Zázvor
Zdroj: www.epicurious.com
Zázvor: Jednou zasadit, navždy sklidit!
Zázvor: Jednou zasadit, navždy sklidit!
Zázvor: Jednou zasadit, navždy sklidit!

Zázvor je kořen – slovní hříčka! – mnoha skvělých receptů od kari a smažených pokrmů až po perník a další. Stejně jako všechno ostatní, i cena zázvoru kupovaného v obchodech v poslední době prudce vzrostla, takže jeho domácím pěstováním můžete ušetřit. Ale co víc – čerstvý zázvor ze zahrádky je výjimečně chutný.

Je to jedna z těch úžasných rostlin, u kterých, pokud jste opatrní, můžete sklidit, co potřebujete, zbytek přesadit a mít zázvor rok co rok. A vlastní zázvorovou rostlinu si můžete snadno založit i z částí zázvorového kořene zakoupeného v obchodě s potravinami!

Pěstování zázvoru z oddenků (kořenů)

Existuje více než tisíc různých druhů zázvoru – některé jsou jedlé, jiné ne. I když se zázvor vzhledově velmi liší, jedno mají společné: šíří se pomocí mohutných kořenů, přesněji řečeno oddenků. Oddenek je jakýsi modifikovaný stonek, který se plazí těsně pod povrchem půdy a vysílá kořeny a stonky. Je to důmyslný a velmi účinný způsob šíření rostlin.

K založení nové rostliny zázvoru potřebujete zdravý kousek oddenku zázvoru. Velká, mohutná část vám hned od začátku poskytne větší rostlinu, čímž se zkrátí doba do sklizně.

Oddenek by měl mít na povrchu několik zašpičatělých bílých uzlíků připomínajících rohy. To jsou „oči“ oddenku, ze kterých budou vyrůstat výhonky. V ideálním případě by každý kousek zázvoru měl mít alespoň dva takovéto uzlíky – čím více, tím lépe, protože to znamená větší růst od samého počátku.

Není důvod, proč byste si nemohli koupit a zasadit zázvor zakoupený v supermarketu. Pokud můžete, kupujte bio a hledejte pevné, zdravé části. Vyhněte se scvrklým kouskům. Pokud se zázvor prodává volně, měli byste ho mít dostatek, ale některé obchody ho prodávají předem zabalený, často jako menší části. Pokud nemůžete najít slušný zázvor, pořiďte si oddenky prodávané speciálně pro pěstování na internetu nebo se podívejte do místního zahradnického centra.

Jakmile máte zázvor, namočte ho přes noc do vlažné vody. Tím odstraníte případné inhibitory růstu, které byly použity, aby se zabránilo předčasnému vyklíčení zázvoru.

Zázvor: Jednou zasadit, navždy sklidit!
Zdroj: www.growveg.co.uk

Jak zasadit zázvor

Výsadba zázvoru je tak jednoduchá, že oddenek zasadíte do směsi pro květináče a zalijete. Aby se však zázvoru dobře dařilo, je důležité napodobit podmínky, které má ve své domovině v jihovýchodní Asii, kde roste v otevřené, houbovité půdě mezi listím v parném vlhkém stínu pralesa.

Smíchejte trochu prosátého zahradního kompostu a kompostované kůry, přibližně půl na půl. Kompost bude krásně bohatý, zatímco kůra by měla pomoci udržet lehkou a dobře odvodněnou půdu.

Oddenky se v půdě rozprostírají, takže jim k tomu musíte poskytnout dostatek prostoru, aby se v krátké době nepřiplácly ke stěnám květináčů. Nádoba nemusí být hluboká, ale ujistěte se, že je široká, a samozřejmě že má na dně drenážní otvory.

Nádobu naplňte téměř až po vrch kompostovo-korovou směsí pro květináče a pak na ni doprostřed umístěte oddenek zázvoru. Přikryjte jen těsně, protože tyto oddenky raději sedí na povrchu, než aby byly zahrabány hlouběji, kde by mohly jen shnít. Na závěr je důkladně zalijte vodou, aby se směs pro květináče důkladně zvlhčila.

Nejlepší doba pro výsadbu zázvoru je na jaře, aby rostlina měla k dispozici celou vegetační sezónu s teplejším počasím a dobrou délkou dne, která podpoří její růst, ale pokud jí můžete přes zimu zajistit teplé místo, pak by se mělo dařit i zázvoru vysazenému na podzim.

Kde ho pěstovat

Ve volné přírodě roste zázvor v lesním podrostu, kde na něj nedopadá mnoho přímého slunečního světla, pokud vůbec nějaké. V mém mírném podnebí si vystačíte s trochou slunce, ale i zde se vyplatí rostliny chránit před velmi silným sluncem. Poznal jsem to na vlastní kůži, když mi během loňského mimořádně horkého léta zázvor v podstatě uschnul.

