Kallwach - (1), 26.1.2004 12:47
Objevil jsem pro Vás článek, který snad pomůže.
Jinan
Ferda
Tento strom asi netřeba příliš představovat, snad každý byl alespoň jedenkráte (za rok) v Pražské botanické zahradě. V tuto chvíli vám proto nejspíš vrtá hlavou, o čem budou následující řádky. O pěstování tohoto nádherného stromu!
Ano, čtete správně. Na druhém víkendu vůdcovského kurzu jsem se seznámil s Kimem, kterému se to povedlo. Stačí zajít do botanické zahrady a přinést si odtud několik semen jinanu, která právě touto dobou dozrávají. Pozor, v botanické jsou celkem tři jinany, ten správný - jediný samec - roste naproti skleníkům, tam co je hájek jehličnanů. Až úplně vzadu u zdi. Teď nastává malé riziko - v botanické je zakázáno chodit mimo cestičky, ale k semenům se jinak nedostanete. Je to pár kroků a touto dobou v botanické skoro nikdo není. Beztak by vám asi nikdo hlavu neutrhl. Semena (peckovice) poznáte bezpečně - vypadají tak trochu jako malé meruňky, ale na rozdíl od nich velmi nepříjemně páchnou (a také se nejspíš nedají jíst). Vezměte si na ně raději rukavice, ale jde to i bez nich (ovšem ruce mně pak páchly i po omytí mýdlem, když jeho vůně pominula). Semena pouštějí šťávu, a tak i igelitka přijde vhod. Doma musíte semena vyloupat z oplodí. Ne každé semeno je dobré, já jsem si jich domů přinesl přes dvacet, ale polovinu jsem vyhodil. Z ještě nazelenalých oplodí se semena špatně loupou a často je nechtěně rozmáčknete, některá bývají špatně vyvinutá. Pak podle Kima zasadíte semena do květináče ne víc jak pět centimetrů pod povrch, přikryjete sklem a dáte do sklepa (já je mám na chodbě). Teď už vám nezbývá nic jiného, než trpělivě čekat a zalévat (jednou za týden až čtrnáct dní). Kim říká, že ze šesti semen mu vyklíčily dvě v květnu, dvě shnily a dvě vyklíčily až teď po roce. První vyklíčená semena zasadil a dnes má dva asi třiceticentimetrové jinánky.
No co na to říkáte, nestojí to za to? Já myslím, že rozhodně ano. Tak se do toho pusťte a na jaře uvidíme, komu se to povedlo. A jestli váháte jen kvůli tomu, že by vám ta smradlavá semena rostla přímo doma, tak se nebojte, protože mladé stromy je nenesou a ani pohlaví se u nich nedá bezpečně určit. Také proto se vysazují pohlaví obě.
Když jsem dopsal tyto řádky, napadlo mě podívat se na internet, jestli tam nenajdu něco o jinanu. A ejhle, našel. A velice mně zarmoutilo, že návod na jeho pěstění je o poznání jiný:
Jak zacházet se semínky Ginkgo Biloby
Na podzim se semínka jinanu dvoulaločného sklízí včetně vnějšího měkkého osemení, které kryje tvrdé osemení, jež v sobě skrývá zárodek v té době ještě ne zcela vyvinutý. K dozrání semínka potřebují ještě asi 1 - 2 měsíce uložení v chladu, pak je třeba semínka vyluštit (tzn. zbavit je dužnaté části). Zde je třeba Vás upozornit, že se jedná o silný alergen. Chraňte sliznice a oči, použijte ochranných rukavic a oděvu! Očištěná a osušená semínka uložte co nejdříve do vlhkého písku na další 2 - 3 měsíce a to v místnosti, kde je pěkně chladno - ideální teplota 3 - 5° C. Koncem března či začátkem dubna můžete semínka vysadit ven a to do hloubky, která minimálně odpovídá jejich výšce, maximálně do hloubky 3 cm.
No, zkuste to, snad se dílko podaří. Myslím, že 1-2 měsíce v písku snad semena s oplodím být nemusí, přece jen se už nějakou dobu válí pod stromem. A hlína nebo písek, v tom snad taky nebude takový rozdíl (ale v hlíně asi spíš přes zimu uhnijí, již po několika dnech jsem na povrchu hlíny objevil plíseň!, takže půjdu kutat písek).
Přeji vám hodně trpělivosti a štěstí
|