Dobrý den,
po přečtení příspěvků obdivuji odvahu, neboť s přesazením vzrostlých stromů, které na to nejsou pravidelně po mnoho let připravovány je velmi riskantní.
1. již změna stanoviště, hlavně změna oslunění nebo změna světové strany je pro strom velmi stresující. - vzniká silný opad jehlic může nastat popálení pokud se nedodrží stejný směr světelných podmínek jako na předchozím stanovišti
2. asi největším problémem je porušení kořenového systému při vytvoření balu - vzrostlé stromy, které vysazují firmy pocházejí z okrasných školek, kde podle druhu se každý rok provádí 2/4 oborávky kořenového systému pro,,donucení,, tvorby kořenů jen do určité velikosti. - mnohým problémem balových stromů a jehličnanů je při manipulaci s balem vyvyklání báze kmene - nejspodnější část kmene a následné přetrhávání a narušení zbytku balu.
3. velmi důležité je spravné a pevné ukotvení jakéhokoliv vzrostlého stromu u jehličnanů si prosím uvědomte o kolik vzroste váha rostliny pokud na ní napadne sníh.
- doporučuji nejen ukotvení balu již ve výsadbové jámě a prakticky se řídím definicí co 1m to 1 pevné ukotvení ať již u njižších exemplářů ke kůlu ale u vzrostlých sazenic doporučuji kotvy a ocelové lanka.
Mimojiné dá se vzrostlý strom vykopat i ručně ale zcela jistě budete potřebovat pro uchování a nerozpadnutí balu drátěnky pro vytvoření balu.. z nouze jsme přesazovali Jírovec cca bal 1,2m šířky a hloubky 70cm pomocí školkařské folie (pevnější netkanná černá textilie) která se podsunula opatrně pod bal a dohromady s 4 pracovníky jsme ji vyjmuli z jámy předchozího stanoviště. Bez mechanizace. I to lze ale je to otročina (když nebyly stroje tak i tak se to dříve dělalo).
když se vrátím k přesazování jehličnanů má již zmiňovaný smrk velkou výhodu a to plochý mělký kořenový systém (ujmutí při širším balu reálné ponechat mnohem více kořen. systému.)
doporučuji po výsadbě nemilosrdně pokud rostlina nebyla zakoupena jako balová v garden centru zcela odstranit přehušťující větve sníží to vypařovaní vody a následný šok
přistínění v horkých dnech vlhkou bílou netkanou textilií také pomůže
při výsadbě použít zcela určitě substrát pro jehličnany v poměru 1:1 s původní zeminou na bývalém stanovišti. s přídavkem podpůrných látek pro zakořennění symbiotické houby aj..
takže máte můj obdiv když to zkoušíte. může to být 50 na 50 jestli to dřevina zvládne.