Trochu poučená, ale přesto ještě prosím



host - 109.108 (?) 
10.6.2012 10:36, zobrazeno: 8212x

Na doporučení znalců jsem pátrala po správném sestřihu jabloní -původně jsem to zazdila.Takže, postranní větve mají na koncích několik vlků.Mám odstranit vylámáním nyní všechny, kromě prodlužujícího výhonu a ten v srpnu zkrátit o 1/3?Prosím, sadaření mi opravdu nejde do hlavy pouhým čtením, chybí praktická ukázka, ale i dobrá rada se hodí.Děkuji za pochopení a zdravím všechny dobré lidičky.Markéta.

  
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 102.7 (?), 10.6.2012 12:54

Dotaz není přesný. Vlkem se rozumí výhon vyrostlý z kmene nebo silných větví kolmno nahoru.  Výhony nacházející se na koncích postranních větví - ramen nejsou vlky. Pokud rostou vzhůru, můžete je vyvázat do kýžené polohy nebo ponechat ten vodorovnější a ty kolmé zakrátit či vylomitr. Je to různé podle situace, tvaru stromku, počtu a bujnosti výhonů.
  V srpnovém zakracování jabloňových výhonů nevidím žádný smysl.

      
host - 109.108 (?), 10.6.2012 13:06

Výhony na koncích postranních větví jsou třeba 3 a jsou 30 cm.Jak hodně se mohou zakrátit a kdy?Kdybych všechny nechala, bude stromek po obvodu zcela zahuštěný.Tak jak postupovat?Markéta.

         
jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 15.181 (?), 10.6.2012 16:10

Pan Vysloužil Vám to napsal jasně.

Ze 3 výhonů zakraťte ty, které rostou nahoru, o 5 - 15 cm, který roste vodorovně zaštípněte vrcholek. Na zkrácených letorostech se Vám vytvoří květné pupeny, říká se tomu řez na plodnost.

V zimě (únor) můžete řezat, pokud by se Vám zdála koruna zahuštěná. Ideální je, aby strom optimálně plodil - to Vám dá cit - důležité je i to, zda Váš cv plodí na konci větví nebo blíž u kmenu.

Literaturu čtěte a aplikujte v praxi - jemnými zásahy moc škody nenaděláte. I soused, který má pěkné úrody, poradí, ukáže. J.

         
host - 220.182 (?), 10.6.2012 21:26

Pokud máte na konci větve "košťátko", nechala bych teď bez řezu růst ten výhon, který prodlužuje větev (ten bych řezala až při jarním řezu). Ty ostatní bych hodně zakrátila - co jdou nahoru, tak na patku (stříhá se pod nejspodnějším pupenem), ostatní výhony na některý z pupenů blíž větve, který směřuje ven.   Lída

            
host - 109.108 (?), 11.6.2012 19:54

Paní Lído, děkuji za vaši odpověď, snad jsem konečně pochopila "jak na to" a také vykonala.Stromek je na pohled vzdušný a tvarově hezký.Jěště, ten výhon, který prodlužuje větev se stříhá na jarě jak?Jen se zakracuje na pupen jdoucí ven z korunky?Snad jsem zásahem podpořila tvorbu květních pupenů a už se budu těšit na jaro a obalený stromek květy.Mohu?Markéta.

               
host - 220.182 (?), 11.6.2012 23:59

Ano, zakracuje se na vnější pupen, tím se "otevírá korunka. Čím víc výhon zkrátíte, tím víc poroste. Pokud ho zkrátíte málo, bude spíš obrůstat. Chce to většinou volit zlatou střední cestu, ale záleží i na vzrůstnosti toho kterého stromku - nerostou všechny stejně rychle.           Lída

                  
host - 109.108 (?), 12.6.2012 12:47

Paní Lído, opět děkuji! Problém je, že v počáteční euforii se zakládáním zahrady jsem koupila 2 jablůňky, ale odstranila jsem visačky a tak vlastně nevím, co mám za odrůdu.Ale vloni měla jedna 1! jablko a to vyrostlo na konci větve.Druhá jabloň měla plody rovnoměrně rozmístěné.Určitě jsou oba nějaké dobré odrůdy, neboť jsou výborné chuti.Takže budu čekat, jak zareagují na mou "pomoc" v příštím roce.Mějte se fajn a ještě jednou dík.Markéta.

                     
host - 220.182 (?), 12.6.2012 14:08

:-)))  Doporučuji si visačky i cedulky schovávat, máte tam nejen název, který je důležitý pro určení doby sklizně, ale i podnož, která ovlivňuje růst. Mám v krabici schované i všechny popisky kupovaných kytek a keřů, když někdy pátrám, co to tam vlastně mám  ;-)))           Lída

                     
host - 109.108 (?), 12.6.2012 15:38

To jste šikulka, já jsem myslela, že mi ty všechny názvy udrží hlava.Leč nestalo se, léta běží a vkrádá se "Němec".Tak hodně radosti z výpěstků a určitě mě zase něco napadne s čím si nebudu vědět rady.Markéta.

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika