Šalotky jsou jedinečnou zeleninou, která se často mylně považuje za malé cibulky nebo dokonce za směšně vypadající česnek. Nicméně, šalotka je samo o sobě unikátní plodinou, která si zaslouží své místo v kuchyni díky své jemné chuti a jemné struktuře. Své místo si získala zejména v gastronomii, kde je ceněna pro svou schopnost přidat jemnou a bohatou chuť do různých pokrmů. V našem článku o pěstování šalotek se dozvíte, jak tuto užitečnou zeleninu zasadit a pěstovat, ať už se rozhodnete sázet koncem podzimu nebo brzy na jaře.
O šalotkách
Šalotka patří stejně jako cibule, pórek a česnek do rodu Allium. Cibule rostou podobně jako cibule, ale mají blíže k česneku a rostou ve shlucích.
Šalotka je malá a má měděně růžovou slupku, je základem vaší kuchyně a chutným doplňkem mnoha pokrmů. Šalotka se rozkládá a karamelizuje snadněji než cibule, takže vytváří jemnější texturu a sametovější omáčky.
Když se naučíte šalotku pěstovat, rozšíříte své možnosti oproti typické chudé nabídce v obchodě s potravinami a navíc vám vydrží několik měsíců. Existují tři hlavní druhy šalotky: Francouzská šedá, Jersey (někdy nazývaná růžová) a Echalion. Samozřejmě najdete také šalotku žlutou, banánovou a mnoho dalších.
Jak rostou šalotky
Šalotka je dvouletá rostlina, která jeden rok vytvoří cibulku, další rok vykvete a vysemení se. Většina zahrádkářů je pěstuje ze sadby, podobně jako cibuli, ale také ze semen. Šalotka pěstovaná ze sadby obvykle vytvoří 4-12 nových cibulek, zatímco šalotka pěstovaná ze semen často vytvoří pouze jednu. K dispozici je však mnoho odrůd, které místo několika malých cibulek vytvoří jednu větší šalotku, což může usnadnit jejich použití v kuchyni.
Šalotka je stejně jako cibule citlivá na délku dne. Nejlépe rostou v oblastech vhodných pro pěstování cibule s dlouhým dnem, zpravidla v severní polovině země. Zahrádkáři na jihu mohou mít problémy s tím, aby cibule vyrostly ze sadby. Šlechtitelé vyšlechtili šalotky s neutrální délkou dne, které stojí za pozornost zahrádkářů v jižní polovině země.
Výsadba
Šalotka má ráda neutrální půdu s pH 6,0 až 7. Volné záhony bohaté na organické látky a plné slunce jsou receptem pro pěstování šalotky. Rostou, i když o něco pomaleji a méně, na částečném slunci a dávají přednost mírně vlhké půdě, ale ne mokré. Šalotka přesto potřebuje dobrou drenáž, aby se zabránilo hnilobě kořenů.
Šalotky lze pěstovat i v nádobách. Zvolte větší nádobu hlubokou alespoň deset centimetrů. Budete muset pečlivě sledovat úroveň vlhkosti půdy – nenechte je vyschnout.
Kdy vysazovat šalotku
Cibulky šalotky lze vysazovat koncem podzimu nebo brzy na jaře. Pouze tam, kde jsou extrémní zimy, je třeba se podzimní výsadbě vyhnout.
Brzy na jaře sázejte sadbu nebo vysévejte semena 2 až 4 týdny před průměrným datem posledních jarních mrazů.
Pokud pěstujete šalotku ze semen, založte semena šalotky v místnosti asi 8 až 10 týdnů před posledním datem mrazů, aby byla na jaře připravena k přesazení.
Na podzim ji vysazujte přibližně ve stejnou dobu jako česnek. Termín výsadby se liší, ale obecně platí, že cibulky můžete vysazovat týden nebo dva po prvním podzimním mrazu.
V závislosti na odrůdě dozrávají za 100 až 120 dní po výsadbě. Pozdně podzimní sklizeň je hotová na začátku léta. Brzká jarní sklizeň je připravena koncem léta.
Jak sázet šalotky
Výsadba cibulek šalotky je snadná a rychlá. Pokud máte měkkou půdu, můžete je místo kopání rýhy nebo jamky zapíchnout.
Sázení stroužků šalotky:
Půdu propíchejte zahradními vidlemi do hloubky asi 6 cm a přimíchejte centimetr silnou vrstvu kompostu.
Cibulky šalotky rozdělte na jednotlivé stroužky.
Každý hřebíček zasaďte kořeny dolů – nahoru, asi šest centimetrů od sebe do řádků vzdálených jeden metr. Při jarní výsadbě by měl vrchol hřebíčku vyčnívat nad půdu. Pokud sázíte na podzim, zahrabte hřebíček o jeden šalotkový kousek hlouběji.
Zalévejte. Lehká vrstva slaměného mulče je skryje před ptáky a veverkami, aniž by bránila jejich klíčení.
Tip: Šalotky vysazené na podzim potřebují hluboký mulčovací kryt – asi čtyři centimetry. Po roztání sněhu část mulče odstraňte, aby klíčky na jaře lépe našly světlo. Přes zimu se může mulč zabalit. Silná, hustá a mokrá vrstva může být pro nové šalotky obtížná. Nechte ho jen tolik, abyste se zbavili plevele.
Pěstování
Šalotka je nenáročná na pěstování, ale nemá ráda sucho a nesnáší konkurenci plevelů. Klíčem k udržení rovnoměrné vlhkosti půdy je mulčování šalotky. Vlhkost půdy kontrolujte prstem v hloubce 5 až 7,5 cm. Půda by měla být chladná a mírně vlhká. Mulčování také omezí výskyt plevele.
Zkontrolujte srážkoměr a v případě potřeby zajistěte dodatečnou zálivku. Šalotka má ráda asi centimetr vody týdně, v horkém nebo suchém počasí i více. Ručně vytrhávejte plevel v blízkosti báze rostliny. Nepoužívejte motyčku ani kultivátor s hroty.
Doporučené odrůdy
Zde jsou doporučené odrůdy šalotky:
- Monique: Monique je šalotka neutrálního dne, ideální pro ty, kteří zahradničí v oblastech s mírnějším podnebím. Obvykle produkuje jeden větší hlízek a má vynikající skladovací vlastnosti.
- Gray Griselle: Gray Griselle je tradiční šedá francouzská šalotka, kterou šéfkuchaři velmi oceňují pro její chuť a kulinařskou všestrannost.
- Pikant: Pikant je odrůda šalotky s brzkým zráním, často připravená k sklizni už za pouhých 80 dní. Je skvělou volbou pro ty, kteří hledají rychlejší sklizeň.
- Ambition: tradiční francouzská šalotka, která se dobře skladuje.
Sklizeň
Šalotka je připravena ke sklizni, když se většina vrcholků ohne a začne odumírat. Šalotky opatrně vytáhněte ze země (nejlépe pomocí zahradnických vidlí) a položte je na slunné místo, kde budou několik dní schnout.
Očistěte je od přebytečné zeminy a přeneste je dovnitř na suché místo, kde se dosuší. Když jsou připraveny ke skladování, měly by být vrcholky důkladně vysušené a hnědé. Vrcholky buď spleťte do copu jako česnek, nebo je odřízněte asi dva centimetry nad cibulí. Skladujte je jako cibuli.
V článku o šalotkách jsme prozkoumali tuto jedinečnou zeleninu, která často zůstává v kuchyni podceňovaná. Šalotka není pouhým malým cibulkovitým útvarem nebo vtipně vypadajícím česnekem – je to samostatná plodina s jemnou chutí a texturou, která se stala miláčkem mnoha šéfkuchařů. V našem průvodci pěstováním jsme se zabývali způsoby, jak správně zasadit a pěstovat šalotky, ať už se rozhodnete sázet koncem podzimu nebo brzy na jaře. S více znalostmi o této užitečné a chutné zelenině budete moci obohatit svou kuchyň o nové lahodné pokrmy a užít si čerstvé úlovky přímo z vlastní zahrady.