Rád bych rozptýlil Vaše vrtání v hlavě.
Přidané kvasinky mají nejméně dva účely. Jednak jsou to tzv. ušlechtilé kvasinky. Tedy kvasinky, které dokáží prokvasit vyšší koncentraci cukru - tedy vydrží před svým skonem i větší procento jimi vytvořeného lihu a často jsou schopné žít a přetvářet cukr na líh při mnohem menších teplotách než "divoké" kvasinky. Jejich přidání do břečky (moštu) však samo o sobě takřka nic neurychlí.
Vy máte patrně na mysli rychlé nastartování procesu kvašení. To je vhodné, protože čerstvá nálož je vystavena nejen vzduchu ale i ostatním biologickým nepřátelům. Není totiž chráněna oxidem uhličitým, který kvasinky také produkují. Je tedy žádoucí, aby začaly pracovat co nejrychleji. A na to se používá menší množství 1 až 3 dny v teple rozkvašeného (nejlépe stejného) materiálu, který chcete prokvášet. Ani ten ovšem není nutné rozkvášet speciálními kvasinkami.
Co se týče teploty, na ní nejvíce záleží doba kvašení. Většinou se doporučuje 15-20°C. To jsou teploty, které asi v sobě snoubí dostatek rychlosti a kvality. Jestliže je času dost, je vhodnější teplota nižší. Při silném kvašení strhává oxid do vzduchu jak líh, tak aromatické látky.
Co se týče Vaší poznámky o aromatu přecházejícím do lihu. Řekl bych, že vznikající líh aroma z ovoce spíš uvolňuje. A to tím více, čím více se lihu vytvoří. Takže já jsem zastáncem názoru, že destiláty ze silnějších kvasů (původně sladších) mohou být voňavější. U dodaného cukru tento rozdíl nevynikne, protože větší množství vytvořeného alkoholu, vyžaduje následně větší ředění. Ovšem přiznávám, že na to jsou i jiné názory.
Ve Vašem případě (u méně sladkého ovoce) to mohlo být také vyvoláno tím, že máte štěstí a zpracováváte ovoce velmi aromatické.