Rotavátor je označení pro rotační kypřič s vodorovnou osou rotace, pokud by se jednalo o rotační kypřič se svislou oso rotace, byly by to rotační brány.
Rotační nářadí pro zpracování půdy se ve "velkém" zemědělství používá všude tam, kde jsou těžké hlinité půdy. Proto také většina výrobců rotavátorů a rotačních bran pochází z Itálie, řaa výrobců rotavátorů pro přípavu půdy pro brambory pochází z Belgie, Holandska, kde jsou také hlinité půdy. Nepříliš vhodné je toto nářadí do půd písčitých, protože se velmi rychle opotřebovává a navíc pro přípavu lehčích půd stačí pasivní nářadí.
Z autoškoly si dobře pamatuji na označení jednoosý kultivační traktor. To proto, že se jedná především o stroj pro kultivaci půdy před založením porostů i během vegetace. Proto můžeme obecně takový stroj označit jako kultivátor, slouží pro kultivaci půdy. Je-li osazen místo kol nástavci pro rotační kypření, můžeme hovořit o rotavátoru.
S tím poškozením půdy je to třeba v podmínkách zahradní mechanizace brát s rezervou a to ze dvou důvodů. Za prvé, pracovní hloubka je zpravidla cca 15 cm, tedy ve svrchní vrstvě a za druhé, s takovým rotavátorem neustále vidíme, jak intenzivně je půdy zpracovaná a není tedy nutné setrvávat na jednom místě déle, než je nutné.
Možná ještě k obecné diskusi, která se zde vede v jiných fórech. Docela dobře se se zahradním rotavátorem zapravuje také hnůj na záhonech. Dobře se promíchá s půdou.