzení nežádoucí zvěře v lese nebo ovocných sadech.

1) AVERSOL,

2) CERVACOL EXTRA,

3) STOP Z

                     
kema83 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (174) - 200.142 (?), 30.4.2014 15:27

Tak STOP Z mám koupený, dnes postříkám a uvidim. Vy gallowayi pippine máte s těmito repelenty nějaké zkušenosti?

                     
kema83 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (174) - 218.86 (?), 1.5.2014 10:57
A jeste jsem se chtel zeptat, jestli tim pripravkem STOP Z se muzou strikat i listy a mlade vetvicky? Nikde to neni uvedeno, tak prosim poradte, dekuji
                     
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 2.5.2014 11:21

...prosím o radu, mé na jaře zasazené meruňky se naučily okusovat srnky.

Já jsem ještě STOP Z nevyzkoušel, ani nemám tu potřebu protože mám PLOT!...a Vám bych doporučil si ho taky pořídit,...je to báječný repelent, který všeliké zběři nedovolí přiblížit se na nebezpečnou vzdálenost.

Jak chcete ošetřovat stromky npř. v létě, kdy bude ovoce dozrávat, a Vy budete mít takto chemicky ošetřené stromky?

Jinak v tom bezpečnostním letáku se píše, že se lesní porost ošetřuje i na zelené části rostlin.Výtváří na rostlinách elastický, a průsvitný film, který nezabraňuje fotosyntéze a dýchání rostlin.Ošetřují se i ovocné stromy a keře, ale jen v zimním období proti zimnímu okusu, ohryzu(ochrana 6. měsíců).Žádná zmínka o OL na ovoce, proto bych přípravek v letních období, kdy je na stromě ovoce nepoužíval!!!

                     
host - 2.73 (?), 25.5.2014 10:06

Plot. Jedině plot. Loni nějaký zloděj rozpletl plot - otvor tvaru A cca dole 60 cm. I to stačilo, aby díru našly tam ale i zpět.Ožerou kde co a zajíc je proti nim úplný břídil. Srny ožírají stromky jako fréza - do dřeva a dokonale okolo celého kmene. Jak seču trávu okolo plotu, tak je tam plno vyležených míst. Všude okolo mají k jídlu dost zeleně, ale ony si vyberou zahradu. Zajíc, který mlsně kroužil okolo plotu zahrady během týdne už na to doplatil - lež na cestě přejetý.

            
host - 178.235 (?), 25.5.2014 10:35

Jde o docelá vážný problém, přemnožená zvěř se už natlik ochočila, že "zdomácněla" a vrozená plachost je ta tam.Povalený a polámaný angrešt je svědectvím, že trny nejsou pro ni bariérou.Ponechat stromkořadí v nepokosené trávě není rovněž řešením.Po čase divoké druhy trávy vytlačí parkovou směs, špatně se kosí a navíc ji spolu s kopřivami vítr šíří dalším sousedům.Povinnost udržovat pozemky by měla být samozřejmostí.Snad dostupné repelenty, ale i o ty se musí někdo postarat z řad myslivců nebo nabízet se slušnou cenou na trhu.  AB

                  
Roman-Lesnictví a dř - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (215) - 209.12 (?), 26.5.2014 0:17

Repelenty Vám pomohou na chvíli. Není pouze chemická ochrana jednotlivých stromků, nebo hned po někom střílet, tím si nepomůžete. Ale je i mechanická ochrana. Např. racochy, ale námi nejvíce používané tubusy, které ochrání stromek proti vytloukání a okusem. Tubus dobře propouští světlo, které je potřebné k fotosyntéze. Cena takového tubusu je cca 30 Kč. Určitě vás tento způsob ochrany vyjde levněji, než kupovat kilovku repelentu.

Vygooglujte si "mechanická ochrana dřevin" a vyberete si sami, co pro vás bude nejlepší.


zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika