Plzáci mohou být pro zahradníky opravdovým nepřítelem. Po mírné zimě a neustálém vlhkém počasí se jejich počty enormně zvýšily a škody na rostlinách jsou letos větší než kdy předtím. Plzáci a slimáci jsou však stálou součástí našich zahrad a mají své místo v ekosystému. Živí se nejen živými rostlinami, ale také rozkládajícím se materiálem, čímž pomáhají zlepšovat kvalitu půdy. Navíc jsou důležitou potravou pro ptáky, ježky, žáby a ropuchy. Přesto není snadné se s nimi smířit a tradiční metody, jako je sbírání plzáků nebo používání bariér, často nefungují. Naším posledním řešením je pěstování rostlin, které plzákům nechutnají. Rostliny s kožovitými listy, chlupatými listy nebo aromatickými oleji bývají většinou ušetřeny. Pokud jich vysadíme dostatek, můžeme minimalizovat škody na zahradě. Vyhrajte boj s plzáky! Podívejte se na rostliny, které odolají nájezdům škůdců.
Trvalky, které plzákům nechutnají
Bergenie
Bergenie je rostlina s velkými, kožovitými listy, které nejsou atraktivní pro plzáky a slimáky. Tato rostlina dobře roste na slunci i ve stínu a snese jakoukoli půdu, ale kvete lépe na otevřeném místě s trochou slunce. Mezi oblíbené kultivary patří ‚Overture‘, ‚Eden’s Magic Giant‘ a ‚Claire Maxine‘, které na jaře kvetou krásnými květy a v zimě mají hluboce červené listy.
Orlíčky
Orlíčky jsou stálou součástí venkovských zahrad začátkem léta. Ačkoli jejich listy nejsou zvlášť tuhé nebo chlupaté, plzákům zjevně nechutnají. Mohou být pěstovány na slunci nebo v lehkém stínu, ale v suché půdě jsou náchylné k padlí. Mezi klasické odrůdy patří A. vulgaris ‚William Guiness‘, A. vulgaris var. stellata ‚Nora Barlow‘ a ‚Black Barlow‘ a A. chrysantha ‚Yellow Queen‘.
Česneky
Listy většiny česneků odumírají, jakmile začnou kvést, takže plzákům není co žrát. Navíc jim chutnají, takže česneky jsou většinou ušetřeny. Pěstují se v dobře propustné půdě na slunci. Mezi oblíbené druhy patří Allium hollandicum ‚Purple Sensation‘, ‚Globemaster‘ a ‚Eros‘.
Náprstníky
Náprstníky, s jejich květními stvoly vyrůstajícími z velkých trsů chlupatých listů, bývají plzákům nepřístupné. Snadno se pěstují na jakékoli půdě a snášejí slunce i stín. Mezi oblíbené dvouleté kultivary patří ‚Sutton’s Apricot‘ a ‚Pam’s Split‘. Z trvalek jsou oblíbené Digitalis ferruginea, Digitalis grandiflora a Digitalis x mertonensis.
Letničky, které plzákům nechutnají
Měsíčky
Měsíčky jsou oblíbené letničky s aromatickými listy, které plzáky odpuzují. Rychle rostou a mohou být pěstovány na slunci i v polostínu. Kromě toho, že zdobí zahradu svými zářivými květy, také odpuzují další škůdce.
Petúnie
Petúnie jsou další skvělou volbou pro zahrady plné plzáků. Jsou dostupné v mnoha barvách a tvarech a dobře rostou na slunci. I když jsou jejich listy měkké, plzáky nijak nelákají, což z nich činí ideální rostlinu pro letní záhony a květináče.
Trvalky a letničky, které plzákům nechutnají
Levandule
Levandule je aromatická rostlina, která nejenže krásně kvete, ale také odpuzuje plzáky díky svým vonným olejům. Roste dobře na slunci v dobře propustné půdě a může být použita jak v okrasných, tak v bylinkových zahradách.
Rozmarýn
Rozmarýn je další rostlina s aromatickými oleji, která odpuzuje plzáky. Je to trvalka, která vyžaduje slunné stanoviště a dobře propustnou půdu. Kromě svého praktického využití v kuchyni přidává rozmarýn krásný vzhled do každé zahrady.
Celkově lze říci, že pěstování rostlin, které plzákům nechutnají, může být efektivním způsobem, jak minimalizovat škody způsobené těmito škůdci. Výběrem vhodných trvalek a letniček můžeme vytvořit krásnou a odolnou zahradu, která plzákům nepřijde na chuť. Plzáci a slimáci mají své místo v ekosystému, ale to neznamená, že bychom jim měli nechat volné pole působnosti. Správným výběrem rostlin můžeme dosáhnout rovnováhy a zároveň si užít krásnou a zdravou zahradu. Pokud se budete řídit těmito doporučeními, můžete se těšit na méně poškozené rostliny a více radosti z vašeho zahradničení.
Podívejte se i na náš další článek! Co zasadit v srpnu: tipy pro krásnou zahradu