Vyzývám vás, abyste našli jahodu, která by chutnala stejně dobře jako ta, kterou jste si sami vypěstovali. Zeptejte se kteréhokoli zahrádkáře a zjistíte, že domácí jahody jsou jedním z našich nejstřeženějších tajemství – jsou mnohem lepší než ty kupované v obchodě! Jahody se dají pěstovat mnoha způsoby – v zemi, v květináčích nebo dokonce svůdně visící ze závěsných košíků – a díky několika trikům je to velmi snadné! Pokud chcete pěstovat vždy sladké a šťavnaté jahody, jste na správném místě. Přečtěte si více o pěstování jahod!
Typy jahod
Chci mít jistotu, že budu moci sbírat jahody co nejdéle, což znamená vybrat si odrůdy, které – společně – sklízejí po dlouhou dobu. A proto se jahody dělí na tři hlavní typy.
Letní neboli červnové jahody mají tendenci plodit poměrně velké plody najednou během několika týdnů. V rámci této skupiny existují rané, střednědobé a pozdní odrůdy, které bobulují kdykoli od začátku do konce léta – nebo dokonce od jara v teplejších klimatických oblastech. Pokud chcete mít plnou náruč bobulí, ze kterých si můžete připravit džem nebo je zamrazit, pak jsou letní odrůdy tou správnou volbou.
Pak jsou tu stále plodící jahody, známé také jako věčné nebo celoroční jahody. Tyto jahody nemají největší plody, ale jejich výhodou je, že plodí průběžně po celé léto a dokonce až do začátku podzimu. Pokud chcete mít stálé, ale menší zásoby bobulí, které si můžete sklízet podle potřeby, může být tento typ vhodný právě pro vás.
Se stáleplodícími jahodami jsou úzce spjaty jahody denně neutrální, takzvané proto, že nereagují na délku dne jako jiné druhy jahod. Své lákavé bobule plodí po celé vegetační období v malém, ale stálém proudu, pokud je dostatečně teplé počasí.
Odděleně od všech výše uvedených druhů, tak trochu ve svém vlastním světě, se pěstují vysokohorské a lesní jahody. Jedná se o mnohem menší rostliny, které tvoří drobné bobule, ale mají téměř nemožně intenzivní chuť – ideální například na posypání ranní kaše! Jakmile se jednou uchytí, postarají se o sebe docela samy a vytvoří atraktivní okrajovou rostlinu nebo dokonce vyrostou z prasklin v dlažbě nebo ve zdi!
Jak sázet jahody
Pěstování jahod je přístupné téměř každému, avšak pro dosažení nejlepších výsledků. Jako jsou sladší, voňavější plody a vyšší výnosy, je důležité zvolit vhodné podmínky pro pěstování. Jahody potřebují dostatek slunečního světla, ideálně minimálně šest až osm hodin denně, aby se plody vyvíjely optimálně a dosahovaly co nejlepší chuti a vůně.
Před výsadbou je důležité připravit půdu, a to mulčováním s dobrým zdrojem organického materiálu, jako je shnilý hnoj, zahradní kompost a organické hnojivo, aby se zvýšila úrodnost a živinová hodnota půdy.
Pokud jde o samotné rostliny, jsou k dispozici různé typy, včetně jahodníků prodávaných v květináčích nebo s holými kořeny. Nabízejí dobrý poměr ceny a kvality. Existují také různé metody mulčování, jako je použití černého igelitu, slámy nebo suché posekané trávy, které pomáhají udržovat vlhkost půdy, potlačují růst plevelů a chrání plody před kontaminací.
Při pěstování jahod je důležité dodržovat správnou vzdálenost mezi rostlinami a zajistit správnou hloubku výsadby, aby se zabránilo problémům s růstem a vyvýšená korunka rostliny byla nad povrchem půdy.
Doprovodná výsadba jiných rostlin, jako je česnek, může být výhodná. Česnek pomáhá odhánět škůdce a má pozitivní vliv na růst jahod. A nakonec, pokud používáte slámu jako mulč, je nejlepší ji přidat až poté, co rostliny začnou kvést, aby se minimalizovalo její dusení rostlinami.
Výsadba jahod v nádobách
Jahody jsou díky svému kompaktnímu habitu a rychlé sklizni vynikající volbou pro pěstování v nádobách. Díky tomu, že jahody vyrostou nad zemí, nezablátí se a je menší pravděpodobnost, že je okusují slimáci.
