Také to znáte? Koupíte si krásnou květinu, a ta vám po čase doma uhyne. Není divu – rostliny vypěstované v zahradnických závodech bývají v bytě vystaveny zhoršeným podmínkám. Stálá a mírná vlhkost zeminy ve skleníku se v bytě změní na nepravidelné rozbahnění, které mnohdy přechází do úplného vyschnutí. Při odpařování vody z půdy se koncentruje vodní roztok, což působí škodlivě na kořeny rostlin. Prolévání zeminy při zálivce také vede k vymývání živin, které brzy nepříznivě změní složení substrátu a rostliny je nutno přesadit. Aby rostlina za rok opět vykvetla, vyžaduje soustavnou péči po celý rok.
Snadné pěstovaní rostlin v nádobách? Pomocí knotové závlahy – díky knotové závlaze mohou rostliny bujně růst a kvést. Závlaha knoty změní občasné zalití v nepřetržitou závlahu, která je pro většinu rostlin vhodnější a více se podobá přírodním podmínkám, kde si zemina udržuje dlouhodobě dostatek vláhy.
Závlaha knoty vylučuje střídavé přemokření a následné vyschnutí substrátu, které mnoho rostlin špatně snáší. Čím rychleji rostliny vodu ze substrátu odebírají, tím rychleji se do něj pomocí skelných nebo polypropylénových knotů doplňuje. Voda určená k závlaze může obsahovat i hnojivo.
Systém tvoří dvě vzájemně na sebe nasedající nádoby s knoty. Ty vedou ze spodní nádoby do horní skrz otvory a přivádějí zásobní vodu ze spodní nádoby do horní části, kde se nachází zemina s rostlinami. Vzduchová mezera mezi oběma nádobami zajišťuje přísun vzduchu otvory ve dně horní nádoby do oblasti kořenů.
Pěstování zeleniny
Nepřetržitá závlaha usnadňuje pěstování drobné kuchyňské zeleniny, která je tak kdykoliv čerstvá k dispozici. Výsledek podpoří vhodné umístnění venku na slunném, teplém a chráněném stanovišti. V zimních měsících může pěstování pokračovat na světlém místě za oknem. V samozavlažovacím květináči je možno pěstovat rajče, pažitku, petržel a oblíbené bylinky.
Orchideje v samozavlažovacím květináči
Orchideje rostou poměrně pomalu a nevyžadují mnoho živin. Pro jejich optimální růst a co největší produkci květů je vhodné pěstování v samozavlažovacích květináčích a také dodržování ověřené zásady ve složení substrátu. Základem orchidejového substrátu je hrubý dřevokůrový substrát smíchaný s hoblinami. Epifytické a terestrické orchideje bychom měli pěstovat zvlášť, protože vyžadují různě hrubý substrát a různé přihnojování. Můžeme sem sesadit rostliny, které mají blízké nároky na osvětlení a na teplotu ovzduší. Přihnojování je pro dosažení uspokojivých výsledků významné, musí být ale velmi opatrné. Zvláště epifytické orchideje jsou značně citlivé na vyšší koncentrace hnojiva a mohou snadno přijít o kořeny.
Samozavlažovací květináče a jejich sedmero výhod:
1. Odstraňuje nutnost pravidelně zalévat rostliny. Voda se doplňuje jen občas, většinou po několika týdnech. Odjezd na dovolenou není tedy spojen se zajišťováním náhradní péče o zalévání rostlin.
2. Závlaha je samočinná, nepřetržitá a sní souběžně probíhá přísun živin hnojivy rozpuštěnými ve vodě. V půdě probíhá nepřetržitý intenzivní biologický život příznivý pro rostlinu. Nedochází ke střídavému rozbahnění a následnému vyschnutí substrátu.
3. Půda nebo substrát mají trvale vyhovující poměr tuhé, kapalné i vzdušné složky. Půda se provzdušňuje otvory ve dně horní nádoby.
4. Voda, která vstupuje do půdy skelným knotem, má pokojovou teplotu a je dobře okysličená.
5. Trvalý dostatek vody při dostatečném provzdušnění působí, že zvláště vlhkomilné rostliny v samozavlažovacím květináči nepřetržitě odpařují vodu a působí jako intenzivní zvlhčovač vzduchu v místnosti.
6. Nepřetržitá spodní závlaha umožňuje výhodně zhodnotit a využívat pro pěstování a c orchidejí a hub různé odpadové materiály. Je to například dřevo, štěpky, piliny, škvára, listí, pěnový polystyrén a další.
7. Umožní snadnou péči o dosud obtížně pěstovatelné rostliny, například orchideje v domácnostech.
Navštivte také náš článek, jak pěstovat orchideje!