Potaši opět uvádí...
--------------------------------------------------
Pokud dáte popel do nádoby a ta je otevřená, tak nabere vzdušnou vlhkost a oxidy CaO, K2O,... se vyhasí na hydroxidy. Téměř současně však hydroxidy váží ze vzduchu CO2 a uhličitanová forma je hotová.
Podle p.Standy jsou vápník, dráslík,hořčík v popelu v oxidové formě.Na vzduchu se oxid uhelnatý(CaO),a oxid dráselný(K2O) vyhasí na hydroxidy, které se současně naváží na oxid uhličitý,...a uhličitanová forma je hotova.Nějak se mi te teorii nechce věřit, a stále hledám kde je pravda.Myslím si, že oxid uhelnatý nemá co do činění s přeměnou na uhličitanouvou formu, a oxid dráselný je v přírodě raritní, navíc vysoce reaktívní.
Že spalováním dřeva vznikají netěkavé oxidy-sodný, fosforečný dráselný, vápenatý ostatně připouští i wikipedia.Uhličitanová forma, kromě fosforu vznikne asi následně reakcí s CO2 spalováním uhlíku přímo ve spalovacím prostoru.O tom, že výsledný popel obsahuje zmíněné uhličitany není pochyb, a není třeba ani vzdušné vlhkosti, ani popel loužit.Loužení se používá při jiném způsobu výroby uhličitanové formy dráslíku.