S velkým úspěchem jsem je pěstovala v širokých nádobách a dokonce i v závěsných košících. Kde zralé plody visí dolů a lákají ke sběru. Podle mých zkušeností však mnoho účelově prodávaných květináčů na jahody není skvělých. Zjistila jsem, že díky kapsám na sázení po stranách se při zalévání směs na květináče často vyplaví ven. Rostliny obnaží, takže se kývají a vysychají. Z tohoto důvodu je lepší hledat nádoby s kapsami pro výsadbu, pokud je chcete pěstovat vertikálně.
Případně zkuste místo toho vytvořit jahodovou kaskádu. Použijte tři nádoby postupně se zmenšující velikosti, počínaje tou největší na dně, a univerzální směs pro květináče smíchanou s trochou zeminy, abyste jí dodali trochu více objemu a zabránili přílišnému sesouvání.
Abyste pomohli udržet květináč ve středu, zapíchněte doprostřed bambusovou hůl. Největší květináč naplňte do poloviny, pak do něj vložte prostřední nádobu a přehoďte ji přes bambusovou hůl. Naplňte prostřední nádobu do poloviny a pak do ní nahoře zasuňte nejmenší nádobu. Nyní se můžete vrátit a naplnit zbylé dvě nádoby až po okraj.
V podstatě jste vytvořili tři patra pro jahody. Až rostliny plně vyrostou, bude to mít opravdu báječný vizuální efekt! Tři rostliny zastrčte do spodní nádoby, dvě do prostředního květináče a jednu nahoru. Jak se oteplí, rostliny se rozrostou a v létě už bude jahod dostatek!
Můžete k tomu použít barevné nádoby nebo dokonce plastové kbelíky odstupňované podle velikosti – cokoli, co dosáhne takové výšky – pokud mají (nebo si uděláte) na dně odtokové otvory.
Péče o jahody
Důležitou radou pro jahody je udržovat je dobře zavlažované během jejich růstu a za suchého počasí. Snažte se vodu směřovat k bázi rostlin, aby se plody nenamočily, což by mohlo vést k plísním. Zalévání je důležité zejména u rostlin pěstovaných v kontejnerech, které nemají možnost zapustit kořeny do původní půdy. Pokud jste vysadili jahodovou věž, místa nahoře budou přirozeně potřebovat více vody než místa níže, protože voda při zalévání stéká dolů.
Pozor na mrazy na začátku sezóny, při pěstování jahod. Jahody jsou mimořádně odolné, ale pokud mráz změní květy na zčernalou kaši, která nebude plodit. Pokud by hrozil noční mráz, přikryjte kvetoucí rostliny řádkovými plachtami nebo plachtami.
Jakmile jahody začnou kvést, začněte je přikrmovat tekutým krmivem pro rajčata s vysokým obsahem draslíku, abyste podpořili dobrou tvorbu plodů. Rostlinám také prospěje organické univerzální hnojivo, které jim brzy na jaře, když začnou růst, dodá sílu do nové sezóny.
Věnujte čas mulčování jahod – opravdu pomůže udržet plody čisté a bez kazů.
Škůdci jahod
Pozor na ptáky! Jednou z možností, jak jim fyzicky zabránit v přístupu k vyvíjejícím se plodům, je síť – jen se ujistěte, že je na místě dříve, než plody začnou bobtnat a vybarvovat se. Další (někdo by řekl geniální!) metodou je natřít oblázky velikosti jahod jasně červenou barvou a umístit je mezi rostliny v době před dozráváním. Ptáci se na „bobule“ vrhnou, aby si je vyzobali, a to je probudí a odradí od další návštěvy.
Nebo si schovejte prázdné sklenice od marmelády a těsně před začátkem zrání je na jahody nasypte. Dbejte na to, aby sklenice směřovaly dolů nebo do strany, aby se na ně nedostal déšť. Tím se také vytvoří malé teplé mikroklima, které urychlí dozrávání plodů.
Dalším škůdcem, na kterého je třeba si dát pozor, jsou slimáci. Rozmístěte mezi rostliny pivní pasti nebo vyzkoušejte jiné ekologické metody boje proti slimákům.
Sklizeň jahod
Skutečná radost z pěstování vlastních jahod spočívá v tom, že je můžete sklízet na vrcholu dokonalosti, když jsou dokonale zralé. Už nikdy nebudete muset jíst ty mdlé plody – znáte je – s velkým bílým pruhem nahoře, kde ještě úplně nedozrály! Tvrdé plody bez chuti – paf!
