Sladké brambory
Zdroj: www.eatthis.com
Sladké brambory: skvělý zdroj vitamínů
Sladké brambory: skvělý zdroj vitamínů
Sladké brambory: skvělý zdroj vitamínů

Několik rostlin sladkých brambor může poskytnout bohatou úrodu této výživné kořenové zeleniny sladké chuti. Sladké brambory se sází brzy na jaře a sklízejí se na podzim. Zde se dozvíte, jak sladké brambory sázet, pěstovat a sklízet – a navíc objevíte nejlepší odrůdy.

Sladké brambory se sice častěji pěstují na jihu, protože vyžadují teplé počasí, ale i severní oblasti mohou mít s vybranými odrůdami úspěch.

O sladkých bramborách

Sladké brambory jsou tropická rostlina z čeledi jitrocelovitých. Porovnejte listy a květy sladkých brambor s listy a květy jitrocele a uvidíte, že se podobají! Navzdory svému názvu nejsou příbuzné bramborám, které patří do čeledi lilkovitých. Další rozdíl mezi sladkými bramborami a „běžnými“ bramborami spočívá v tom, že jedlá část sladkých brambor je hlízovitý kořen, nikoli pravá hlíza (což jsou technicky upravené stonky rostlin).

Tato kořenová zelenina má sytě oranžovou dužinu a měděný plášť slupky. Sladké brambory se běžně podávají vařené ve formě kaše nebo pečené vcelku. Mohou se také použít jako náplň do koláčů.

Tato tropická plodina potřebuje alespoň čtyři měsíce teplého počasí a teplou půdu, ale je odolná vůči suchu a horku a má málo škůdců a chorob. Ačkoli se tradičně pěstují spíše na jihu, dnes existuje mnoho odrůd sladkých brambor s krátkou dobou pěstování. Na severu (dokonce i v některých částech Kanady!) se pěstují v písčité půdě nebo na vyvýšených záhonech mulčovaných černým igelitem, který udržuje půdu v teple.

Sladké brambory: skvělý zdroj vitamínů
Zdroj: www.almanac.com

Sladké brambory

Všimněte si, že sladké brambory se nepěstují ze semen. Místo toho se pěstují ze sklizně, což jsou klíčky ze stávajících sladkých brambor. Sklízky jsou často k dostání v místních zahradnických centrech, školkách, u místních zemědělců (např. na farmářských trzích) nebo u zásilkových společností. Nebo si můžete založit vlastní (viz níže).

Před objednáním výpěstků se ujistěte, že máte dostatečně dlouhé vegetační období, abyste mohli sladké brambory skutečně vypěstovat. Většina odrůd dozrává přibližně 90 až 120 dní. Podívejte se na data mrazů a délku vegetačního období. Rovněž se ujistěte, že jste objednávku načasovali s ohledem na termíny výsadby!

Výsadba

Vyberte si slunné místo s dobře propustnou půdou. Sladké brambory nejsou příliš vybíravé, ale dávají přednost písčitější půdě. Potřebují v půdě dostatek vzdušného prostoru, aby kořeny mohly pronikat dolů. Pokud je vaše půda jílovitá, kamenitá nebo zhutnělá, zvažte pěstování na vyvýšených záhonech.

Do pěstební plochy přidejte kompost, perlit a/nebo kokosové vlákno, abyste vytvořili úrodnou, hlinitou půdu do hloubky 20 až 25 cm. Vyhněte se přidávání zvířecího hnoje, včetně granulovaného kuřecího hnoje; může mít za následek vřetenovité nebo skvrnité kořeny. Vyhněte se také silným dusíkatým hnojivům, která způsobují bujný růst listů na úkor jedlých kořenů!

Kdy sázet sladké brambory

Sázejte brambory venku, 3 až 4 týdny po posledních jarních mrazech nebo jakmile se půda zahřeje alespoň na 18 °C. Noční teploty by měly být alespoň 13 °C. Trik spočívá v tom, abyste je zasadili dostatečně brzy, aby stihly plně dozrát, ale ne tak brzy, aby je zahubil pozdní jarní mráz.

Nezapomeňte mladé sladké brambory chránit před pozdními mrazy nebo chladnými nocemi (nižšími než 13°C), protože jsou velmi křehké. Přikryjte je plastovými nádobami na mléko nebo použijte kryty na řádky, které během dne odstraňte. Pokud jste si objednali sklizně ze zásilkového obchodu, ihned je rozbalte. Kořeny vložte na jeden den do vody a ožijí. Jakmile nastanou vhodné podmínky, zasaďte je

Jak si vypěstovat vlastní sladké brambory

Místo nákupu si můžete založit vlastní bramborové saláty, ale je s tím více práce. Zde je návod, jak na to:

Asi 8 týdnů před posledním jarním mrazem se v obchodě nebo na farmářském trhu poohlédněte po neporušených, hladkých sladkých bramborách v bio kvalitě. Nezapomeňte se zeptat na odrůdu a zkontrolovat, zda je to ta, kterou chcete pěstovat. Celé sladké brambory dejte do květináčů nebo truhlíků, které obsahují alespoň 3 cm lehké, organické a dobře propustné půdy. Mezi jednotlivými sladkými bramborami nechte centimetr nebo dva místa. Lehce je přikryjte několika centimetry další zeminy. Zalévejte nyní a podle potřeby, aby byla půda vlhká, ale ne přemokřená.

Půdu a místnost udržujte při teplotě 24 až 27 °C na slunečním světle nebo pod umělým osvětlením. V případě potřeby použijte vyhřívací podložku; sladké brambory dobře reagují na vysoké teploty. Brzy se z půdy začnou objevovat výhonky. Přibližně po 6 až 8 týdnech by měly být dlouhé 6 až 12 cm, s řadou listů a kořenů. Z brambor odstraňte nať s připojenými kořeny. (Pokud se na samotném řapíku nevytvořily žádné kořeny, vyjměte řapík a vložte jej do vody; kořeny by se měly objevit za 1 až 2 týdny).

Pokud je na výsadbu venku ještě brzy, postavte řízky do směsi pro květináče nebo do písku a udržujte je vlhké až do správné doby výsadby (3 až 4 týdny po posledních mrazech). Před výsadbou venku je na 1 až 2 týdny otužujte tak, že je přes den vystavíte filtrovanému slunečnímu světlu venku.

Sladké brambory: skvělý zdroj vitamínů
Zdroj: www.almanac.com

Pěstování

Rostliny sladkých brambor 3 až 4 týdny po přesazení přihnojte hnojivem 5-10-10. Pokud máte písčitou půdu, použijte ho více.
Záhony se sladkými bramborami pravidelně odplevelujte, začněte dva týdny po výsadbě. Vyvarujte se hlubokého kopání motykou nebo jiným nástrojem, který by narušil jemné živné kořeny. Pravidelně zalévejte, zejména uprostřed léta. Hluboká zálivka v horkých a suchých obdobích pomůže zvýšit výnosy. Sladké brambory neřežte, měly by být vitální. Na konci sezóny omezte zalévání, aby nedošlo k popraskání slupky sladkých brambor – problém při skladování.

Doporučené odrůdy

Některé z oblíbených a dobře hodnocených odrůd sladkých brambor zahrnují:

  1. Beauregard: Tato odrůda je známá svou sladkou chutí a dobrou úrodou. Je vhodná pro různé klimatické podmínky a je oblíbená pro svou konzistenci a chuť.
  2. Covington: Další oblíbená odrůda s vysokou výnosností a vynikající chutí. Covington je odolný vůči chorobám a dobře se skládá.
  3. Jewel: Tato odrůda je známá svými velkými a sladkými hlízami. Je vhodná pro pěstování v teplejších oblastech a má vynikající skladovatelnost.
  4. Orleans: Orleans je odrůda s výraznou oranžovou barvou a sladkou chutí. Je odolná vůči chorobám a dobře se pěstuje v různých podmínkách.
  5. Murasaki: Tato japonská odrůda má fialovou kůru a světlý, sladký dužinatý interiér. Je oblíbená pro svůj unikátní vzhled a chuť.

Při výběru odrůdy je důležité zvážit klimatické podmínky a preferovanou chuť, aby vyhovovala vašim potřebám a podmínkám pěstování.

Sklizeň

Až budou kořeny dostatečně velké, můžete je začít vykopávat. Sklízejte, když listy a konce révy začnou žloutnout nebo asi 100 dní po výsadbě. Kolem každé rostliny uvolněte půdu (18 cm kolem dokola, 4 až 6 cm hluboko), abyste neporanili kořeny. Část lián odřízněte.
Vytáhněte primární korunu rostliny a ručně vykopejte kořeny. Se sladkými bramborami zacházejte opatrně, protože se snadno otlučou.
Vytřepejte přebytečnou hlínu; kořeny neomývejte. Sklizeň dokončete do prvních podzimních mrazů.

Zrání a skladování sladkých brambor

Zrání sladkých brambor jim dodává sladkou chuť a umožňuje také vytvoření druhé slupky na škrábancích a oděrkách. Se sladkými bramborami zacházejte opatrně, protože se snadno otlučou. Kořeny skladujte na teplém místě (asi 27 °C) při vysoké vlhkosti (asi 90 %) po dobu 10 až 14 dní. Dobře se osvědčuje stůl venku na stinném místě. Sladké brambory rozmístěte tak, aby se nedotýkaly. Po zrání vyhoďte potlučené sladké brambory a každou zabalte do novin. Opatrně je zabalte do dřevěné krabice nebo košíku. Skladujte v kořenovém sklepě, ve sklepě nebo podobně s vysokou vlhkostí při teplotě 13 až 16 °C. Kořeny by měly vydržet ve skladu asi šest měsíců.

Sladké brambory: skvělý zdroj vitamínů
Zdroj: www.almanac.com

Pěstování sladkých brambor je nejenom radostným zážitkem, ale také výzvou pro každého zahrádkáře. S dostatečnou péčí a správným postupem lze vytvořit bohatou úrodu této chutné kořenové zeleniny. Ať už se rozhodnete pro pěstování získaných sklizeňků nebo si zasadíte vlastní, je důležité dodržovat správné postupy výsadby, péče a sklizně. S velkým sortimentem odrůd je možné nalézt ty, které nejlépe odpovídají vašim klimatickým podmínkám a preferované chuti. Po celou dobu pěstování je důležité pečlivě sledovat vývoj rostlin a včas reagovat na případné problémy, abyste mohli sklízet zdravé a chutné plody. Ať už jste začátečník nebo zkušený zahrádkář, pěstování sladkých brambor může být skvělou příležitostí pro připojení k přírodě a vychutnání si čerstvých, domácích plodů své práce.

Sladké brambory: skvělý zdroj vitamínů
Sladké brambory: skvělý zdroj vitamínů
Sladké brambory: skvělý zdroj vitamínů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno