Javor
Zdroj: www.acersonline.co.uk
Javor
Javor

Javory – opadavé, zřídka stálezelené stromy popř. keře nebo keřovitě rostoucí stromky. V Evropě, Asii, Číně, Japonsku, Americe i v Africe roste přibližně 150 druhů. Dorůstají výšky od 1 až do 30 metrů. Pro naše zahrádky mají význam méně vzrůstné druhy či kultivary javorů:

Dlanitolistý javor (Acer palmatum), dorůstá podle kultivaru výšky od 1 do 8 m,

Javor japonský (A. japonicum), výška od 2 do 6 m,

ginnala (A. ginnala), výška od 2 do 6 m, javor polní – babyka (A. campestre), původní druh dorůstá od 10 do 20 m, kultivary od 2 do 8 m,

javory mléčné – mléč (A. platanoides), původní druh od 8 do 25 m, kultivary do 6 m). Všechny vyžadují světlé stanoviště, některé však uspokojivě snášejí polostín. Některé kultivary, zvláště pestrolisté nesnášejí přímý sluneční úpal, který způsobuje zasychání špiček listů, proto je pro ně vhodnější mírné přistínění.

Javor
Zdroj: www.coniferkingdom.com

Nejlépe se jim daří v úrodné, středně těžké půdě. Mají dobrý kořenový systém, který je kvalitně udržuje v půdě. Některé javory se používají také ke zpevňování svahů i jako dřeviny k rekultivacím. Vzrůstné druhy se vysazují jako alejové nebo soliterní stromy. Mají krásné, pěkně pravidelné koruny a mnohé snášejí i znečištěné ovzduší.

Okénko do sortimentu

Nejznámější a v zahradách nejpěstovanější javor dlanitolistý (A. palmatum) pocházející z Japonska, střední Číny a Koreje. Nejlépe roste v rašelinohlinitých půdách. V zahradnictví se občas objevuje již mnoho odrůd. Např.: ‚Albomarginatum‘, ‚Azuma Murasaki‘, ‚Atropurpureum‘, ‚Atropurpureum Dissectum‘, ‚Bloongood‘, ‚Beny Maiko‘, ‚Burgundy Lace‘, ‚Butterfly‘, ‚Corallinum‘, ‚Crimson Queen‘, ‚Desjoho‘, ‚Dissectum‘, ‚Dissectum Garnet‘, ‚Dissectum Rubrum‘, ‚Green Lace‘, ‚Ibana-shi- dare‘, ‚Katsuma‘, ‚Moonfire‘, ‚Orange Dream‘, ‚Orangeola‘, ‚Ornatun‘, ‚Oridono-nishikivv‘, ‚Osakazuki‘, ‚Red Pygmy‘, ‚Ribesifolium‘, ‚Ru- brifolium‘, ‚Sango Kaku‘, ‚Scolopendulifo- lium‘, ‚Shishigashira‘, ‚Shishio Improved’, ‚Seiryu‘, ‚Shaina‘, ‚Trompenburg‘, ‚Versicolor‘, ‚Yugure‘, aj. Tomuto druhu věnují šlechtitelé asi největší pozornost, protože se jedná o jeden z nejkrásnějších stromů.

Dalším druhem, který se pěstuje a má podobné vlastnosti jako předešlý javor dlanitolistý, je javor japonský (A. japonicum) pocházející z Japonska a jeho kultivary ‚Aconitifolium‘, ‚Aureum‘, ‚Vitifolium‘, aj.

Naším domácím stromem a v celé Evropě a Malé Asii hojně rozšířeným je javor babyka (A. campestre). Pro zahrádky jsou vhodné jeho kultivary ‚Carnival‘, ‚Compactum‘, ‚Nanum‘, ‚Red Shine‘, aj.

