Šalvěj patří mezi oblíbené rostliny. Je to nejen krásná bylinka, ale i voňavé koření, které mi připomíná milované Středomoří. V tomto článku se podíváme na recepty, ve kterých je právě šalvěj hlavní přísadou!
Směs pečených mas
Je známým faktem, že pečeme-li různé druhy masa, je to velmi chutné, ale když každé okořeníme jinak, výsledek je úžasný.
Vepřové posolím, pokmínuju, telecí posolím a okořením rozemnutou šalvějí, kuře osolím a okořením rozmarýnem. Pokud se do pekáče vejde, přidám i kousek králíka osoleného a v půli pečení k němu přidám rozetřený česnek. Výsledek je ohromující.
Směs koření do sekané
Jako obměnu majoránky používám směs z 1 dílu šalvěje, 1 dílu oregana, 1 dílu bazalky, 1 dílu rozmarýnu, 1 dílu tymiánu, 1 dílu saturejky a 1 dílu pepře. Vajíčko, cibule, česnek jako obvykle. Takováto sekaná je hodně aromatická, ale chuťově jemnější než s pouhou majoránkou.
Šalvěj v županu
větší lístky šalvěje, 50 g hladké mouky, 50 ml piva nebo stejné množství sycené minerálky, bílek z jednoho vejce, pepř, sůl, olivový olej
Lístky šalvěje omyjeme a osušíme. Smícháme mouku s pivem, osolíme, opepříme a vmícháme našlehaný bílek. Lístky obalujeme v těstíčku a smažíme v oleji. Ihned podáváme. Šalvěj v županu lze použít jako netradiční slanou chuťovku k aperitivu.
Univerzální čistidlo
hrst čerstvé šalvěje lékařské, 300 ml vody, 2 lžíce jedlé sody, 8 kapek citronové šťávy
Listy a stonky šalvěje dáme do rendlíku, přilijeme vodu, přiklopíme a uvedeme do varu. Pak ztlumíme oheň, vaříme 20 minut a odstavíme. Po vychladnutí tekutinu přecedíme přes jemné síto, abychom odstranili nečistoty. Studenou tekutinu nalijeme do láhve, přidáme 2 polévkové lžíce jedlé sody a 8 kapek citronové šťávy. Láhev zazátkujeme a dobře protřepeme. Roztok můžeme použít na čištění dřezů, koupelny a kuchyňských ploch. Toto univerzální čistidlo přechováváme v chladničce.
Kuře se šalvějovou náplní
Na nádivku potřebujeme: 30 g másla, 2 malé cibule, 90 g čerstvé strouhanky, petrželku, sušenou šalvěj, 1 vejce, pepř a sůl
Šalvějovou nádivku připravíme z drobně pokrájené cibulky zpěněné na másle, kterou promícháme se strouhankou a bylinkami (šalvějí, petrželkou) a nakonec přidáme vejce. Nádivku osolíme, opepříme a naplníme jí středně velké kuře, které dáme péci.
Kapr na šalvěji
1 středně velký kapr, sůl, 2 snítky šalvěje nebo sušená šalvěj, 2 lžíce másla, 1 středně velká cibule, 100 g kořenové zeleniny (mrkev, celer, petržel) 1 lžíce sardelové pasty, 1 lžíce oleje
Vykuchaného a podélně rozkrojeného kapra omyjeme, dobře osolíme, znovu omyjeme. Porce prošpikujeme lístky šalvěje (nebo šalvěj do kapra vetřeme trochou soli). Na másle osmažíme nakrájenou cibuli a očištěnou a na hrubším struhadle nastrouhanou kořenovou zeleninu. Na zeleninu položíme rozkrojeného tak, aby tvořil velkou placku. Celý povrch kapra potřeme sardelovou pastou, mírně podlijeme vodou, přidáme lžíci oleje pečeme. Jako příloha jsou vhodné vařené brambory.
Bylinka pro zdraví
Šalvěj, latinsky Salvia už svým jménem napovídá, že je bylinkou pro zdraví. Kdo má na své zahrádce šalvěj, může pro ni najít mnohostranné využití. Je opravdu léčivá, dodá velmi příjemné aroma pokrmům a v neposlední řadě je to hezká a zajímavá rostlina.
Chladný nálev ze šalvěje tlumí pocení a výrazně zmírňuje obtíže v klimakteriu. Kloktáním se léčí bolesti v krku, zevní omývání působí na nehojící se rány a masáže pokožky hlavy lihovým extraktem zmírňují padání vlasů. Šalvěj sice obsahuje mírně jedovatý thujon, ale pokud ji neužíváme opravdu dlouhodobě, nemusíme mít obavy.
Přečtěte si o šalvěji více! Šalvěj – bylina s léčivými schopnostmi