Sbírejte ovoce v teple odpoledne, abyste dosáhli maximální chuti. V lednici vydrží dobře, ale chlad jim ubírá na chuti. Je vhodné je před konzumací pokud možno vyndejte a zahřejte na pokojovou teplotu.
Spousta jahod? Zamrazte je, dehydratujte nebo z nich vyrobte lahodné džemy, které udělají ze snídaně vrchol dne!
Množení jahod
Jahody vytvářejí dlouhé, drátovité stonky, kterým se říká rozchodníky, a podél nich vyrůstají v určitých intervalech malé rostlinky. Ty můžete použít k vypěstování dalších jahod, stačí je přišpendlit, aby zakořenily, a jakmile zakoření, oddělit je od mateřské rostliny. Je to nesmírně snadné a nesmírně uspokojivé!
Pokud nechcete takto vypěstovat více jahod, je nejlepší odstranit odnože, aby veškerá energie rostliny směřovala do jejího růstu a produkce šťavnatých plodů. To je důležité zejména v první růstové sezóně – chceme, aby se rostliny soustředily na posilování sebe sama, a ne ještě na zakládání další generace! Přesto, když starší rostliny po několika letech začnou být méně produktivní, je množení nových rostlin z rozchodníků skvělým způsobem, jak je nahradit.
Jahody lze také založit ze semen. Jedná se o opravdu cenově výhodný způsob, jak rychle získat spoustu rostlin, i když to bude vyžadovat trochu více úsilí. Rozsypte semena na povrch květináče se startovací směsí a pořádně je zalijte. Rád k tomu používám mlhový postřikovač s čerpadlem, abychom semena nenarušili. Pokud takový postřikovač nemáte, můžete startovací směs před výsevem zalít, abyste semena při zalévání nerozházeli.
Jahody jsou nejen lahodné, ale také skvělým přírůstkem do každé zahrady. S jejich množstvím odrůd a různých způsobů pěstování je snadné najít tu správnou kombinaci pro vaše potřeby. Ať už se rozhodnete pro letní, stále plodící nebo vysokohorské pěstování jahod. Vždy si můžete být jisti, že vlastní sklizeň bude mnohem sladší než ta ze supermarketu. S trochou péče a trpělivosti můžete těšit na šťavnaté bobule po celé léto až do podzimu. Sázet, zalévat, sklízet a opakovat – to je krédo všech šťastných pěstitelů jahod!
Koupil jsem u zahradníka 2 druhy jahod. Dnes už nevím o jaké šlo. Jedny byly fakt dobré a druhá odrůda byla bez chuti jako ty, co se prodávají v obchodech.
První odrůda však snadno plesnivěla. Ta druhá byla velmi odolná.
Domnívám se, že pěstitelé prodávají právě tyto odolné, ale bez chuti odrůdy. U nás ve vesnici je zelinářka, co prodává někdy jahody z Polska. Jsou bez chuti jako ty ze Šp., Maroka atp. Už jsem se smířil s tím, že jahody nejsou. Nekupuju je, ani když krásně voní a jsou fakt pořádně červnené. Chuť je velmi vlažná.
Můj tata kdysi pěstoval na zahrádce za barákem jakési jahody a ty měly chuť i oranžové. Ne sice jako červené, ale daly se. Ta první odrůda, co jsem zmínil, ta měla taky oranžové jahody s chutí. Ta druhá byla samo bez chuti.
Doma vypěstované není vždy super. Záleží na odrůdě.
Podobně meruňky, nebo rajčata. Oboji pěstuji, tak vím. Rajčata(Tornado, nebo Cherola) chutnají jak z obchodu(ale nemám na mysli jako ty z Lidlu v síťce za 60kč/kg). Ale vůbec neplesniví. Už jsem se smířil, že nemají výraznou chuť, jako pravé rajčata.
Meruňky(Viccot a Leskora). Chuť podobná jako Pavlovická. Fakt sladká. Nejsou to mňagy jak Pavlovická. Ale zase kvete moc brzo a tak to většinou jarní mrazy vyřeší. Za 10let mělem asi 10ks meruněk. Už jsem to vytěpal a nasadil třešně 😀 Třešní není nikdy dost. Tata pěstoval jakousi jinou odrůdu, která kvetla později, ale chuť jak ty z obchodu. Tedy bez chuti.
Drobná oprava v logice. Meruňky jsem vytěpal loni a nasadilem třešně na podzim. M.už tedy nepěstuji.