Javor jasanolistý (A. negundo) roste v Severní Americe. Jeho zajímavě zbarvené a panašované listy kultivarů ‚Albovariegata‘, ‚Auratum‘, ‚Aureomarginatum‘, ‚Aureovariegatum‘, ‚Flamingo‘, ‚Kellys Gold‘, ‚Odessanum‘, ‚Variegatum‘ aj. se hodí již do větších zahrad a parků, i když ‚Flamingo‘ není tak vzrůstný jako ostatní kultivary a svými trojbarevnými listy v tónech zelené, bílé a růžové vytvoří v zahradě výraznou barevnou dominantu.

Javor mléč (Acer platanoides) rostoucí v Evropě až po Kavkaz je významným sadovnickým stromem. Do zahrad se hodí jeho sloupovité, kulovité nebo panašované kultivary ‚Columnare‘, ‚Crimson King‘, ‚Drummondii‘, ‚Erectum‘, ‚Globosum‘, ‚Jirka‘, ‚Nowush‘, ‚Olmsted‘, ‚Pygmaeum‘, ‚Royal Red‘, aj.

Javor horský-klen (Acer pseudoplatanus) pochází z pohoří střední Evropy a západní Asie. Jeho kultivary ‚Brilliantissimum‘ a ‚Prinz Handjery‘ vynikají mimořádně působivou zářivě růžovožlutou až masově oranžovou barvou rašících listů.

Javor
Zdroj: www.heritagefruittrees.com

Javory lákají nejen krásný list

Nejvýznamnější je pro zahrady estetický účinek olistění, u mnohých pak v překrásném podzimním zbarvení listů v tónech žluté, žlutooranžové, oranžové až krvavě červené.

Také kůru mají některé druhy mimořádně dekorativní. Např. javor vlasonohý (A. capilli- pes) – výška kolem 4-6 m, javor kapadocký (A. cappadocicum) – výška 4-6 m, solitéry až 20 m, javor Davidův (A. davidi) – dorůstá 8 m, javor hrubý (A. grosseri) – výška do 8 m, A. longipes – výška kolem 5 až 10 A. palmatun m, javor montpelierský – francouzský (A. monspessulanum) – výška 6-8 m, někdy vyšší, javor pensylvánský (A. pensylvanicum) – výška 4-6 m, javor rezavožilný (A. rufinerve) – dorůstá 4-10 m, aj. Výška a velikost záleží na druhu i kultivaru, na podmínkách kde stromy rostou. Také habitus je různý od kulovitých korun přes pyramidální, deštníkovité, sloupovité. V každém případě je to jeden nejrůznorodějších stromů co do výšky, tvaru koruny, rozměrů i tvarů listů.

Zdroj: www.vdberk.cz

Větvoví a zvláště jednoleté výhony vynikají u některých javorů barvou v tónech zelené, žlutozelené, žlutočervené, růžově červené, červené, temně nafialovělé nebo našedlé.

Květy jsou sestavené do lat, hroznů nebo chocholíků a mají 5 nebo 4četné okvětí v barevných tónech zelené, zelenožluté, žluté, ale i načervenalé, červené až hnědozelené. Vykvétají před rašením listů nejčastěji v dubnu až květnu, někdy i dříve. Kvetou až ve vyšším věku, přibližně ve stáří 20 let a více.

U některých druhů působí velmi dekorativně i plody (okřídlené dvojnažky), které mohou být žlutobílé, načervenalé až červené, světle zelené nebo hnědé, sestavené podle typu květenství do delších či kratších hroznů nebo svazečků. Někdy drží na stromech i přes zimu po opadu listí.

Javory jsou dlouhověké stromy, případně keřovité stromky se vzrůstající oblibou u nás, protože mnohé pomalu rostou a mají pestré olistění během celého vegetačního období dané odrůdovou pestrostí a zvláště pak impozantním podzimním zbarvením, které rozzáří zahradu v kombinaci s pozdně podzimně kvetoucími trvalkami a letničkami.

Přečtěte si další články o stromech do vaši zahrady – stromy s úzkou korunou

Javor
Javor

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno