Jak na výsadbu a pěstování máty? - pěstování
Výsadba, pěstování a sklizeň máty - rozmnožování máty

Máta roste prakticky sama! Máta nejenže dodává chuť jídlu a čaji, ale je také užitečná pro zdravotní účely, například pro podporu trávení. Jediné, co musíte udělat, je omezit tuto bylinu, aby se nerozšiřovala. Jak na výsadbu, pěstování, kontrolu a sklizeň máty? To vše se dočtete v dnešním článku.

O mátě

Máta je vytrvalá bylina s velmi voňavými zubatými listy a drobnými fialovými, růžovými nebo bílými květy. Existuje mnoho odrůd máty – všechny jsou voňavé, lesklé nebo ochmýřené, hladké nebo zvrásněné, jasně zelené nebo pestré. Příslušníka čeledi mátovitých však vždy poznáte podle hranatého stonku. Když ho budete převalovat mezi prsty, všimnete si aromatické vůně a vzpomenete si na bonbony, sladké čaje nebo dokonce na mátové džusy.

Kromě kuchyňských společníků se máty používají jako zahradní akcenty, půdní krytiny, osvěžovače vzduchu a bylinné léky. Jsou stejně krásné jako funkční, jejich pěstování je snadné a daří se jim na slunci i ve stínu. Vzhledem k tomu, že máta může být bujně se šířící, musíte dávat pozor, kam ji vysazujete. Připravili jsme si pro vás tipy: jak na výsadbu, pěstování a sklizeň máty.

Výsadba

Máty jsou statné trvalky, kterým se daří v lehké půdě s dobrou drenáží. Ideální je vlhké, ale dobře odvodněné stanoviště, podobné jejich původnímu stanovišti podél břehů potoků. Většina z nich roste na slunci nebo v polostínu; pestré druhy mohou vyžadovat ochranu před přímým sluncem. Při pěstování venku zasaďte jednu nebo dvě zakoupené rostliny (nebo jeden či dva řízky od známých) asi půl metru od sebe do vlhké půdy. Jedna nebo dvě rostliny snadno pokryjí půdu. Máta by měla dorůst výšky 30 až 60 cm. Máta je bujně rostoucí rostlina a je třeba ji omezit, jinak vyšle své rozrůstající se rostliny a rozšíří se po celé zahradě.

Klíčem k úspěchu je omezit kořeny rostliny. Ať už v zemi nebo nad zemí, zasaďte mátu do květináče; doporučujeme zasadit každou mátu do květináče s drenážními otvory. Tento květináč pak můžete zapustit do země nebo do jiné větší nádoby se zeminou. Pokud vám nevadí, že se máta stane půdním pokryvem, a chápete, že se může stát invazivní, zasaďte ji do vlastního vyvýšeného záhonu nebo odděleného prostoru. Na zahradě vysazujte mátu v blízkosti zelí a rajčat – opět v květináčích, aby se nerozšiřovala a nekradla živiny vašim plodinám!

Pěstování

Máta vyžaduje minimální péči. U venkovních rostlin použijte lehký mulč. Ten pomůže udržet půdu vlhkou a udrží listy čisté. U pokojových rostlin nezapomeňte pravidelně zalévat, aby byla půda rovnoměrně vlhká. Zpočátku se máty vyvíjejí v dobře udržované, keřovité, vzpřímené trsy, ale brzy se vydají dobývat nová území pomocí vodorovných běhounů a podzemních oddenků. Pokud mátě nezabráníte v postupu, může se z ní během jednoho roku stát rozlehlý čtyřmetrový obr. Mátě prospívá sklízení a prořezávání. Mají mělké kořeny a snadno se vytrhávají, takže není důvod k obavám, pokud zajistíte fyzické bariéry, jako jsou zdi, chodníky nebo nádoby.

Jak na výsadbu a pěstování máty? - pěstování
Zdroj: www.almanac.com

Doporučené odrůdy

Z těch nejznámnějších odrůd je to např. Máta peprná, Máta vonná a Polej obecný.

Sklizeň máty

Časté sklízení je klíčem k udržení nejlepší kvality mátových rostlin. Mladé listy mají více chuti než staré a mátu lze sklízet hned, jak na jaře vzejde. Přestože je nejlepší čerstvá a větvičky vydrží několik dní ve vodě, lze lístky máty zmrazit nebo sušit na vzduchu ve svazcích. Těsně před rozkvětem seřízněte stonky 1 cm od země. Jednu rostlinu máty můžete sklízet dvakrát až třikrát během jednoho vegetačního období.
Listy můžete sbírat také podle potřeby. Rostliny můžete pěstovat v interiéru, abyste měli čerstvé listy po celou zimu. Pokud je chcete sušit, je nejlepší listy seříznout těsně před květem. Usušené listy skladujte ve vzduchotěsné nádobě.

Rozmnožování máty

Mátu nejlépe rozmnožíte odebráním řízků z těch, které se vám nejvíce líbí. Je to snadné – vezměte si šesticentimetrové řízky zakořeněných stonků a zasaďte je vodorovně do půdy. Stonky máty zakoření také ve sklenici vody. Začněte s malým řízkem z již založené rostliny. Každý přítel zahrádkář vám dá řízek oblíbené máty.

Výsadba, pěstování a sklizeň máty - rozmnožování máty
Zdroj: www.almanac.com

Výsadba, pěstování a sklizeň máty představují jednoduchou, ale nesmírně uspokojivou zahradnickou činnost, která se odmění bohatou úrodou a aromatem. Tato nenáročná bylinka si najde místo v každé zahradě a s trochou pozornosti při kontrole jejího bujného růstu se může stát hvězdou vašeho bylinkového koutu. Doufáme, že vám tento článek pomohl a už znáte odpověď jak na výsadbu a pěstování máty.

Jak na výsadbu a pěstování máty? - pěstování
Výsadba, pěstování a sklizeň máty - rozmnožování máty
Předchozí článekPřezimování rajčatových rostlin
Přezimování rajčatových rostlin
Další článekPodzimní dekorace na zahradu
Podzimní dekorace na zahradu
Julie Skrbková
Julii je vášnivou zahradní nadšenkyni s kreativním duchem.,Ráda se dělí o své znalosti a inspiraci prostřednictvím našeho online magazínu o zahradě, pěstování rostlin, zahradním designu. Julie se nebojí experimentovat s různými styly zahradního designu a kombinovat tradiční prvky s moderními trendy. Její články jsou plné praktických rad, tipů a triků pro úspěšné pěstování rostlin, tvorbu zahradního designu a zvýšení estetického i ekologického potenciálu zahrady.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno