Jenom pro zajímavost o rozšíření jmelí přiložím kousek článku z časopisu České botanické společnosti Preslie.
http://www.preslia.cz/P044CPro.pdf
Ohnisko výskytu Viscum album subsp. album ve východních Čechách a přehled hostitelských dřevin v České republice
František P r o c h á z k a
Rudolfovská 545, CZ-370 01 České Budějovice, Czech Republic;
e-mail: frantisek.prochazka@kaleidoscope.cz
Procházka F. (2004): A centre of occurrence of Viscum album subsp. album in eastern Bohemia and an overview of the diversity of its host plants in the Czech Republic. – Preslia, Praha, 76: 349–359.
Souhrn
V České republice bylo Viscum album. subsp. album zjištěno celkem na 53 taxonech, z toho 5 křížencích (Aesculus ×carnea, Populus ×canadensis, Salix ×sepulcralis, Populus ×canadensis, Salix ×rubens) listnatých dřevin,
a to jak našich původních, tak introdukovaných (tab. 2). Nejčastějšími hostiteli jsou u nás Tilia cordata, Populus nigra, Malus domestica, Robinia pseudacacia a Tilia platyphyllos (obr. 3). Naopak výjimečnými hostiteli jsou
v České republice např. Alnus glutinosa, Loranthus europaeus nebo Prunus padus. Mimo roztroušeného výskytu na jednotlivých stromech se jmelí v České republice vyskytuje ve výrazných centrech rozšíření s vysokou hustotou výskytu a obvykle i s početnějším zastoupením hostitelských dřevin (např. Heřmanův Městec, Zlínsko, Kroměřížsko, Hranice na Moravě, Lednice, Litomyšlsko, Písecko nebo Zašová na Vsetínsku).
V letech 1978–1981 a 2001 bylo studováno ohnisko výskytu jmelí ve východních Čechách v zámeckém parku a jeho okolí v Heřmanově Městci (okres Chrudim). Jmelí zde bylo zjištěno celkem na 19 různých hostitelích, což je druhý největší počet dosud zjištěný na jedné makrolokalitě v České republice, po zámeckém parku v Lednici, kde bylo nalezeno 24 hostitelských taxonů (Unar et al. 1985). Výskyt na Prunus padus zde byl zaznamenán v ČR zřejmě vůbec poprvé. Nezodpovězenými otázkami zůstávají výrazná ohniskovost výskytu jmelí, vztah některých viscivorních ptáků k intenzitě jeho výskytu, a také zda se v čase mění struktura hostitelských dřevin a proč dává jmelí v různých územích přednost jen určitým hostitelům.
(Článek je anglicky a to já moc nesvedu, Ale i ten český souhrn je zajímavý)
No, třeba jste na ten článek už dříve narazil sám..
Josef.