Ostatní zázvorky chovám v rohu skleníku, kam dopoledne svítí slunce, ale většinu odpoledne jsou ve stínu, a toto uspořádání se jim letos v létě velmi osvědčilo. Zázvor má rád velmi teplé podmínky, takže v chladnějším podnebí se mu bude nejlépe dařit ve skleníku, případně ve sluneční místnosti nebo ve vysokém chladném rámu. Pokud žijete v horkém podnebí, dbejte na to, aby rostliny byly dvojnásobně zastíněné.

Jak zalévat a živit zázvor

Dokud zázvor ještě nevyklíčil, musíme se zaléváním šetřit, jinak by mohl oddenek uhnít. Jakmile však začne růst, bude potřebovat pravidelnou zálivku, která napodobí časté dešťové přeháňky v jeho přirozeném prostředí. Protože je pěstební médium velmi dobře odvodnitelné, dávejte pozor, aby nevyschlo. Zjistil jsem, že v teplejším počasí musím zalévat každý den. Pokud se vám stane, že během vegetačního období začnou okraje listů hnědnout, znamená to, že vaše rostliny mají nedostatek vody a potřebovaly by kapku více vláhy. Zázvor je také zvyklý na vysokou vlhkost vzduchu a pravidelná zálivka a mlžení v horkém počasí mu mohou pomoci.

Zázvor je hladová rostlina, které prospívá dodatečná výživa. Do směsi kompostu a štěpky můžete přimíchat hnojivo s pomalým uvolňováním, ale já během vegetačního období jen občas zalévám tekutým hnojivem z mořských řas. Vytrhávejte všechny plevele, které se v květináči objeví. Pokud rostliny vypadají, že dosahují okrajů nádoby, přesaďte je do větší, aby se mohly dále rozrůstat, protože tak získáte větší úrodu.

Jak přezimovat zázvor

Pokud nežijete v tropickém podnebí, vyplatí se rostliny na chladnější měsíce přenést do tepla. Zázvor nemá rád zimu a při teplotě pod 5 °C se mění na kaši, takže nevytápěný skleník v případě chladného počasí nevyhovuje – a kdo by dnes chtěl vytápět skleník při dnešních nákladech na energie!

V zimě je méně světla, takže nehrozí silné sluneční záření, takže slunečný okenní parapet je v pořádku. Rostliny držte dál od zdrojů tepla, jako jsou radiátory, které mohou vysušovat vzduch – což zázvor nesnáší!

Odumřelé nebo poškozené části či zažloutlé listy můžete odříznout až těsně nad úroveň půdy. Jakmile se příští jaro prodlouží denní doba, měla by rostlina zázvoru vyslat čerstvé výhonky, a jakmile přestanou hrozit mrazy, můžete ji přemístit zpět do skleníku nebo ven, pokud máte krásné teplé léto.

Zázvor: Jednou zasadit, navždy sklidit!
Zdroj: www.growveg.co.uk

Jak sklízet a používat zázvor

Kořen zázvoru se obvykle sklízí na konci vegetačního období. Buď seškrábněte pěstební substrát a odlomte část, nebo rostlinu vyjměte z květináče, setřeste směs kompostu a drti, abyste odhalili kořeny, a pak odlomte kořen zázvoru a přesaďte z něj pořádný kus, aby mohl pokračovat v růstu pro další sklizeň. Tímto způsobem můžete zázvor udržovat po neomezenou dobu.

Mnoho receptů vyžaduje zázvor nastrouhaný, ale zjistil jsem, že kořen se kvůli své vláknitosti špatně strouhá. Strouhání však můžete výrazně usnadnit tím, že kousek zázvorového kořene nejprve zmrazíte. A jakmile si vezmete, co potřebujete, jednoduše ho vložte zpět do mrazáku!

Druhou možností je nakrájet zázvor na tenké plátky, usušit ho do křupava a pak ho rozmixovat na prášek v mlýnku na koření, abyste si vyrobili vlastní mletý zázvor. To se hodí zejména do lahodných perníčků a sušenek. (Stejně to funguje i s kořenem kurkumy a česnekem.) Dejte mi vědět, jestli budete zázvor pěstovat, do komentářů níže!

Zázvor: Jednou zasadit, navždy sklidit!
Zdroj: www.growveg.co.uk

Zázvor je nejen významnou ingrediencí mnoha receptů, ale i cenově dostupnější možností, pokud si ho pěstujete doma. S jeho jednoduchým pěstováním z oddenků můžete získat stabilní zásobu této aromatické kořenové plodiny a vychutnávat si čerstvou chuť zázvoru přímo ze zahrádky. Navíc, pěstování zázvoru není složité a může být zábavným zážitkem pro každého zahradníka, který si přeje mít vlastní zásobu této užitečné rostliny.

Zázvor: Jednou zasadit, navždy sklidit!
Zázvor: Jednou zasadit, navždy sklidit!
Zázvor: Jednou zasadit, navždy sklidit!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno