Výhodou je, když máte typ na osvědčeného zahradního architekta od svých přátel nebo známých. Pokud nikoho takového ve svém okolí nemáte, pak se musíte spolehnout na vlastní úsudek.
Jak vybrat zahradního architekta?
V tomto případě je užitečné začít na internetu, kde najdete katalogy se seznamy zahradních architektů a realizačních firem. Na jejich webových stránkách pak zjistíte další informace včetně referencí (většinou se jedná o fotografie z realizací nebo ukázky projektů).
Ideálním místem pro první setkání s architektem je samotná zahrada, kde mu můžete bezprostředně představit své plány a přání (první návštěva je u většiny projektantů zdarma). Na základě této schůzky vypracuje architekt předběžnou kalkulaci ceny projektu. Ta se může v závislosti na velikosti zahrady, množství a charakteru prvků, které budete chtít do zahrady umístit, pohybovat v rozmezí od dvou tisíc a až po několik desítek tisíc korun.
Práci na návrhu zahrady započne architekt obvykle poté, co podepíšete smlouvu o vytvoření projektu a zaplatíte cca 30 % sjednané ceny projektu. Na základě poznámek ze schůzky na zahradě vypracuje architekt zpravidla 2 skici budoucí zahrady. Vybraný náčrtek je posléze rozpracován v projekt. V průběhu tvorby projektu jsou běžné dvě konzultace, kde můžete rodící se podobu zahrady pozměňovat.
Standardními součástmi zahradního projektu jsou osazovací plán, výkaz výměr, seznam rostlin (součástí seznamu rostlin by měly být také doporučené velikosti rostlin pro výsadbu) a většinou i několik pohledů na zahradu (vizualizace zahrady). Dále pak může projekt obsahovat vytyčovací výkres, technickou zprávu, plán terénních úprav nebo technické řešení stavebních prvků (např. řez terasou nebo schodištěm).
Pokud se rozhodnete, že si zahradu necháte vytvořit profesionály (realizační firmou), tak si nechte od projektanta vypracovat také technickou zprávu a vytyčovací výkres, kde jsou specifikovány jednotlivé materiály a je zde podrobně rozepsáno, jak má zahrada vypadat. Tím můžete předejít nedorozuměním, která mohou vzniknout v průběhu realizace.
Realizace zahrady
Na začátku realizace projektu se provádějí terénní úpravy (v případě úprav rozsáhlejšího charakteru je nutné stavební ohlášení), po nichž přicházejí na řadu zahradní stavby, jako jsou cestičky, altány, pergoly, zídky nebo jezírka. V další fázi se naváží zeminy pro trávník a výsadby zahradních rostlin, po čemž následuje pokládka netkané textilie, která nám ušetří mnoho práce s budoucím odplevelováním zahrady. Tato fáze je vhodná také pro usazení kamenů do zahrady (zvláště pokud se jedná o větší kusy).
Dalším krokem je výsadba stromů, keřů a květin. Zatímco pro malé zahrady je obecně vhodnější volit menší a pomalu rostoucí rostliny, do rozlehlejších zahrad se hodí rostliny větší a rychleji rostoucí. Správný výběr rostlin, který předurčuje, jak budou jednotlivé rostliny prospívat a jakou budou vyžadovat péči (zálivku, řez, hnojení atp.), může značně zkomplikovat nebo naopak ulehčit budoucí údržbu zahrady.
Při vysazování rostlin bychom měli dbát na to, aby byly jamky pro rostliny zhruba o třetinu větší, než je velikost květináče nebo zemního balu. K výsadbě je nutné používat kvalitní substrát obohacený kompostem, který lze běžně koupit v zahradnických potřebách nebo hobbymarketech. Výjimku tvoří kyselomilné rostliny, jako jsou například rododendrony nebo vaccinium, které se vysazují do rašeliny (pH substrátu je nižší než 5,5). Po vysazení nesmíme samozřejmě zapomenout rostliny důkladně zalít.
Poté, co jsou výsadby dokončeny, můžeme přistoupit k mulčování, pro které se používá nejčastěji mulčovací kůra. Ideální je jemnější drcená nebo tříděná kůra, která neobsahuje velké kusy kůry jako levnější hrubší kůra, která je běžně k dostání v obchodech. Mulčovat můžete také drcenou štěpkou, kačírkem, kamennou drtí nebo pískem. Nově vysazené stromy by měly být ukotveny kůly (listnaté třemi, jehličnaté dle velikosti jedním až třemi kůly).
Teprve nyní zakládáme travnaté plochy, čímž eliminujeme jejich poškození v průběhu ostatních prací. Poté, co je trávník vysetý nebo jsou položeny travní koberce, je nutné připravenou travní plochu důkladně zaválcovat a zalít. První seč, která by měla být vždy vyšší (cca 5cm), se provádí zhruba za dva až tři týdny (u travního koberce je to již po jednom týdnu).
Údržba zahrady
Hlavní součástí pravidelné údržby zahrady je u většiny zahrad péče o trávník, který je ve vegetačním období (od dubna do října) nutné pravidelně sekat. Protože při sekání dochází k odnímání biomasy, tak je zapotřebí do půdy pravidelně doplňovat užitečné prvky ve formě hnojiv. Vedle toho je vhodné každoročně (na jaře a na podzim) provést vertikutaci (prořezání) a alespoň jednou za dva roky aerifikaci (provzdušnění) spojenou se zapískováním trávníku.
Pravidelnou péči musíme samozřejmě věnovat také stromům, keřům a květinám. U stromů provádíme pravidelně výchovný a zdravotní řez (odstranění suchých nebo nemocných větví). Výjimku tvoří vrby, které lze řezat každý rok tzv. „na hlavu“ (ořezání všech větví na délku cca 5 cm). U keřů se pravidelně provádí udržovací řez, kterým se dává keřům tvar (může se provádět i několikrát za sezónu). Zmlazovací řez, při němž odstraníme zhruba jednu třetinu větví, provádíme jedenkrát za tři až pět let. Listnaté živé ploty se stříhají dvakrát ročně, jehličnaté pouze jednou. U květin odstraňujeme střihem především odkvetlé a uschlé části. Přestože některé druhy květin, například astry, stříháme již před zimou, tak většina květin se stříhá až zjara. Pokud chceme, aby výsadby dobře prospívaly, tak bychom je měli alespoň dvakrát do roka přihnojit. Neodmyslitelnou součástí pravidelné údržby zahrady je také pletí a dosazování rostlin.
Pokud nejste vášniví zahrádkáři nebo si nevíte s údržbou zahrady rady, tak se můžete obrátit na některou z mnoha zahradnických firem. Ty nabízejí týdenní (komplexní péče o zahradu včetně seče trávníku), čtrnáctidenní, měsíční (kontrola zahrady odborníkem a práce s tím spojené bez seče trávníku) anebo pouze jednorázové programy údržby (péče o zahradu v době dovolených či pomoc v době jarních a podzimních odborných pracích na zahradě).