Rajče je jedním z nejoblíbenějších zeleninových druhů, který se pěstuje po celém světě. Je to bohatý zdroj vitamínů, minerálů a antioxidantů, což z něj dělá zdravou potravinu. Nicméně, jako každá rostlina, i rajče může být náchylné k různým chorobám a škůdcům. V tomto článku se budeme podrobněji zabývat těmi nejčastějšími chorobami rajčat.

Plíseň na rajčatech
Plíseň je nejčastější chorobou rajčat. Je to houbová infekce, která postihuje listy, stonky, květy i plody rostlin. Plíseň se objevuje v teplém a vlhkém počasí, zejména pokud jsou rostliny příliš blízko u sebe. Příznaky plísně zahrnují žluté skvrny na listech a plodech, hnědé skvrny na stoncích a hnědé výrůstky na plodech. Proti této chorobě se lze ochránit použitím fungicidů a pravidelným odstraňováním postižených částí rostlin.

Bakteriální skvrnitost
Bakteriální skvrnitost je způsobena bakterií, která postihuje listy, stonky a plody rajčat. Příznaky zahrnují hnědé až černé skvrny na listech a plodech, které se často šíří až na celou rostlinu. Bakteriální skvrnitost může být způsobena nedostatečnou hygienou a infikovanými semeny. Proti této chorobě se doporučuje odstranit postižené části rostlin a použít fungicidy.

Fusarium wilt
Fusarium wilt je houbová choroba, která postihuje kořeny a cévy rajčat. Tato choroba může být způsobena infikovanými semeny nebo zeminou. Příznaky zahrnují žloutnutí a opadání listů, zpomalení růstu a vadnutí rostlin. K boji proti této chorobě se doporučuje použít preventivní postupy, jako je sterilizace půdy, použití zdravých semen a pravidelná kontrola rostlin.

Vertikální nekrosa
Vertikální nekrosa je choroba, která postihuje stonky rajčat. Tato choroba může být způsobena špatnými zemědělskými praktikami, jako je přemnožení rostlin na malém prostoru a nedostatečnou výživou rostlin. Příznaky zahrnují vysychání stonků odspodu, které se postupně šíří až na celou rostlinu. K boji proti této chorobě se doporučuje zlepšit zemědělské praktiky a zajišťovat dostatečnou výživu rostlin.

Mozaika rajčat
Mozaika rajčat je virová choroba, která postihuje listy a plody rajčat. Příznaky zahrnují žluté a zelené skvrny na listech, které se často šíří až na plody. Mozaika rajčat se šíří hmyzem, jako jsou mšice a bílý mšice. K boji proti této chorobě se doporučuje použít zdravá semena a pravidelně kontrolovat rostliny na příznaky infekce.

Hnědá hniloba plodů
Hnědá hniloba plodů je choroba, která postihuje plody rajčat. Tato choroba může být způsobena nedostatečnou výživou rostlin, vlhkým prostředím a špatnou manipulací s plody. Příznaky zahrnují hnědé skvrny na plodech, které se postupně zvětšují a hnilobu plodu. K boji proti této chorobě se doporučuje zlepšit zemědělské praktiky, jako je správná manipulace s plody a výživa rostlin.

Rakovina kořenů
Rakovina kořenů je choroba, která postihuje kořeny rajčat. Tato choroba může být způsobena špatnou hygienou a infikovanou půdou. Příznaky zahrnují zdeformované a zduřelé kořeny, které se postupně rozpadají. K boji proti této chorobě se doporučuje použít preventivní postupy, jako je sterilizace půdy a použití zdravých semen.

V závěru lze říci, že i přestože jsou rajčata náchylná k různým chorobám, lze se jim úspěšně bránit pomocí preventivních postupů, jako je správná hygiena a zemědělské praktiky. Pokud se však infekce objeví, je důležité postižené části rostlin okamžitě odstranit a použít vhodné fungicidy či insekticidy

Předchozí článekRajčata – Hnojení
Rajčata – Hnojení
Další článekJak zasadit avokádo
Jak zasadit avokádo
Eliška Hrbková
Eliška je nadšená zahradnice, která si nenechá ujít žádnou novinku ve světě zahradničení. Nejraději má pěstování květin ve své zahradě, kde tráví většinu volného času. Mezi její oblíbené rostliny patří růže, tulipány a levandule, o které pečuje s láskou. Kromě zahradničení se Eliška zajímá také o design interiérů a zahrad. Ráda kombinuje přírodní prvky s moderním designem, čímž vytváří harmonické a útulné prostředí jak venku, tak uvnitř domova. Její kreativní přístup a cit pro detail se projevují v každém projektu, do kterého se pustí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno