Doporučení odrudy



                     
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.16 (?) 
16.9.2012 17:36

Podnoží je celá řada. Rozumný kompromis je třeba středně bujně rostoucí podnož MM106.

Pro člověka, který se nechce zabývat ovocnářskou terminologií slabší podnož nedoporučuju.

Napište v které školce chcete nakupovat stromky, obvykle mají na internetu nabídku materiálu...

  
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 92.38 (?), 17.9.2012 7:57

Problém je, že ne všechni prodejci mají u stromků uvedenou použitou podnož. Neuvádějí to ani nekterá internetová zahradnictví (Na Zázvorce, aj). Je to podobné, jakoby autosalony nabízeli auta s neznámým motorem.

                     
ladaalb - (38) - 80.102 (?), 20.9.2012 23:53

dobrý den, děkují za reakci, jsme z Olomouce a budem pravděpodobně kupovat ve školce droždín

vlastně o žádné jiné školce s výběrem ani nevím.

z těch všech názvů podnoží je mi špatněsmiley, vypadá to, že bud koupim strom který bude sice přes celou zahradu, ale nemusím se o něj starat a nebo koupim nějaký kompaktnější ale musím mu věnovat čas (což u mě nehrozí sad)

                     
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.16 (?), 21.9.2012 21:03

Takže v droždínš mají průsvitné 9 Kontejnerované (Asi M9), Pak "E" (Asi J-TE-E,  a na semenáči.  JTEE bude nepatrně vzrůstnější než M9 a bude dost podrůstat. Vlastnosti slabě rostoucích podnoží jsme prodiskutovali.

Na semenáči to bude větší strom. Nástup do plodnosti bude trochu opožděn, zabere víc místa, pravděpodobně nestihnete zkonzumovat všechno ovoce.


                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 21.9.2012 21:11

Máte p.víítku osobní zkušenost s J-TE-E, protože u mne je o mnoho slaběji rostoucí,než M9.J-TE-E navíc jsem si vůbec nevšim, že by podrůstala.

                     
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.16 (?), 21.9.2012 22:12

Osobní zkušenosti s J-TE-E nemám, ale jsou to informace z důvěryhodných zdrojů. To máte stejnou odrůdu na stejném stanovišti na M-9 a Ečku?

Tu oporu bych od toho Rubínu na M9 neodstraňoval. S tím zase osobní zkušenosti mám.

                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 22.9.2012 9:25

M9 i J-TE-E mám spolu na drátěnce v kyprém, nezatravněném pásu, kde ručně pleju.J-TE-E je u mě mnohem slaběji rostoucí.Mám na ní Rubinolu, Rajku,Bomémii.Pak mám opodál Rubín na M9 normálně v ubuté trávě, i tak bujně roste.

                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 22.9.2012 11:25

Na J-TE-E mám 8 odrůd. Neřekl bych, že je to nějak více rostoucí podnož než M9 (u M9 také záleží na použitém klonu, což většinou na štítku není uvedeno). J-TE-E mi trochu podrůstá.

Nejbujněji mi rostl na J-TE-E Goldstar (asi tak do 9 let), více než Rubín. Ale např. Hana nebo Jonagored na M9 ho překonávají. Všechny odrůdy (asi 3O) pěstuji jako štíhlá vřetena.

                     
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.16 (?), 22.9.2012 11:33

No právě jsem přečetl článek, kde také psali, že je JTEE slabší než M9. Mám ale k dispozici i články co tvrdí opak. Každopádně jde o slabě rostoucí podnož. U slabě rostoucích podnoží má velký vliv i výška štěpování. Každý cm se projeví na vzrůstnosti. Další rozhodující parametr je nástup do plodnosti, zavirovanost podnožového materiálu ap.

PS : J - TE -E se doporučuje jako specificky vhodná pro Rubín.

M9 má kořeny které špatně kotví. Rubín neunese. Navíc se vylamuje v krčku. Dřevo M9 je velmi křehké.

                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 22.9.2012 14:36

Na J-TE-E mám sedm odrůd.Je to velmi slabě rostoucí podnož..Stromky je možno sázet na vzdálenost 80-120 CM od sebe.Mám je vyzkoušené jen v beztravní kypré půdě.M9,a na ní naštěpený Rubín roste, a plodí i v travním drnu dobře.Zakořeněná je dobře, a stabilita stromku dobrá.Neříkám, že je to pravidlem, ale u mě to tak je.Později bude možno odstranit trvalou oporu.Ještě připomenu, že jsem si zvýšil výšku kmínku na 100-110CM.

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika