Dobrý den Vážení.Já jsem tady opět se svojí osvětou, kterou dnes přectavuje oblíbený květopas jabloňový.
Škodí hlavně při malé násadě plodů. Zvlášť výrazně snižuje úrodu plodů, jestliže je jaro chladné a jabloně dlouhou dobu zakvétají.
Příznaky: Okvětní plátky napadených květních pupenů hnědnou a zasychají, aniž by se rozvinuly. Uvnitř zasychajícího poupěte je až 8 mm dlouhá, rohlíčkovitá, bělavě žlutá larva s tmavě hnědou hlavou. Brouci vyžírají na jaře do rašících květních poupat otvory.
Význam: Slabší napadení není škodlivé, může dokonce příznivě zredukovat příliš vysokou násadu květních pupenů. Silné napadení, zvláště při nižším nasazení květních poupat, může zničit až 80% květů.
Vývojový cyklus: Brouci přezimují v prasklinách borky stromů. Na jaře po oteplení naletují na jabloně, kde na pupenech probíhá úživný žír a brouci se páří. Samice vykousávají do květních pupenů otvor, jimiž dovnitř kladou po jednom vajíčku. Z vajíčka se zhruba po 10 dnech vyvíjí larva. Ta vyžírá nejdříve generativní orgány květního pupene, později i vnitřní části okvětních plátků. Asi po jednom měsíci od nakladení vajíčka se larva uvnitř zaschlého pupene kuklí. Po 1 - 3 týdnech se líhnou brouci, kteří po krátkém úživném žíru na jabloňových listech vyhledávají úkryty k překonání letního období. Na podzim přeletují do úkrytů k přezimování.
Přímá ochrana: Po dosažení denní teploty 15°C vyhodnotit množství brouků oklepáním 2 - 3 letých větví na nejraněji rašících odrůdách. Ošetření se doporučuje, pokud se na 30 oklepaných větvích zjistí při násadě 1 - 2 kvetoucích pupenů na 1 větev 1 brouk, při 3 - 6 květních pupenech na 1 větev 5 brouků a při více než 6 květních pupenech na 1 větev 10 brouků. Přednostně lze použít preparátů na bázi bakterie Bacillus thuringiensis tenebrionis, nebo přípravků na bázi rostlinných olejů.