Řez ovocných stromů je jen jednou součástí jejich ošetřování. Celkově jde o dlouhodobé spolupůsobení mnoha faktorů, z nichž ne všechny jsme schopni rozeznat, poznat či dokonce usměrnit jejich vliv. Podnož, odrůda, stanoviště, kondice stromu, hnojení, ochrana postřiky, doplňková výživa, vliv podnebí a počasí, působení škůdců a další skryté či nepoznatelné vlivy - např. nemoci kořenů, vlivy skryté v půdě, přenesené nemoci apod. Vzájemné vztahy těchto vlivů jsou určeny přírodními zákonitostmi. Příklad: Větev, která směřuje vzhůru, plodí málo nebo vůbec (ovšem i v závislosti na odrůdě, podnoži, hnojení a řezu i dokonce na chemické ochraně), zatímco větev, skloněná šikmo dolu, plodí více - ale neroste, takže má málo listů pro výživu plodů... atd. Hledáme tedy jakousi optimální rovnováhu.
Chci tím vysvětlit, že pokud příručka na používání rychlovarné konvice má 6 stran, není nic divného na tom, že příručka o řezu ovocných stromů má minimálně desítky, často pak stovky stran. Jde ušetřit čas a nic nestudovat. Ani ministr financí, jak sám prohlásil, nevidí chybu v tom, že nemá ekonomické vzdělání. Chyby se dříve nebo později projeví, nejlépe je na tom ten, kdo si to neuvědomí. Jde totiž nejen o ztracenou úrodu kvalitního ovoce, ale zejména o léta ztraceného času . Jde jen o to, kolik jich člověk ještě má.
Snad jsem popsal srozumitelně podstatu problému tak, aby ji autorka dotazu byla schopna akceptovat . Všem přeji, abychom už zase brzo mohli nadávat, jak to všechno roste jako blázen, že člověk neví kam dřív skočit, protože to potřebujeme ke štěstí. Z.E.