Velmi specifickou činností, se kterou se často setkává mnoho zahradnických nadšenců je pěstování rostlin v nádobách. Právě pěstování rostlin v nádobách umožňuje zahradničit i v místech, kde by to jinak nebylo dost dobře možné, nebo dokonce i lidem, kteří místo běžné zahrady vlastní jenom malé atrium či lodžii.

Pěstování rostlin v nádobách

Je přitom velmi široký. V našem případě budeme mluvit o rostlinách přechodně či trvale pěstovaných ve venkovních prostorech – běžné pokojové rostliny celoročně pěstované v interiéru ponecháme stranou.

Některé druhy pokojových rostlin pěstujeme tak, že pokud máme tu možnost, přenášíme je v letním období z bytů a domů na terasy, balkóny a dvorky. Tento postup oficiálně označujeme jako „letnění pokojových rostlin“. Přenášení pokojových rostlin ven obvykle nastává v druhé polovině května, kdy je riziko pozdních jarních mrazíků v podstatě již bezvýznamné. Letnění je pro mnoho druhů pokojových rostlin příjemnou změnou i jakousi ozdravnou procedurou. Některým škůdcům pokojových rostlin venkovní prostředí vysloveně nevyhovuje, čím přirozeně dochází k jejich omezení či likvidaci. A proti úpornějším druhům škůdců raději zasáhneme účinným pesticidem na venkovní zahradě, než třeba v prostředí dětského pokoje. Pro některé pokojové rostliny je letnění pouze příjemnou změnou, pro určité skupiny rostlin je však nesmírně důležité. Dobrým příkladem by byly třeba kaktusy, které ve většině případů potřebují střídání vysokých denních a nižších nočních teplot. Tento rytmus střídání teplot přímo ovlivňuje ochotu rostlin ke kvetení, proto je velmi důležitý.

Zajímavý příklad najdeme ve světě orchidej

K jedněm z nejčastěji pěstovaných rodů patří stále populárnější cymbidia. Jejich dlouhá a velmi trvanlivá soukvětí vyrůstají na rostlinách obvykle od konce října až do poloviny května. Aby k tomu ovšem vůbec mohlo dojít, potřebují tyto rostliny nutně projít obdobím střídání vyšších denních teplot s výrazným poklesem teploty v noci. Ale je tu ještě jedna okolnost, která je pro kvetení těchto rostlin nesmírně důležitá – a to je cirkulace vzduchu. Protože cymbidia milují dostatek rozptýleného světla, nejlepší místo pro jejich pěstování na zahradě v letním období najdeme v koruně listnatého stromu. Pokud zavěsíme na léto celý květináč s touto orchidejí na silnější větev stromu, pravděpodobnost zimního kvetení bude velmi vysoká. Kdo nemá pro tento účel k dispozici strom, může nádobu s cymbidiem postavit do polostínu, ale nejlépe tak, aby celá nádoba stála na nějakém roštu či podstavci, který cirkulaci vzduchu kolem rostliny umožní.

Rostliny, které chceme v nádobách pěstovat na zahradě celoročně

Jsou to druhy, které jinak běžně pěstujeme ve volné půdě. Pěstování těchto rostlin v nádobách nám na jedné straně otevírá různé možnosti, na straně druhé však vyžaduje nepoměrně větší péči. Pěstováním rostlin v nádobách máme skvělé možnosti pořád něco měnit, přeskupovat i zkoušet, čím prostory teras a balkónů můžou být každou sezonu úplně jinak vyzdobené. Prostor květináče však rostlinu také v mnoha ohledech výrazně omezuje. Její kořeny si nemůžou sáhnout do větší hloubky pro dostatek vláhy, zdroje živin jsou v květináči výrazněji omezeny, než ve volné půdě. Přiměřenou závlahou a přihnojováním tato omezení zvládneme poměrně snadno eliminovat. Při pěstování rostlin v nádobách na nás číhá ještě jedna nepříjemnost. Poměrně malý objem pěstitelského substrátu v zimním období snadněji promrzne, ale v letním období se také snadněji prohřeje, a to často až do nepříjemných hodnot. V příliš teplé půdě kořeny některých druhů rostlin „fungují“ hůře nebo vůbec, co se hned projeví na jejich vitalitě. Částečně lze tyto nepříznivé dopady nadměrného prohřívání substrátu omezit mírným zastíněním nádob, nebo výběrem světlejších nádob na úkor tmavých barev. Kolem větší skupiny rostlin pěstovaných v nádobách se snadněji vytvoří příznivé mikroklima, než v případě, kdy jediný malý květináč stojí na rozpálené venkovní terase.

Drastické prostředí pro pěstování rostlin nabízí zejména jižně orientované balkony a lodžie.

Tato místa se v letním žáru dovedou rozpálit do vysokých teplot, relativní vzdušná vlhkost je velmi nízká a ze zpevněných ploch či zdí sálá horký vzduch do dlouhé noci. Proto je prostředí jižních balkónů a lodžií nevhodné zejména pro ty druhy rostlin, které pochází z horského či podhorského prostředí a zároveň mají v oblibě vysokou vlhkost vzduchu. Správným výběrem rostlin však lze docílit toho, že i v relativně drsných podmínkách lze rostliny v nádobách úspěšně pěstovat. Vždy je snadnější a také mnohem levnější přizpůsobit výběr rostlin místním podmínkám, než doufat v přizpůsobení rostlin k prostředí, které je jim cizí a nepřirozené.

Při pěstování rostlin v nádobách musíme ještě dbát na jednu důležitou záležitost

S výjimkou vodních a bažinných rostlin je vždy velmi důležité, aby nadbytečná voda mohla z nádob snadno a rychle odtéct. Dostatečně velké otvory na dně nádoby jsou nesmírně důležité. Velká část rostlin si dovede s nedostatkem vláhy krátkodobě dobře poradit. Pro tento účel slouží průduchy umístněné ve spodní části listů, které se dovedou uzavřít, čím regulují množství odpařované vody z pletiv. Nadbytek vlhkosti však často vede ke hnilobě kořenů a následně k paradoxní situaci, kdy rostlina usychá jenom proto, že uhnilé kořeny jsou nefunkční a nemůžou transportovat vláhu do nadzemní části rostliny.

Při výběru správné rostliny pro pěstování v nádobách se často necháme ovlivnit odbornými radami převzatými ze zahraničních zdrojů. Zahradnické knihy či články převzaté z anglických, nizozemských a někdy i německých zdrojů nemusí pro tento účel vždy posloužit celkem dobře. Rozhodně v tom není ale žádná nevědomost autorů, zákeřnost nebo povrchnost. Hlavní roli však hrají jiné klimatické podmínky, které v těchto zemích panují. A to nemám ani tak na mysli o něco mírnější zimy, jako hlavně jiný průběh léta než známé u nás. Obloha bývá v těchto zemích častěji zamračená, také zde častěji prší a letní teploty mnohem méně šplhají do takových výšek, jako u nás. Vlhké oceánské klima také zvyšuje relativní vlhkost vzduchu. Proto některé rostliny můžou v anglických podmínkách celkem prosperovat, zatímco u nás ty stejné druhy budou v nádobě spíše strádat.

Proto při výběru rostlin pro celoroční pěstování v nádobách musíme nejvíce zohlednit vlastní, místní podmínky.

Tak už zbývá jenom popřát šťastnou volbu při výběru těch nejvhodnějších druhů a příjemný a pohodový život na letní zahradě.

Předchozí článekTrendy ze sítí 45. týden
Trendy ze sítí 45. týden
Další článekZahradnické tipy na podzim
Zahradnické tipy na podzim
Eliška Hrbková
Eliška je nadšená zahradnice, která si nenechá ujít žádnou novinku ve světě zahradničení. Nejraději má pěstování květin ve své zahradě, kde tráví většinu volného času. Mezi její oblíbené rostliny patří růže, tulipány a levandule, o které pečuje s láskou. Kromě zahradničení se Eliška zajímá také o design interiérů a zahrad. Ráda kombinuje přírodní prvky s moderním designem, čímž vytváří harmonické a útulné prostředí jak venku, tak uvnitř domova. Její kreativní přístup a cit pro detail se projevují v každém projektu, do kterého se pustí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno