Pokojové rostliny jsou zajímavé, krásné a zajišťují čistý vzduch v domácnosti. Existují v nejrůznějších formách, od velkolistých džunglových rostlin až po drobné sukulenty, které vypadají jako kameny. Existují pokojové rostliny pro slunce i stín, do suchých podmínek i do vlhkých koupelen – téměř pro každou situaci a každého domácího zahradníka se najde pokojová rostlina. Podívejte se na ty nejlepší zelené klenoty!
Bylo prokázáno, že pokojové rostliny zlepšují duševní zdraví a kvalitu vzduchu v domácnosti. Některé pokojové rostliny dokonce pohlcují škodliviny z domácích předmětů, jako je například nehořlavý nábytek. Ať už jsou vaše zkušenosti s pěstováním pokojových rostlin jakékoli, určitě si vyberete. Některé pokojové rostliny není třeba téměř vůbec zalévat nebo přesazovat!
Jak pěstovat pokojové rostliny
Většina pokojových rostlin jsou tropické nebo pouštní rostliny zvyklé na teplejší, vlhčí nebo sušší podmínky, než jaké jim můžeme nabídnout v našich zahradách. S trochou péče a pozornosti se jim však bude dařit i v našich domovech. Některé zeelné klenoty se vyvinuly tak, aby se vyrovnaly s velmi malým množstvím srážek, zatímco jiné potřebují ke svému přežití pravidelnou zálivku.
Než si pokojovou rostlinu koupíte, zjistěte, jaké podmínky potřebuje k dobrému růstu a zda jí je můžete zajistit u vás doma. Většině pokojových rostlin se daří na jasném, ale nepřímém světle – ideální je vzdálenost několika metrů od okna. Žádná pokojová rostlina nebude šťastná vedle radiátoru, otevřeného ohně nebo klimatizační jednotky.
Udělejte si přehled o tom, jak o pokojovou rostlinu pečovat, protože všechny mají trochu jiné potřeby. Například pokojové rostliny často zabíjí přemokření. Obecně platí pravidlo, že zalévejte pouze tehdy, když je vrchní vrstva kompostu 1-2 cm suchá. Mnoho rostlin také potřebuje vlhké prostředí, proto rostliny pravidelně mlžte a v teplých a suchých místnostech je postříkejte rozprašovačem, abyste zvýšili hladinu vlhkosti. Během vegetačního období, od jara do podzimu, pravidelně (přibližně jednou měsíčně) přikrmujte specializovaným krmivem pro pokojové rostliny. Mnoho pokojových rostlin v zimních měsících přestává růst, takže v tomto období potřebují méně krmení a zalévání.
Výběr pokojových rostlin
Při výběru pokojových rostlin, které chcete pěstovat doma, věnujte čas tomu, abyste zjistili, jaké podmínky jim můžete poskytnout. Nemá smysl kupovat kaktusy, které milují slunce, pokud máte k dispozici pouze tmavé místnosti a okna orientovaná na sever. Stejně tak vlhkomilné rostliny džungle se nejlépe pěstují v koupelně a v jiných, sušších částech domu se jim nedaří. Udělejte si malý průzkum – pokud se do nějaké rostliny zamilujete, zjistěte si, jak ji pěstovat, než si ji pořídíte domů, abyste jí mohli dát co největší šanci na přežití.
Zelenec
Zelenec (Chlorophytum) se snadno pěstují a odmění se vám častými odnožemi, které můžete pěstovat dál a darovat je přátelům. Kromě pestrých odrůd ‚Vittatum‘ a ‚Variegatum‘ můžete pěstovat také odrůdu ‚Lemon‘, která má svěže zelené listy. Vypadají báječně v závěsných nádobách. Pěstujte je mimo dosah přímého slunečního světla a v době aktivního růstu je pravidelně zalévejte a přikrmujte.
Kořenokvětka
O jejich odolnosti svědčí i to, že se kořenokvětkám běžně říká litinové rostliny. Jsou odolnější, než by se mohlo zdát, a jsou schopny přežít teploty až -5 °C. Díky bujným a širokým listům jsou skvělými listnáči. Pěstujte je mimo dosah přímého slunečního světla a od jara do podzimu je pravidelně přikrmujte a zalévejte.
Monstera
Monstery jsou jedny z nejoblíbenějších a nejpopulárnějších pokojových rostlin, exotické krásky, které pěstitele odmění širokými listy bez větší námahy. Pěstujte je na světlém místě mimo přímé sluneční světlo a v době aktivního růstu je pravidelně zalévejte. Nejlépe se pěstují s mechovou tyčí, aby mohly šplhat. Monstera adansonii je menší, i když neméně atraktivní alternativou.
Hoja
Tyto stálezelené popínavé rostliny s bohatě vonícími květy rostou ve světlém stínu a mají rády volnou půdu. Hoya carnosa a Hoya kerrii jsou pravděpodobně nejčastěji pěstované hoje, ale existuje mnoho dalších zajímavých a snadno pěstovatelných druhů, které lze také rozšířit.
Thaumatophyllum xanadu
Philodendron xanadu je jeden z mnoha nádherných filodendronů, které lze pěstovat jako pokojové rostliny.Jedná se o trsovitý druh s laločnatými listy, který rád roste na stinném místě. Pravidelným mlžením mu zajistěte vlhkost, kterou má rád. Mezi další atraktivní filodendrony k pěstování patří Philodendron scandens, Philodendron erubescens a Philodendron ‚Imperial Red‘.
Fíkovník pryžodárný (Rubber fig)
Fíkovníky jsou snadno pěstovatelné stálezelené rostliny s lesklými listy a úžasným architektonickým růstovým habitem. Na výběr je několik kultivarů, například pestrý ‚Tineke‘ nebo ‚Bali‘, který má sytě zelenofialové listy. Není to však zdaleka jediný fíkus, který lze pěstovat. Mezi další patří fíkovník banyán (Ficus benghalensis) a fíkus malolistý (Ficus benjamina). Pěstujte je na světlém místě mimo dosah přímého slunečního světla.
Pokojové rostliny nejen oživují interiér vašeho domova svou krásou, ale také přispívají k čistému vzduchu a duševnímu zdraví. S rozmanitými druhy od velkých džunglových rostlin po malé sukulenty získáte nejen estetickou radost, ale i funkční přínos pro vaši domácnost. Své oblíbené rostliny si vyberete podle svých preferencí a péče, ať už jste začátečník nebo zkušený zahradník.
Podívejte se i na náš další článek o rostlinách! Nejvoňavější rostliny, které ucítíte na cestách i v zahradách