Zahrada v zimě
Zdroj: www.irishtimes.com

Příprava zahrady na chladné měsíce je klíčová pro zajištění zdravého růstu rostlin a celkového stavu zahrady v nadcházející sezóně. Chladné teploty, vysušující vítr a sněhová pokrývka mohou způsobit mnoho problémů, pokud se nezajistí správná péče. Vlivem mrazu mohou být poničeny závlahové systémy, větve stromů mohou prasknout pod tíhou sněhu a rostliny mohou trpět dehydratací. I když se může příprava na zimu zdát náročná, mnoho úkolů lze začlenit do běžné údržby. Správná péče nejen ochrání zahradu před zimními nepřízněmi, ale také přispěje k jejímu celoročnímu zdraví a kráse. Pro zahradníky v teplejších oblastech to neznamená úplné uvolnění – náhlé mrazy a studené větry mohou mít na rostliny stejně negativní dopad. Klíčové je plánování, nákup vhodného materiálu a provedení jednotlivých kroků, které zaručí, že zahrada přečká zimu v nejlepším možném stavu.

Odplevelení a úklid zahrady

Jedním z prvních kroků je pečlivé odplevelení zahrady. Tím se odstraní semena plevelů, která by na jaře mohla rychle vyklíčit. Pozornost je třeba věnovat i úklidu spadaného listí a zbytků rostlin, které by mohly přilákat škůdce nebo způsobit šíření chorob. Suché a zdravé listí lze rozdrtit a použít jako mulč, což zlepší kvalitu půdy. K drcení listí postačí sekačka s košem. Dále je vhodné zkontrolovat, zda zahrada není přístupná zvěři, která by mohla poškodit rostliny během zimy. Ochranné sítě a pachové odpuzovače mohou být efektivní prevencí.

Péče o keře, trvalky a stromy

Keře a stromy, zejména ty nově zasazené, potřebují zvláštní péči. Doporučuje se lehké prořezání slabých větví, které by mohly pod tíhou sněhu prasknout. Mladé a citlivé keře je dobré zabalit do prodyšného materiálu, například jutoviny, což je ochrání před vysychajícím větrem. Pro zvýšení ochrany lze vytvořit větrolamy z hustého plátna na návětrné straně. Dalším krokem je hluboká zálivka před zamrznutím půdy, aby rostliny měly dostatek vody. Použití mulče po zamrznutí země izoluje kořeny a zajišťuje stabilní teplotu. U stálezelených rostlin lze aplikovat antitranspirant, který snižuje ztrátu vlhkosti.

Zdroj: www.whygoodnature.com

Péče o rostliny v nádobách

Rostliny v nádobách jsou na zimu citlivější než ty v půdě, protože jejich kořeny nejsou dostatečně izolovány. Doporučuje se přesunout tropické a citlivé druhy do interiéru, kde budou mít dostatek světla. Polo odolné rostliny lze uložit do chladných místností, jako je sklep nebo garáž, kde přejdou do klidového stavu. Pokud je nelze přemístit, mohou být nádoby zakopány do země pro lepší izolaci. Další možností je seskupit nádoby na chráněné místo a obalit je izolačním materiálem, například bublinkovou fólií. Samotné květináče je dobré chránit před mrazem pomocí obalů a přikrytí plastovou fólií.

Zdroj. www.gardenersworld.com

Zimní péče o trávník

Před příchodem zimy je vhodné trávník posekat na výšku 5 až 7 centimetrů. Příliš dlouhá tráva by mohla přispět k šíření plísní pod sněhovou pokrývkou. Aplikace podzimního hnojiva s vyšším obsahem draslíku zlepší odolnost trávníku vůči mrazům. Doporučuje se také přidání vápna, které vyrovná kyselost půdy, a cyklus zamrzání a rozmrazování během zimy napomůže jeho vstřebání. Trávník by měl být důkladně zalit, pokud je podzim suchý, aby měl dostatek vláhy před zamrznutím půdy.

Zdroj: www.jimsmowing.com.au

Ochrana zavlažovacího systému a venkovního vybavení

Zavlažovací systém je třeba zazimovat vyprázdněním všech trubek pomocí kompresoru, aby nedošlo k jejich poškození mrazem. Kohoutky je nutné uzavřít a vypustit zbývající vodu. Venkovní kuchyně a nábytek by měly být zakryty ochrannými plachtami nebo přesunuty do interiéru. Plynové přípojky by měly být vypnuty, aby se předešlo únikům plynu. Důležité je také vyčistit odtoky venkovních dřezů a přidat nemrznoucí směs, která zabrání jejich zamrznutí.

Zdroj: www.littleyellowwheelbarrow.com

Příprava zahrady na zimu není jen otázkou estetiky, ale především ochrany rostlin a vybavení před nepříznivými vlivy počasí. Správně provedené kroky, jako je odplevelení, ochrana keřů, zazimování rostlin v nádobách a péče o trávník, zajistí zdravý start zahrady do nové sezóny. I když některé úkony vyžadují více času, jejich dlouhodobý přínos je nezpochybnitelný. Zahradníci by měli dbát na detaily, jako je důkladné zavlažení před mrazy a použití mulče k izolaci kořenů. Klíčem k úspěchu je plánování a postupné provádění jednotlivých úkonů během podzimu. Zahrada tak bude připravena čelit nástrahám zimy a odmění se bohatým růstem a krásou v příštím roce.

Podívejte se i na náš další článek! 10 způsobů, jak rozzářit vaši zahradu v zimě

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno